futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 8 lutego 2023, 12:02

Ile RAM potrzeba do grania w 2023 roku

Kupując komputer do gier coraz trudniej odpowiedzieć na pytanie, ile pamięci RAM jest potrzebne do gier. Niby 16 GB powinno wystarczyć, ale coraz więcej tytułów potrzebuje więcej. Sprawdzamy, czy warto inwestować w 32 GB RAM.

Spis treści

Pamiętam czasy, w których do grania wystarczyło 256 MB pamięci. Dla młodszych graczy jest to obecnie coś abstrakcyjnego, w końcu już od jakichś 18 lat ilość RAM-u liczy się w gigabajtach. Rosnące wymagania gier wymagają sukcesywnego dodawania kolejnych coraz bardziej pojemnych kości. Ile pamięci RAM powinno znajdować się w komputerze gamingowym w 2023 roku?

Odpowiedź na to pytanie można uzyskać, przeglądając liczne testy w Internecie. I od tego zacznę. W dalszej części artykułu przejdę do wyników, które uzyskałem na swoim komputerze. Tak się bowiem złożyło, że w celu przygotowania tego materiału uzyskałem dostęp do całego zestawu pamięci RAM HyperX Fury.

AKTUALIZACJA 2023

W odświeżeniu sprawdzam, czy warto już sięgnąć po 32GB pamięci RAM do grania w najnowsze tytuły w 2023 roku. Poza tym mam dobre wiadomości na temat DDR5. Moduły wyraźnie staniały, choć te najszybsze i tak wciąż są drogie. Ponadto w sprzedaży dostępne są już procesory, które potrafią wykorzystać część potencjału nowego standardu pamięci. Pozwala to rozważyć umieszczenie kostek DDR5 w najdroższych zestawach komputerowych. Jednak dla „zwykłego” gracza wciąż liczy się tylko RAM DDR4.

Producenci oferują cały wachlarz możliwości. - Ile RAM potrzeba do grania w 2023 roku - dokument - 2023-02-08
Producenci oferują cały wachlarz możliwości.

Przeczesując sieć pod kątem odpowiedzi na pytanie: „ile pamięci RAM potrzeba do grania?” uzyskuje się sporo wyników. Ważne jest to, aby dokładnie przyjrzeć się, w którym roku powstał dany materiał. Z biegiem lat ilość pamięci zapewniająca komfortowe korzystanie z komputera i przede wszystkim granie ulegała zmianie. RAM ma jednak to do siebie, że stosunkowo rzadko pojawiają się jej kolejne generacje. Obecnie wciąż najpopularniejszy jest typ DDR4. Wariant DDR5 miał już co prawda premierę i kostki tego rodzaju są dostępne w sklepach, ale na chwilę obecną dla przeciętnego gracza nie ma to większego znaczenia. Wysoka cena szybkich modułów i zgodnej z nią, sensownej płyty głównej to niejedyne powody przemawiające za tym, aby na razie odpuścić sobie nowy wariant. Istnieje jednak (nawet spore) prawdopodobieństwo, że w aktualizacji na rok 2024 DDR5 będzie już standardem. Tymczasem korzysta się z niego głównie w komputerach za 10 000 złotych i droższych.

Wraz z zapotrzebowaniem na większą ilość często wystarczy dokupić kolejną kość RAM-u i zapomnieć o następnej modernizacji na dobre kilka lat. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że kości bardzo rzadko ulegają awarii (producenci czasem dają na nie nawet wieczystą gwarancję).

Jeśli chcesz swobodnie pograć w Anno 1800 bez regularnych wyjść do pulpitu, lepiej zainwestuj w RAM. Dlaczego tak jest? Dowiesz się z dalszej części artykułu. - Ile RAM potrzeba do grania w 2023 roku - dokument - 2023-02-08
Jeśli chcesz swobodnie pograć w Anno 1800 bez regularnych wyjść do pulpitu, lepiej zainwestuj w RAM. Dlaczego tak jest? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

Najlepsze zestawy komputerowe do gier. Ranking 2023
Najlepsze zestawy komputerowe do gier. Ranking 2023

W tym artykule prezentujemy polecane przez nas zestawy PC dla graczy w różnych kategoriach cenowych. Zbudujemy komputer gamingowy za 2000, 3000, 4000, 5000 i 6000 zł oraz maszynę do grania w 4K.

Kwiecień miesiącem dla prawdziwych koneserów
Kwiecień miesiącem dla prawdziwych koneserów

Pierwszy kwartał 2022 roku obfitował w wiele dobrych produkcji, zapewniających rozrywkę na wiele godzin. W kwietniu zaś odpoczniemy od głośnych premier i zajmiemy się mniejszymi produkcjami – ewentualnie nadrobimy zaległości z poprzednich miesięcy.

8 GB RAM wystarczy? Gry zjedzą tyle na śniadanie
8 GB RAM wystarczy? Gry zjedzą tyle na śniadanie

Decyzja o tym, ile kupić RAM do grania, potrafi niektórych przyprawić o ból głowy podczas budowy komputera. Ile pamięci jest obecnie potrzebne do gamingu? W jaki sposób wpłynie na wymagania premiera konsol PS5 i Xbox Series X?