futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 29 lipca 2022, 11:19

Jak zainstalować Windows 10 i Windows 11 z pendrive USB

Poradnik przedstawiający krok po kroku proces przygotowania bootowalnego pendrive, z którego zainstalować można Windows 10 i Windows 11.

Spis treści

Instalacja Windowsa - temat niby banalny, ale dla niektórych stanowiący szczyt możliwości informatycznych. W dobie Windowsa 98 proces ten był znacznie bardziej skomplikowany i tylko nieliczni „uczeni” potrafili go przeprowadzić… oczywiście to żart, jednak faktem jest, że w dobie Windowsa 10 i Windowsa 11 procedura stała się o wiele prostsza. Temat poruszam, ponieważ mimo wielu filmów instruktażowych na YouTube oraz przeczytania kilku(dziesięciu) wątków na różnych branżowych forach, nie znalazłem niczego na kształt prostego i kompleksowego poradnika, jak przeprowadzić instalację Windowsa 10 i Windowsa 11 z bootowalnego pendrive od początku do końca. W takim razie do dzieła…

AKTUALIZACJA 2022

Poradnik został uzupełniony o instrukcje dotyczące Windows 11. Instalacja najnowszego systemu Microsoftu jest bardzo podobna do procesu instalacji Windows 10, ale jest jednak kilka różnić. Dotyczą one również wymagań sprzętowych i wstępnej konfiguracji. Tekst zaktualizował Mateusz "rassi" Ługowik.

Zainstaluj go poprawnie! - Jak zainstalować Windows 10 i Windows 11 z pendrive USB - dokument - 2022-07-29
Zainstaluj go poprawnie!

Czego będziemy potrzebowali:

  1. komputer z dostępem do Internetu i portem USB (może być kolegi, mamy, taty, wujka i cioci lub nasz obecny, jeśli chcemy po prostu przeinstalować system);
  2. pendrive o pojemności minimum 8GB (najlepiej USB 3.0, wszystkie dane na nim się znajdujące zostaną usunięte!);
  3. komputer na którym chcemy zainstalować naszego Windowsa.

Może na początek wyjaśnię, dlaczego omówię tylko Windows 10 i Windows 11, a pominę używaną jeszcze przez wiele osób „siódemkę”. Żeby uniknąć niepotrzebnej polemiki posłużę się cytatem z oficjalnej strony polskiego oddziału firmy Microsoft: „Firma Microsoft zobowiązała się zapewnić 10 lat pomocy technicznej produktu dla systemu Windows 7, jeśli został on wydany 22 października 2009 roku. Po zakończeniu tego 10-letniego okresu firma Microsoft przestanie świadczyć pomoc techniczną dla systemu Windows 7, aby móc skupić inwestycje na wspieraniu nowszych technologii i wspaniałych nowych możliwości. Zakończenie wsparcie technicznego systemu Windows 7 nastąpi 14 stycznia 2020. Po tej dacie wsparcie techniczne i automatyczne aktualizacje pomagające chronić Twój komputer nie będą już dostępne dla produktu. Firma Microsoft stanowczo zaleca przejście do systemu Windows 10 jeszcze przez styczniem 2020 r., aby uniknąć sytuacji, w której potrzebna pomoc nie będzie już dostępna.”

Szukasz niezawodnego pendrive'a na backup? Dwa razy 64 GB od GoodRam za 59,99 zł

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

Windows 7 vs Windows 10
Windows 7 vs Windows 10

Który system operacyjny jest lepszy? Czy w 2021 roku nadal warto używać Windowsa 7? A może najwyższy czas dołączyć do użytkowników Windows 10? Na te pytania staramy się odpowiedzieć analizując wady i zalety „okienek” od Microsoft.

Brak dźwięku w Windows 10 - diagnostyka i rozwiązanie problemów
Brak dźwięku w Windows 10 - diagnostyka i rozwiązanie problemów

Brak dźwięku w komputerze to powszechny problem, który najczęściej pojawia się po instalacji Windows 10 lub aktualizacji systemu. Jak sobie z nim poradzić bez konieczności wizyty w serwisie?

Jak tanio kupić Windows 10?
Jak tanio kupić Windows 10?

By cieszyć się grami, poza komputerem musimy posiadać też kompatybilny z nimi system operacyjny. Najlepszą opcją jest obecnie Windows 10, ale soft z pewnością nie należy do najtańszych. Na szczęście są sposoby, by trochę na nim zaoszczędzić.