futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 29 lipca 2022, 11:19

Jak zainstalować Windows 10 i Windows 11 z pendrive USB

Poradnik przedstawiający krok po kroku proces przygotowania bootowalnego pendrive, z którego zainstalować można Windows 10 i Windows 11.

Spis treści

Wymagania sprzętowe Windows 10

  1. Procesor o częstotliwości 1 GHz lub wyższej
  2. Pamięć RAM: 1 GB dla wersji 32-bitowej lub 2 GB dla wersji 64-bitowej
  3. Karta grafiki: biblioteki DirectX 9 lub nowsze ze sterownikiem WDDM 1.0
  4. Wyświetlacz o rozdzielczości minimum 800 x 600 pikseli
  5. Miejsce na dysku: 16 GB dla 32-bitowego lub 32 GB dla 64-bitowego systemu operacyjnego
  6. Połączenie internetowe: Połączenie z Internetem jest niezbędne do przeprowadzenia aktualizacji i korzystania z niektórych funkcji.

Zaznaczmy jeszcze, że poradnik będzie skuteczny dla komputerów i laptopów „w miarę nowych”, tzn. takich których podzespoły są w pełni kompatybilne z trybem UEFI (w zasadzie KAŻDA część i KAŻDY laptop wyprodukowane po 2012 roku). Oczywiście jest możliwość instalacji Windowsa 10 na starszych maszynach (spełniających wymagania minimalne), jednak skupimy się na najprostszej, a zarazem najskuteczniejszej metodzie instalacji, dostępnej tylko na komputerach obsługujących UEFI.

Metoda bootowania UEFI daje systemowi operacyjnemu niskopoziomowy dostęp do podzespołów. W dużym skrócie dla użytkownika oznacza to głównie szybsze i stabilniejsze działanie komputera. - Jak zainstalować Windows 10 i Windows 11 z pendrive USB - dokument - 2022-07-29
Metoda bootowania UEFI daje systemowi operacyjnemu niskopoziomowy dostęp do podzespołów. W dużym skrócie dla użytkownika oznacza to głównie szybsze i stabilniejsze działanie komputera.

Opisywana metoda (jeśli będziecie postępować dokładnie krok po kroku) wiąże się z utratą danych na dysku, na którym będziemy instalować nasz system, zachęcam zatem (jeśli macie jakieś dane, które chcecie zachować) do zrobienia kopii najważniejszych plików na jakiś dysk przenośny, kartę pamięci, pendrive lub po prostu w chmurze. Nieco więcej o tej ostatniej metodzie przechowywania danych dowiecie się z naszego artykułu Tylko Dysk Google? Gdzie najlepiej przechowywać dane w chmurze.

Bardziej szczegółowe informacje dotyczące wymagań systemowych Windows 10 zawarte zostały na oficjalnej stronie firmy Microsoft.

Wymagania sprzętowe Windows 11

  1. Procesor: co najmniej dwurdzeniowy 1 GHz lub szybszy
  2. Pamięć RAM: 4 GB
  3. Karta grafiki: biblioteki DirectX 12 lub nowsze ze sterownikiem WDDM 2.0
  4. Wyświetlacz o rozdzielczości minimum 720p
  5. Miejsce na dysku: 64 GB
  6. TPM: wersja 2.0
  7. Oprogramowanie układowe systemu: UEFI z funkcją bezpiecznego rozruchu
  8. Połączenie internetowe: konfiguracja systemu Windows 11 Home wymaga konta Microsoft i połączenia z Internetem. Poza tym wszystkie wersje Windows 11 wymagają Internetu do przeprowadzenia aktualizacji, pobierania i korzystania z niektórych funkcji. Do korzystania z niektórych funkcji potrzebne jest też konto Microsoft.

Wszystko oprócz TPM wydaje się jasne. Czym jest tajemniczy moduł? Trusted Platform Module to niewielkich rozmiarów urządzenie na płycie głównej. Jest ono odpowiedzialne za szyfrowanie danych. Żeby sprawdzić, czy podzespół jest obecny w pececie, wystarczy wcisnąć klawisz Windows + R, wpisać „tpm.msc” i zatwierdzić Enterem. Jeśli moduł nie jest wykrywany, może to oznaczać, że jest wyłączony w BIOS-ie. W momencie, gdy nie ma go wcale, można go dokupić lub obejść wymóg posiadania TPM edytując rejestr (Other ways to install Windows 11).

To jeszcze nie koniec świata. - Jak zainstalować Windows 10 i Windows 11 z pendrive USB - dokument - 2022-07-29
To jeszcze nie koniec świata.

Najnowszy system Microsoftu wymaga też BIOS-u w trybie UEFI i włączonego bezpiecznego rozruchu. Żeby sprawdzić, czy ten drugi jest aktywny, należy przejść do ekranu startowego, wpisać w pasku wyszukiwania „Informacje o systemie” i nacisnąć Enter. W nowo otwartym oknie znajduje się element „Stan bezpiecznego rozruchu”. Jeśli widnieje przy nim „Wyłączone”, będziecie musieli aktywować bezpieczny rozruch w BIOS-ie. W okienku można też upewnić się, że „Tryb systemu BIOS” to na pewno UEFI.

Tutaj kupisz system Windows 11

Więcej informacji na temat wymagań zawarto na tej stronie.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

Windows 7 vs Windows 10
Windows 7 vs Windows 10

Który system operacyjny jest lepszy? Czy w 2021 roku nadal warto używać Windowsa 7? A może najwyższy czas dołączyć do użytkowników Windows 10? Na te pytania staramy się odpowiedzieć analizując wady i zalety „okienek” od Microsoft.

Brak dźwięku w Windows 10 - diagnostyka i rozwiązanie problemów
Brak dźwięku w Windows 10 - diagnostyka i rozwiązanie problemów

Brak dźwięku w komputerze to powszechny problem, który najczęściej pojawia się po instalacji Windows 10 lub aktualizacji systemu. Jak sobie z nim poradzić bez konieczności wizyty w serwisie?

Jak tanio kupić Windows 10?
Jak tanio kupić Windows 10?

By cieszyć się grami, poza komputerem musimy posiadać też kompatybilny z nimi system operacyjny. Najlepszą opcją jest obecnie Windows 10, ale soft z pewnością nie należy do najtańszych. Na szczęście są sposoby, by trochę na nim zaoszczędzić.