filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Syrena EG / Vision Film Distribution
i
Filmy i seriale 13 listopada 2022, 11:30

autor: Jan Tracz

Najlepsze polskie filmy o wojnie

Kino wojenne to gatunek, który wychodzi nam najlepiej. Dlatego dziś prezentujemy listę dwunastu genialnych filmów wojennych, które zdefiniowały tę gałąź kinematografii w Polsce.

Powojenna i postkomunistyczna Polska to głównie kraj pełen smutku, patrzenia wstecz i wszechobecnej martyrologii. Ten stan rzeczy najlepiej można dostrzec w naszym kinie – nawet komedie opierają się na żartach z nas samych, a ta autoironia wiąże się z nieustającym męczennictwem. Zapewne właśnie dlatego tak doskonale odnajdujemy się w kinie wojennym – w gatunku, w którym z nutą goryczy możemy spojrzeć na naszą przykrą przeszłość. Z wojną jesteśmy za pan brat – świetnie ją pamiętamy i potrafimy zwizualizować. Dzisiejsze zestawienie to przekrój filmów wojennych z ostatnich kilkudziesięciu lat. Łączy je jedno: są genialne i w silny sposób wpływają na emocje widza.

Pianista

Pianista, reż. Roman Polański, 2002 - Najlepsze polskie filmy o wojnie - dokument - 2022-11-12
Pianista, reż. Roman Polański, 2002
  1. Reżyser: Roman Polański
  2. Rok produkcji: 2002
  3. Gdzie obejrzeć: Chili, Vod.pl

Zestawienie rozpoczynamy od filmu o zatrważającej treści, który dziś jest klasyką gatunku. Pianista Romana Polańskiego (aż trzy Oscary) to ekranizacja autobiograficznej książki Władysława Szpilmana, cenionego kompozytora żydowskiego pochodzenia. Polański dokonuje wiwisekcji wojny i przetrwania – jego obraz uderza szczerością, wymownym symbolizmem i elementami groteskowymi. Sparafrazujmy Janusza Wróblewskiego: Polański wie, że życie jest pełną nieoczekiwanych momentów tajemnicą, a w Pianiście stara się ową enigmę rozszyfrować. Do twórczości Polańskiego trzeba podejść jak do każdego rodzaju sztuki – oddzielając efekt od biografii. Wtedy z pewnością docenimy złożoność tego wybitnego dzieła.

W swojej autobiografii Roman Polański podzielił się z czytelnikami pełnym obrazem swoich wojennych przeżyć. Precyzyjnie opisał swoje dni w krakowskim getcie, ukrywanie się przed wywózką do obozów koncentracyjnych czy jawny antysemityzm wśród mieszkańców Krakowa. Szczęśliwie udało mu się uciec, a lwią część wojny ukrywał się w jednej z pobliskich wsi. Nic dziwnego, że w autobiografii Szpilmana reżyser odnalazł cząstkę swojego życia. Warto dodać, że scenę, w której rodzinę Szpilmana oficerowie pakują do obozowego pociągu, można interpretować jako autorską wizualizację tego, co przydarzyło się jego własnym najbliższym. W końcu cała rodzina Polańskiego – poza ojcem, który nawet dożył sukcesu swojego syna – zginęła tragicznie w Auschwitz. Oglądanie Pianisty ze znajomością tego kontekstu – a do tego dochodzi jeszcze wydźwięk samego filmu – jest doświadczeniem iście zatrważającym.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Filmy o której wojnie wolisz oglądać najbardziej?

II Wojna Światowa
72,7%
I Wojna Światowa
11%
Wojna w Wietnamie
12,1%
Wojna w Afganistanie
2,6%
Wojna w Iraku
1,6%
Zobacz inne ankiety