futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 7 września 2022, 14:53

To była najlepsza karta graficzna. Sprawdziliśmy jak wypada 10 lat później

Rozważaliśmy już to czy laptop gamingowy wytrzyma dekadę. Przyjrzeliśmy się również rozwojowi tego typu urządzeń na przestrzeni ostatnich 10 lat. Teraz sprawdzamy, jak po takim okresie radzi sobie niegdyś najwydajniejsza karta graficzna.

Spis treści

Czy GTX 690 w 2022 roku nadaje się do grania?

W sieci bez trudu można dotrzeć do testów GTX-a 690 w nowych i wymagających grach. Po zapoznaniu się z kilkunastoma benchmarkami mamy dobre informacje. Karta wciąż nadaje się do grania w rozdzielczości 1920x1080 pikseli, chociaż nie we wszystkich współczesnych produkcjach osiąga pułap 60 kl./s. i to pomimo obniżenia detali do minimum. Z drugiej strony są przypadki, gdzie 60 fps to nie problem i to nawet przy najwyższych nastawach jakości obrazu.

Ciekawy materiał na temat wydajności GeForce’a GTX 690 przygotował twórca youtubowego kanału Testing Games. Porównuje on w nim topowe GPU sprzed dekady z RTX-em 3090. Co prawda nie to jest tematem naszego artykułu, ale z filmiku dowiadujemy się najważniejszej dla nas kwestii, czyli tego, jak na komputerze z GTX-em 690 działają gry, w których bawimy się do dziś. Nie ma sensu się rozdrabniać, od razu zaczynamy od Cyberpunka 2077. Na dziesięcioletniej karcie graficznej da się grać w produkcję RED-ów z prawie 30 ramkami na sekundę. Są to więc bardziej konsolowe niż pecetowe wrażenia i to z PS4, a nie PS5, bo tytuł działa na najniższych detalach w 1080p, ale za to bez sztuczek ze skalowaniem rozdzielczości. Nie są to wymarzone warunki do poznania historii V, głównie przez spadki do poziomu 20 fps, ale najmniej wymagający gracze będą w stanie to przeboleć albo pokombinować ze skalowaniem obrazu. Na bardziej stabilne 30 klatek można za to liczyć w Horizon: Zero Dawn, Red Dead Redemption 2 i Mafia: Definitive Edition.

AC: Odyssey działa bardzo słabo (spadki do kilkunastu fps). Głównie ze względu na to, że drugi procesor graficzny jest wykorzystywany tylko w około 20%. - To była najlepsza karta graficzna. Sprawdziliśmy jak wypada 10 lat później - dokument - 2022-09-07
AC: Odyssey działa bardzo słabo (spadki do kilkunastu fps). Głównie ze względu na to, że drugi procesor graficzny jest wykorzystywany tylko w około 20%.

Na GTX-ie 690 bardzo dobrze i to przy ustawieniach ultra śmiga Battlefield 5. W teście wydajności karta wykręciła średnio 72 klatki na sekundę. GPU nie ma także żadnych problemów z napędzeniem GTA 5. Przy maksymalnej szczegółowości obrazu dwurdzeniówce udało się osiągnąć wynik 109 fps. Należy jednak pamiętać, że „piątka” ma na karku już 7 lat (wersja PC). Nie zmienia to faktu, że gra się w nią do dziś - tryb online w dalszym ciągu cieszy się dużą popularnością. Już tez nie najmłodszy, ale wciąż piękny i dość wymagający jest Wiedźmin 3. Tym bardziej cieszy fakt, że topowy układ z przeszłości umożliwia płynną rozgrywkę (60 kl./s) na praktycznie najwyższych nastawach.

Zostało jeszcze 50% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

8 GB to za mało - czyli dramat współczesnych kart graficznych
8 GB to za mało - czyli dramat współczesnych kart graficznych

Graczy zaczyna dotykać problem, z którym w ostatnich czasie raczej nie mieli zbyt często do czynienia. Otóż w kartach graficznych zaczyna brakować pamięci VRAM i to nawet w wydajnych, a tym samym nietanich modelach.