Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 15 sierpnia 2022, 11:30

autor: Marek Jura

Najlepsze gry na Pegasusa, czyli dla jakich gier zarywaliśmy noce 30 lat temu

Choć Pegasus to ledwie klon konsoli NES (która pierwotnie nazywała się Famicom), kłopoty z nazewnictwem schodziły w latach 90. na dalszy plan, kiedy można było odpalić kartridże z rynku i dać się pochłonąć bez reszty kilku kolorowym pikselom.

Spis treści

Super Mario Bros. 3

  1. Producent: Nintendo
  2. Rok wydania: 1990

Pierwsze Super Mario Bros. ukazało się w 1985 roku na NES-ie, stając się jednym z motorów napędowych tej konsoli i sukcesem, którego potrzebowała. Wąsaty hydrauilik podbił cały świat z prędkością światła. Oczywiście Super Mario Bros. nie było pierwszą grą, w której ujrzeliśmy Mario. Zadebiutował on bowiem w Donkey Kongu, a potem (choć „potem” zależy od perspektywy odbiorcy – dla Japończyków było to „przedtem”, dla każdego innego mieszkańca naszego globu właśnie „potem”) pojawił się wraz z bratem Luigim w Mario Bros., grze, w której naszym zadaniem było pozbycie się wszystkich wrogów pojawiających się na planszy poprzez uderzanie głową w podłoże, na którym się znaleźli. Brzmi to absurdalnie, ale każdy, kto miał do czynienia z tą pozycją, dobrze wie, że nawet taki prosty zamysł mógł się sprawdzić.

Choć dziś gra wydaje się archaiczna nawet jak na standardy konsoli, warto pamiętać, że wówczas oczywiste nie było nawet poruszanie się w lewo, podział na rozdziały i walka z bossami na końcu. Do perfekcji Nintendo dopieściło tę formułę przy okazji premiery Super Mario Bros. 3. Produkcja ta nawet dziś wydaje się niezwykle rozbudowana, daje graczowi wybór, perfekcyjnie balansując wyzwanie i przystępność oraz umożliwiając jej użytkownikowi wypracowanie indywidualnego stylu. No i poza tym – kto nie mógł się doczekać odblokowania pierwszego skrzydła i uniesienia się w powietrze?

Kaiketsu Yanchamaru 3 to tytuł, który nie zdobył popularności. Wielu z Was grało jednak zapewne w jeden z jego „hacków” – Super Mario Bros. 14. Jego twórcy bardzo się nie wysilili – podmienili jedynie głowę głównemu bohaterowi, która w trakcie części animacji i tak wracała do swojej oryginalnej postaci. Na szczęście dla graczy produkcja Micronics z 1993 roku okazała się doskonale wyważona zarówno pod względem poziomu trudności, jak i zróżnicowania dostępnych obszarów. Słowem – Kaiketsu Yanchamaru 3 nie potrzebowałby Mario w nazwie, żeby pozostać grą niemal idealną.

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

Najlepsze gry, w które zagracie na PS5 - wybór redakcji
Najlepsze gry, w które zagracie na PS5 - wybór redakcji

Konsola PlayStation 5 jest już dostępna na rynku od ponad dwóch lat. W jakie świetne gry jak dotąd możemy na niej zagrać? Postanowiliśmy dokonać selekcji i tak oto powstała lista najlepszych takich produkcji.

Historia Pegasusa - pierwszej konsoli, która podbiła serca Polaków
Historia Pegasusa - pierwszej konsoli, która podbiła serca Polaków

Na początku lat dziewięćdziesiątych dwóch przedsiębiorczych Polaków zaczęło sprzedawać nową zabawkę. Zabawkę, która wychowała całe pokolenie graczy i która upowszechniła nad Wisłą słowo „konsola” w dzisiejszym jego znaczeniu.