Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 20 listopada 2021, 09:30

autor: Jan Tracz

10 głośnych filmów popsutych przez zakończenia

Tym razem przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu tak fatalnych zakończeń, że zaburzyły one postrzeganie naprawdę świetnych filmów.

Jestem legendą (I Am Legend)

  1. Reżyser: Francis Lawrence
  2. Rok produkcji: 2007
  3. Gdzie obejrzeć: Netflix, Chili, iTunes Store

Jestem legendą stanowi ekranizację kultowej powieści Richarda Mathesona o tym samym tytule, opowiadającej o świecie, w którym większość ludzkości została wytępiona przez tajemniczego wirusa lub (co gorsza?) zmieniona w mordercze istoty, zwane „poszukiwaczami ciemności”. Will Smith gra tutaj naukowca Roberta Neville’a, który jako odporny na wirusa szuka serum w postapokaliptycznym świecie. Film stał się kinowym hitem, zyskał fanów na całym globie, ale według niektórych coś w nim zgrzytało. Na pewno elementy science fiction nie rezonują tu w sposób, w jaki powinny (może to kwestia wizualizacji wspomnianych stworzeń?), a co więcej, fanów powieści zabolało zakończenie, które okazało się niezgodne z wydźwiękiem samej książki.

Kinowy epilog Jestem legendą pozostawia widza z dziwnym poczuciem, że coś tu nie gra. Fakt, główny bohater poświęcił się dla dobra serum. Ocalałym obywatelom kolonii udało się opracować szczepionkę na złą mutację, a sam protagonista stał się tytułową legendą, która doprowadziła do uratowania ludzkości. Okazuje się jednak, że to zakończenie rozmijało się z treścią powieści, która zadawała pytanie, kto tak naprawdę jest złoczyńcą, a kto bohaterem tej historii.

Tam okazywało się, że poszukiwacze mają uczucia i potrafią się komunikować, a sam Neville stał się ich wrogiem numer jeden – zabił ich przecież tak wielu. Co ciekawe, do filmu ze Smithem nakręcono jeszcze drugi, alternatywny finał, w którym Robert Neville zdaje sobie sprawę z wyrządzonych przez siebie krzywd. Bierze na siebie winę i zmienia perspektywę, by następnie kontynuować swoją tułaczkę po świecie utraconym.