Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 21 listopada 2021, 11:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Lara Croft nie była jedyna - najciekawsze growe heroiny sprzed 2005 roku

W ostatnich latach twórcy gier zaczęli rozpieszczać fanów silnych postaci kobiecych, zaludniając nimi światy zarówno tych mainstreamowych, jak i niszowych produkcji. Lara Croft nie była jednak jedyna; growe heroiny pojawiają się od dawna.

Część heroin debiutujących na ekranach konsol i komputerów stacjonarnych przed 2010 rokiem znalazła się już w innym zestawieniu, dotyczącym najpotężniejszych growych bohaterek – takich, których mógłby przestraszyć się nawet Kratos. Pamiętacie tę listę? Jeśli nie i kogoś Wam tu brakuje, koniecznie TAM zajrzyjcie.

A skoro mowa tylko o tym rankingu – kojarzycie wszystkie z wymienionych tu postaci, czy część z nich święciła triumfy, zanim zafascynowaliście się elektroniczną rozrywką? A może po uwzględnieniu protagonistek z poprzedniego (wspomnianego wyżej) artykułu wciąż kogoś Wam tutaj brakuje? Koniecznie napiszcie o tym w komentarzach!

Samus Aran (Metroid)

  1. Debiut postaci: 1986
  2. Najważniejsze gry: Metroid, Super Metroid, Metroid Fusion, Metroid Dread
  3. Co wyróżnia ją na tle innych bohaterek: niesamowite zdolności atletyczne, kombinezon mocy i ulepszenia genetyczne

Samus Aran ratowała galaktykę przed inwazją kosmitów ponad dwie dekady przed krucjatą komandor Shepard przeciwko Żniwiarzom. W pierwszej grze tożsamość żołnierza opancerzonego w kombinezon mocy i potrafiącego zmieniać się w metalową kulę miażdżącą wrogów poznajemy dopiero na samym końcu.

Później okazuje się, że Samus Aran została ulepszona genetycznie, od wczesnego dzieciństwa wykazując niezwykłe zdolności akrobatyczne i trenując, aby wykorzystać je możliwie jak najefektywniej w walce. Potem udało się jej jeszcze nauczyć absorpcji mocy, ale w pierwszych grach jej najważniejszą bronią była sprawność fizyczna wsparta przez metalowy pancerz i broń palną.

Super Metroid, w którym z tytułowymi kosmitami ponownie mierzy się właśnie Samus Aran, okazał się ogromnym sukcesem kasowym, w 2003 roku osiągając zawrotną liczbę 1,42 mln sprzedanych kopii. Rewelacyjne oceny przyczyniły się do powstania nie tylko kolejnych sequeli, ale i mechanicznych spadkobierców tej produkcji, znanych jako „metroidvanie” (od nazw właśnie Metroida oraz Castlevanii). A przy okazji do przekonania twórców, że kobieta w głównej roli w grze może być gwarantem prawdziwego kasowego sukcesu (a przynajmniej w żaden sposób nie ograniczać sprzedaży).

Fio, czyli Fiolina Germi, to jedna z głównych bohaterek serii Metal Slug, gry z gatunku nazywanego czasem „run and gun”. Zadebiutowała ona w drugiej części, szybko stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci tej marki. Potrafi posługiwać się zarówno bronią palną, jak i ręczną, na przykład siekierą, siejąc spustoszenie w szeregach wroga, a po cokolwiek stresującej pracy chłodząc się mrożoną herbatą i piekąc ciasteczka.

TWOIM ZDANIEM

Jak Twoim zdaniem rozwija się seria Resident Evil?

Jest na rozdrożu, jeszcze można ją uratować.
62,9%
Osiągnęła dno i lepiej jakby przestali robić kolejne gry.
23,9%
Zmierza w dobrym kierunku, szósta część to potwierdza.
13,1%
Zobacz inne ankiety
Dragon Age: Inkwizycja

Dragon Age: Inkwizycja

Final Fantasy VII Remake

Final Fantasy VII Remake

World of Warcraft

World of Warcraft

Resident Evil

Resident Evil