Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 21 listopada 2021, 11:30

autor: Marek Jura

Lara Croft nie była jedyna - najciekawsze growe heroiny sprzed 2005 roku

W ostatnich latach twórcy gier zaczęli rozpieszczać fanów silnych postaci kobiecych, zaludniając nimi światy zarówno tych mainstreamowych, jak i niszowych produkcji. Lara Croft nie była jednak jedyna; growe heroiny pojawiają się od dawna.

Spis treści

Jill Valentine (Resident Evil)

  1. Debiut postaci: 1996
  2. Najważniejsze gry: Resident Evil, Resident Evil 3: Nemesis, Resident 5
  3. Co wyróżnia ją na tle innych bohaterek: opanowanie

Jill Valentine jest członkiem S.T.A.R.S. (Special Tactics And Rescue Service) – organizacji wykorzystywanej przez Departament Policji w Raccoon City do pracy przy najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych akcjach antynarkotykowych i antyterrorystycznych. W pierwszym Resident Evilu wraz z Barrym Burtonem (w swoim scenariuszu) przemierzała pełną chimer i inszych zombiaków posiadłość Spencera – naukowca prowadzącego śmiertelnie niebezpieczne eksperymenty na organizmach żywych.

Na początku serii przedstawiano ją jako nieznacznie słabszą fizycznie od jej kompana, ale za to zdolną do zebrania większej liczby przedmiotów. Miała również do dyspozycji lepszy arsenał. Z perspektywy fabularnej jej największą zaletą wydaje się jednak opanowanie. Jill była w stanie zachować zimną krew nawet wówczas, gdy znajdowała się w sytuacji bez wyjścia, doświadczając nieprzyjemności odpierania kolejnych fal mutantów.

Jedna z protagonistek pierwszej części Resident Evila na tyle spodobała się graczom, że po nieco słabiej ocenionej zarówno pod względem fabuły, jak i mechaniki „dwójce” zdecydowano się umieścić ją w centrum wydarzeń również w „trójce”. Jill jeszcze wielokrotnie powracała w tej serii, mierząc się z korporacją Umbrella i Albertem Weskerem, z czasem stając się bohaterką nie tylko potężniejszą fizycznie, ale i przez pewien czas, na skutek przeprowadzanych na niej eksperymentów, dysponującą nadludzkimi umiejętnościami.

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak Twoim zdaniem rozwija się seria Resident Evil?

Zmierza w dobrym kierunku, szósta część to potwierdza.
13,4%
Jest na rozdrożu, jeszcze można ją uratować.
62,6%
Osiągnęła dno i lepiej jakby przestali robić kolejne gry.
24%
Zobacz inne ankiety