Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 19 października 2021, 15:41

Gamepassa mieliśmy już 20 lat temu - o burzy, która przyszła zbyt wcześnie

Abonamenty na gry w stylu Game Passa nie są nowym pomysłem. Projekty tego typu pojawiły się jeszcze pod koniec XX wieku, gdy firmy takie jak Kesmai wdrożyły model biznesowy, w którym dzisiaj z powodzeniem działa Microsoft.

Spis treści

Narodziny GameStorma

Ostatnia dekada XX wieku stoi pod znakiem dynamicznego rozwoju internetu, szybko rosnącej popularności gier sieciowych i poszukiwań najbardziej efektywnego modelu biznesowego, który zrobi użytek z nowej sytuacji. Finansowe perspektywy kuszą wielu, a walka o klienta zaostrza się. W takich burzliwych warunkach rodzi się właśnie GameStorm.

GameStorm był projektem dobrze przemyślanym pod kątem zaspokajania potrzeb grupy docelowej. Celem Kesmai było stworzenie miejsca, w którym gracze znajdą wszystko, czego potrzebują – wyzwanie, rozrywkę, społeczność podobnych pasjonatów, możliwość rozwijania swojego hobby czy informacje o nowościach. Wystarczy spojrzeć na kalendarz aktywności, w których mogli wziąć udział chętni – od treningów, przez zwykłe spotkania, po turniejowe rozgrywki. - Gamepassa mieliśmy już 20 lat temu - o burzy, która przyszła zbyt wcześnie - dokument - 2021-10-19
GameStorm był projektem dobrze przemyślanym pod kątem zaspokajania potrzeb grupy docelowej. Celem Kesmai było stworzenie miejsca, w którym gracze znajdą wszystko, czego potrzebują – wyzwanie, rozrywkę, społeczność podobnych pasjonatów, możliwość rozwijania swojego hobby czy informacje o nowościach. Wystarczy spojrzeć na kalendarz aktywności, w których mogli wziąć udział chętni – od treningów, przez zwykłe spotkania, po turniejowe rozgrywki.

Przyczynkiem do powstania usługi staje się konflikt Kesmai z America Online (AOL), w wyniku którego pierwsza z firm postanawia uniezależnić się od jednego dostawcy usług i oferować swoje produkty wszystkim potencjalnie zainteresowanym partnerom biznesowym. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że AOL było wówczas prawdziwym gigantem, dla wielu Amerykanów wręcz synonimem internetu. Firma ta oferowała dostęp do sieci w połowie gospodarstw domowych Stanów Zjednoczonych. Co zatem skłania Kesmai do tak drastycznego kroku?

Doprowadzają do tego niekorzystne dla niego decyzje samego AOL. Niedługo po wykupieniu ImagiNation Network, stworzonego przez Sierrę serwisu online poświęconego grom, korporacja ta dokonuje zmian w swojej ofercie. Zmian mocno uderzających w Kesmai. Wymuszony model opłacania dostępu za każdą godzinę i nowe pozycjonowanie produkcji studia w serwisach America Online skutkuje odczuwalnym spadkiem liczby użytkowników. Sytuacja robi się na tyle napięta, że pojawiają się nawet oskarżenia o stosowanie praktyk monopolistycznych, a cała sprawa ostatecznie trafia do sądu.

Zostało jeszcze 61% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Norbert Szamota

Norbert Szamota

Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Tam też obronił pracę dyplomową poświęconą miesięcznikom o grach konsolowych, wydawanym na przełomie XX i XXI wieku. W GRYOnline.pl działa od 2009 roku. Początkowo jako newsman i autor felietonów, później twórca wpisów encyklopedycznych i bloger na gameplay.pl, a od kilkudziesięciu miesięcy jako członek działu Publicystyki. Zaczynał dwa lata wcześniej, tworząc dla serwisu GamePress jedne z pierwszych wideorecenzji gier w polskim Internecie i publikując je na raczkującym wówczas YouTube. Gra we wszystko i na wszystkim, ciągle szukając ciekawych historii, intrygujących mechanik oraz zachwycających obrazów i dźwięków. Uwielbia tropić dawne opowieści z branży, a w wolnym czasie tworzyć też własne growe opowiadania na blogu Gralingrad.pl.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Opłacasz jakieś growe usługi abonamentowe (np. PS Plus, Xbox Game Pass, Origin Access)?

Tak, stale opłacam co najmniej jedną, a czasem nawet kilka
16,6%
Tak, ale raczej od czasu do czasu
12,8%
Nie, wolę gry posiadać niż wypożyczać
70,5%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry w Xbox Game Pass - 2024
Najlepsze gry w Xbox Game Pass - 2024

„Netflix dla gier”, czyli abonament Xbox Game Pass pozwala wybierać z ponad setek świetnych tytułów. Czasem od przybytku aż głowa boli, więc prezentujemy najciekawsze produkcje dostępne w usłudze Microsoftu.

Abonament na gry? Co musisz wiedzieć o Xbox Game Pass
Abonament na gry? Co musisz wiedzieć o Xbox Game Pass

Kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych miesięcznie, aby mieć dostęp do wielu najnowszych gier? Brzmi całkiem nieźle. Tym właśnie jest Xbox Games Pass, którego postaramy się Wam przybliżyć. Co musicie wiedzieć o usłudze Microsoftu?