Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 14 września 2021, 09:30

autor: Jan Tracz

Najdziwniejsze rzeczy, które aktorzy zrobili na planie słynnych filmów

Czasem szaleństwa na ekranie to nic w porównaniu z tym, co działo się na planie filmu czy serialu. Dlatego dziś prezentujemy najbardziej szalone rzeczy, które aktorzy robili, by przygotować się do roli.

Gangi Nowego Jorku (2002) – Daniel Day-Lewis w akcji

  1. Gdzie obejrzeć: bardzo często w TV, DVD

Nazwanie Day-Lewisa „aktorskim kameleonem” nie jest w żaden sposób odkrywcze, ale trudno odmówić temu sformułowaniu słuszności. Gdy grał Lincolna, to nie wychodził z roli i korzystał z XIX-wiecznych narzędzi; gdy został Sokolim Okiem, żył w lesie, uczył się polować, a jadł tylko to, co samodzielnie zdobył. Nic dziwnego, że Day-Lewis ma na koncie trzy Oscary (ogromna rzadkość) i uważa się go za najlepszego współczesnego aktora.

Każda jego rola to inna wariacka przygoda. Również wykreowana przez niego postać Billa Cuttinga z Gangów Nowego Jorku jest składową bardzo wielu „aktorskich odpałów”. Kiedy przygotowywał się do roli Cuttinga, pracował jako początkujący rzeźnik, a także uczęszczał do cyrku, by nauczyć się rzucać nożami. Podczas kręcenia stwierdził, że będzie chodził tylko w ubraniach z XIX wieku. „Doigrał” się, bo poskutkowało to porządnym zapaleniem płuc. Rzecz jasna wyszedł z tego cało, a następnie wykreował kolejną pamiętną rolę.