Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 15 listopada 2022, 16:13

autor: Janek Podraza

Gra Dobble. Gry planszowe - oto nasz ranking na 2022 rok

Gdy wpadają znajomi, nie ma nic lepszego niż dobra planszówka. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem gry planszowe, które warto mieć pod ręką.

Gra Dobble

PODSTAWOWE INFORMACJE

Szacowany czas rozgrywki: 5–10 minut

Liczba graczy: 2–8

Gatunek: gra imprezowa

Klimat: rozrywkowy

Dobble kupisz tutaj

Dobble to jedna z dwóch najlżejszych pozycji na tej liście. Nie myślcie jednak, że prostota zasad oznacza, iż tytuł ten będzie atrakcyjny jedynie dla absolutnych nowicjuszy. Ogólna reguła rządząca planszówkami jest taka, że co najwyżej mogą być to produkcje z za wysokim progiem wejścia, ale nigdy z za niskim. Dobble jest już naprawdę dobrze znane i popularne, co nie wzięło się z przypadku, gdyż chyba nie ma osoby, która nie polubiłaby tej jakże przyjemnej gry. No i domyślam się, że nie muszę mówić, jak łatwe do wytłumaczenia są zasady.

Gra bazuje na okrągłych kartach, które po brzegi wypełnione są rysunkami pojedynczych elementów ze sporej puli. Zasada ich stworzenia jest taka, że każda karta z gry pokrywa się z dowolną inną kartą dokładnie jednym symbolem. Jak może się już domyślacie, sednem jest tu odnajdywanie symboli łączących dwie karty, a następnie nazywanie ich. Nie jest to jednak aż tak nieskomplikowane, bo każda rozgrywka składa się tak naprawdę z pięciu odrębnych minigier. Każda z nich nieco różni się organizacją i tak np. mamy minigrę o przyjemnej nazwie „piekielna wieża”. Wszyscy gracze zaczynają z jedną kartą, a przed nimi widnieje stos złożony z reszty kartoników. Gracze muszą odnajdywać wspólne symbole swojej najwyższej karty z najwyższą kartą stosu wspólnego, a kiedy tego dokonają, zabierają tę drugą na szczyt swojej wieży. Ten, komu uda się „zbudować” najwyższą konstrukcję, wygrywa!

Trudno określić zasady Dobble jako skomplikowane, co nie zmienia faktu, że rozgrywka do najprostszych nie należy. Trzeba mieć dobre oko, refleks i jasne myślenie, by sensownie nazywać symbole. Plusem gry okazuje się też to, że mamy tu sporą różnorodność minigier, więc zabawa szybko się nie nudzi. Dobble zdecydowanie jest grą dla każdego, i to w dodatku na każdą okazję, bo nie zajmuje dużo miejsca, a samo pudełko zostało przystosowane do podróżowania. Ta gra zapewni Wam mnóstwo frajdy i pozwoli przyjemnie zrelaksować się w krótkim czasie. Warto także wspomnieć, że duża popularność planszówki zaowocowała całą masą rozszerzeń, więc w Waszej gestii pozostaje wybór dotyczący tego, z jakiego uniwersum chcecie szukać symboli.

To jedna z najtańszych propozycji w zestawieniu. Dobble może być Wasze już za około 40 zł.

Dobble to propozycja dla Ciebie, jeśli:

  1. potrzebujesz czegoś, co rozrusza towarzystwo;
  2. lubisz sprawdzać swój refleks;
  3. masz obok siebie niewielu miłośników planszówek;
  4. wybierasz się w plener.
TWOIM ZDANIEM

Grywasz czasami ze znajomymi w planszówki?

Tak
89,4%
Nie
10,6%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021

Grudzień, a szczególnie święta Bożego Narodzenia, to czas, który umilają głównie najrozmaitsze prezenty. I choć zwykle polecamy Wam gry wideo, tak dziś powiemy, jakie planszówki można kupić swoim bliskim.

Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman
Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman

Powracamy do tematu gier planszowych, ale tym razem nie ograniczając się wyłącznie do produkcji imprezowych – pod lupę bierzemy także tytuły towarzyskie i te dla największych zapaleńców.

Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane
Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane

Dixit, Jenga, Jungle Speed. Jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, to jesteś szczęściarzem. Oznacza to bowiem, że odkrycie niesamowitego świata imprezowych gier bez prądu dopiero przed Tobą.