Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 23 kwietnia 2022, 10:28

autor: Karol Laska

11 najlepszych modów, które stały się przebojami

Wiele gier, którymi się tak zachwycamy i wsiąkamy w nie na wiele godzin, kryje za sobą nieoczywistą historię związaną ze sceną moderską. Oto jak wyglądała droga do sukcesu hitowych produkcji zaczynających jako modyfikacje.

Nie zdziwię się, jeśli wielu z Was kojarzy mody jako mało znaczące, kosmetyczne drobnostki, w postaci chociażby nowego uzbrojenia dla bohatera, czy też uważa je za żarty pokroju ciuchci o imieniu Tomek wpychanej na siłę do co drugiej gry umożliwiającej ingerencję graczy w jej system. I jasne, istnieje wiele tego typu amatorskich prac, które pełnią funkcję bardziej ciekawostek aniżeli faktycznego rozszerzenia treści, ale deprecjonowanie roli sceny moderskiej jest zachowaniem niewłaściwym.

Wystarczy bowiem spojrzeć na gry, którym poświęcamy najwięcej czasu na co dzień. Nie przetrwacie, jeżeli nie rozegracie choćby jednej partyjki w CSGO albo Dotę 2? Jeśli tak, to z pewnością zaciekawi Was fakt, że produkcje te mają swój początek w fanowskich modyfikacjach. A to niejedyne przykłady warte uwagi, które potrafią zaskoczyć rodowodem i historią dowodzącą, że sukcesu rynkowego nie odnoszą wyłącznie tytuły AAA. Przed Wami zatem lista najlepszych modów, które stały się przebojami.

AKTUALIZACJA 2022

Kimże byśmy byli, gdybyśmy nie zdecydowali się zaktualizować tego tekstu po premierze jakże udanych Kronik Myrtany. Polski mod do Gothica 2 dołącza zatem do najlepszych powstałych fanowskich modyfikacji. Więcej informacji o całym projekcie znajdziecie na trzeciej stronie.

DOTA – mod do Warcrafta 3

  1. Gatunek: MOBA
  2. Rok premiery: 2003
  3. Platforma: PC

Warcraft III zapisał się na kartach historii nie tylko jako kultowa strategia ze znakomitą fabułą i charakterystycznymi postaciami. Był to też jedną z niewielu wysokobudżetowych produkcji, które umożliwiają chętnym dość kreatywną zabawę w edytorze map, oferującym zarówno wszystkie dostępne w grze assety, jak i mechaniki. To wystarczyło, aby w 2003 roku jeden z moderów, znany jako Eul, stworzył małą perełkę o nazwie Defense of the Ancients. Część z Was może kojarzy zapewne wdzięcznie brzmiący skrótowiec tego tytułu – DOTA.

Eul wykazał się nie lada kreatywnością. Wykorzystał bowiem zawarte w Warcrafcie II obiekty (przedmioty, postacie, budynki) oraz system wbijania poziomów przez bohaterów i stworzył z tego grę wpisującą się w raczkujący wówczas podgatunek znany jako MOBA (dziś kojarzycie go między innymi za sprawą takiego dzieła jak League of Legends).

Wielu innych amatorskich twórców podłapało jego pomysł i zaczęło tworzyć własne wersje Doty, aż pewnego razu do akcji wkroczyło Valve i wydało na świat Dotę 2. Ta do dziś święci ogromne sukcesy, będąc w ścisłej czołówce najchętniej testowanych tytułów na Steamie. Zwykle musi uznać wyższość tylko jednej produkcji – reprezentanta jednej z najważniejszych z serii w historii gamingu, o której zresztą za chwilę opowiem.

AEON OF STRIFE

Należy jednak pamiętać, że Dota nie był pierwszą MOB-ą, jaka kiedykolwiek powstała. To miano należy się innej fanowskiej modyfikacji, która – co ciekawe – również została stworzona w edytorze map jednego z tytułów Blizzarda. Tym razem jednak mowa nie o Warcrafcie III, a o StarCrafcie II i modzie Aeon of Strife autorstwa gracza o nicku Aeon64. Trzy linie, dwie drużyny i jeden cel – zniszczenie wrogiej bazy. Jak sami widzicie, wszystkie najważniejsze zasady tego gatunku zostały w tym przypadku zachowane.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy korzystasz z modów do gier?

Tak, szczególnie kiedy odmieniają oblicze danej gry.
44,1%
Tak, o ile proces instalacji nie jest zbyt skomplikowany.
17,6%
Rzadko, miewam z nimi często problemy.
11,4%
Nie moduje swoich gier.
26,9%
Zobacz inne ankiety
Gothic II: Kroniki Myrtany - Archolos

Gothic II: Kroniki Myrtany - Archolos

DayZ

DayZ

PUBG: Battlegrounds

PUBG: Battlegrounds

Garry’s Mod

Garry’s Mod

Dota 2

Dota 2

Half-Life: Counter-Strike

Half-Life: Counter-Strike

The Stanley Parable

The Stanley Parable

Killing Floor

Killing Floor

Team Fortress Classic

Team Fortress Classic

Najlepsze kampanie fabularne, które stworzyli fani gier
Najlepsze kampanie fabularne, które stworzyli fani gier

Mody do gier kojarzą się przeważnie z poprawkami wizualnymi albo bardziej płynnymi animacjami towarzyszy. I tak najczęściej jest. Fabularna zawartość przygotowana przez fanów to rzadkość – żeby wszystko działało, jak należy, wymaga bowiem ogromnego nakład

Najważniejsze mody, które na zawsze zmieniły gry
Najważniejsze mody, które na zawsze zmieniły gry

Wszyscy znacie te gry. CS:GO, League of Legends czy Team Fortress. A pamiętacie jeszcze, że nie byłoby ich gdyby nie fantazja moderów? Oto najważniejsze mody, które zmieniły cyfrową rozgrywkę na zawsze.

Mody graficzne do nowych gier – przepiękne Kingdom Come i GTA5
Mody graficzne do nowych gier – przepiękne Kingdom Come i GTA5

Nie tylko starsze gry można ulepszyć graficznie - również nowości po zaaplikowaniu odpowiednich modów mogą zaprezentować się od znacznie ładniejszej strony.