Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 22 maja 2021, 11:30

autor: Karol Laska

10 najlepszych modów, które stały się przebojami

Wiele gier, którymi się tak zachwycamy i wsiąkamy w nie na wiele godzin, kryje za sobą nieoczywistą historię związaną ze sceną moderską. Oto jak wyglądała droga do sukcesu hitowych produkcji zaczynających jako modyfikacje.

Nie zdziwię się, jeśli wielu z Was kojarzy mody jako mało znaczące, kosmetyczne drobnostki w postaci nowego uzbrojenia dla bohatera czy też uważa je za żarty pokroju ciuchci o imieniu Tomek wpychanej na siłę do co drugiej gry umożliwiającej ingerencję graczy w jej system. I jasne, istnieje wiele tego typu amatorskich prac, które pełnią funkcję bardziej ciekawostek aniżeli faktycznego rozszerzenia treści, ale deprecjonowanie roli sceny moderskiej jest zachowaniem niewłaściwym.

Wystarczy bowiem spojrzeć na gry, które zajmują nam najwięcej czasu na co dzień. Nie przetrwacie, jeżeli nie rozegracie choćby jednej partyjki w CSGO albo Dotę 2? Jeśli tak, to z pewnością zaciekawi Was fakt, że produkcje te mają swój początek w fanowskich modyfikacjach. A to niejedyne przykłady warte uwagi, które potrafią zaskoczyć rodowodem i historią dowodzącą, że sukcesu rynkowego nie odnoszą wyłącznie tytuły AAA. Przed Wami zatem lista najlepszych modów, które stały się przebojami.

DOTA – mod do Warcrafta III

  1. Gatunek: MOBA
  2. Rok premiery: 2003
  3. Platforma: PC

Warcraft III zapisał się na kartach historii nie tylko jako kultowa strategia ze znakomitą fabułą i charakterystycznymi postaciami. Był to też jedną z niewielu wysokobudżetowych produkcji, które umożliwiają chętnym dość kreatywną zabawę w edytorze map, oferującym zarówno wszystkie dostępne w grze assety, jak i mechaniki. To wystarczyło, aby w 2003 roku jeden z moderów, znany jako Eul, stworzył małą perełkę o nazwie Defense of the Ancients. Część z Was może kojarzy zapewne wdzięcznie brzmiący skrótowiec tego tytułu – DOTA.

Eul wykazał się nie lada kreatywnością. Wykorzystał bowiem zawarte w Warcrafcie II obiekty (przedmioty, postacie, budynki) oraz system wbijania poziomów przez bohaterów i stworzył z tego grę wpisującą się w raczkujący wówczas podgatunek znany jako MOBA (dziś kojarzycie go między innymi za sprawą takiego dzieła jak League of Legends).

Wielu innych amatorskich twórców podłapało jego pomysł i zaczęło tworzyć własne wersje Doty, aż pewnego razu do akcji wkroczyło Valve i wydało na świat Dotę 2. Ta do dziś święci ogromne sukcesy, będąc w ścisłej czołówce najchętniej testowanych tytułów na Steamie. Zwykle musi uznać wyższość tylko jednej produkcji – reprezentanta jednej z najważniejszych z serii w historii gamingu, o której zresztą za chwilę opowiem.

AEON OF STRIFE

Należy jednak pamiętać, że Dota nie był pierwszą MOB-ą, jaka kiedykolwiek powstała. To miano należy się innej fanowskiej modyfikacji, która – co ciekawe – również została stworzona w edytorze map jednego z tytułów Blizzarda. Tym razem jednak mowa nie o Warcrafcie III, a o StarCrafcie II i modzie Aeon of Strife autorstwa gracza o nicku Aeon64. Trzy linie, dwie drużyny i jeden cel – zniszczenie wrogiej bazy. Jak sami widzicie, wszystkie najważniejsze zasady tego gatunku zostały w tym przypadku zachowane.

TWOIM ZDANIEM

Czy korzystasz z modów do gier?

Tak, szczególnie kiedy odmieniają oblicze danej gry.
40,6%
Nie moduje swoich gier.
29,3%
Tak, o ile proces instalacji nie jest zbyt skomplikowany.
17,3%
Rzadko, miewam z nimi często problemy.
12,9%
Zobacz inne ankiety
DayZ

DayZ

Playerunknown's Battlegrounds

Playerunknown's Battlegrounds

Garry’s Mod

Garry’s Mod

Dota 2

Dota 2

The Stanley Parable

The Stanley Parable

Half-Life: Counter-Strike

Half-Life: Counter-Strike

Killing Floor

Killing Floor

Team Fortress Classic

Team Fortress Classic

Najważniejsze mody, które na zawsze zmieniły gry
Najważniejsze mody, które na zawsze zmieniły gry

Wszyscy znacie te gry. CS:GO, League of Legends czy Team Fortress. A pamiętacie jeszcze, że nie byłoby ich gdyby nie fantazja moderów? Oto najważniejsze mody, które zmieniły cyfrową rozgrywkę na zawsze.

Mody graficzne do nowych gier – przepiękne Kingdom Come i GTA5
Mody graficzne do nowych gier – przepiękne Kingdom Come i GTA5

Nie tylko starsze gry można ulepszyć graficznie - również nowości po zaaplikowaniu odpowiednich modów mogą zaprezentować się od znacznie ładniejszej strony.