Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Garry’s Mod (PC)

Garry’s Mod PC

Komercyjna wersja jednej z najpopularniejszych modyfikacji silnika Source, stworzonej w 2004 roku przez Garry’ego Newmana.

Akcji | sandbox | indie

PC Windows
Okładka Garry’s Mod (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

29listopada2006

Garry’s Mod jest komercyjną wersją jednej z najpopularniejszych modyfikacji silnika Source. W praktyce stanowi ona potężny warsztat, w którym mamy możliwość tworzenia, powielania i łączenia ze sobą obiektów, pochodzących z gier opartych na tym engine, zgodnie z prawami fizyki symulowanymi przez oprogramowanie firmy Havok. Cechą charakterystyczną Garry's Mod jest możliwość zabawy w trybie piaskownicy, co oznacza brak ściśle sprecyzowanych celów dla graczy i praktycznie nieograniczony wpływ zarówno na generowane środowisko, jak i zasady gry.

Pierwsza wersja Gmoda stworzona została w 2004 roku przez zapaleńca Garry’ego Newmana i uhonorowana została wieloma nagrodami Mod of the Year, przyznawanymi m.in. przez GameSpy, Mod DB czy PC Gamer. Program szybko zyskał rzesze zwolenników, co przyczyniło się do jego błyskawicznego rozwoju. 29 listopada 2006 r. wersja oznaczona numerem 10 zadebiutowała oficjalnie na Steamie. Od tego czasu jest dystrybuowana i wspierana przez tę platformę jako pełnoprawna, komercyjna aplikacja, stale rozwijając się i zrzeszając wokół siebie milionową społeczność fanów.

Aby w pełni cieszyć się możliwościami, jakie daje Garry’s Mod wystarczy mieć zainstalowaną na dysku twardym dowolną grę, opartą na silniku Source, np. Half-Life 2, Team Fortress 2, Counter-Strike: Source czy Left 4 Dead. Dzięki temu uzyskujemy dostęp do tysięcy modeli, broni, postaci, skórek czy przedmiotów pochodzących z bogatej biblioteki gier Valve, a także modyfikacji i skryptów, tworzonych przez samych graczy przy pomocy języka Lua i publikowanych w specjalnym warsztacie dostępnym na platformie Steam. Możemy więc stworzyć dowolny krajobraz, np. w futurystycznej scenerii Half-Life’a 2, w realiach II wojny światowej rodem z Day Of Defeat, czy w klimacie horroru znanym z serii Left 4 Dead. Następnie umieszczamy w nim wrogów i postacie NPC – nic nie stoi na przeszkodzie by w przyszłościowym City 17 umieścić hordy zombie, bądź też posadzić facetów w garniturach za grzmiącymi działami z czasów wojny. Ilość kombinacji jest przeogromna, a jedynym ograniczeniem jest nasza fantazja. Dzięki możliwościom Havok Physics Engine i doskonałemu modelowi ragdoll możemy w dowolny sposób modyfikować pozy naszych postaci, a także modelować mimikę ich twarzy.

Tryb piaskownicy, przeznaczony zarówno dla jednego jak i wielu graczy to jednak dopiero wstęp do możliwości, jakie Gmod otwiera przed nami w trybie multiplayer. Na tworzonych przez nas mapach możemy bowiem prowadzić emocjonujące rozgrywki wieloosobowe w sieci LAN, bądź przez internet - przy czym cel i zasady gry ustalamy oczywiście sami. Przeglądając listę dostępnych trybów gry trafimy np. na przypominający nieco Counter-Stike’a Trouble In Terrorist Town, wykorzystujący pomysł z Left 4 Dead Zombie Survival, czy oparty na bitwach morskich tryb Pirate Ship Wars. Fantazja graczy nie ma tu praktycznie granic, a najlepszym tego dowodem są tak oryginalne pomysły, jak wymagające zręcznego pokonywania przeszkód Art Of Parkour, czy wyścigi własnoręcznie zbudowanych sań w Sled Build.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Ocena czytelników: 9,1 / 10 na podstawie 1562 głosów czytelników.

Gry podobne do Garry’s Mod

Wymagania wiekowe Garry’s Mod

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Garry’s Mod

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 1
  • 7 GHz
  • 512 MB RAM
  • Karta grafiki 64MB (GeForce 4 Ti4200 lub lepsza)
  • 150 MB HDD
  • Windows XP/Vista/2000
Powstaje Garry's Mod 2. Może wykorzystać silnik Half-Life: Alyx
Powstaje Garry's Mod 2. Może wykorzystać silnik Half-Life: Alyx

wiadomość30 marca 2020

Garry Newman – deweloper znany ze stworzenia modyfikacji do Half-Life 2 pod tytułem Garry’s Mod, która następnie została wydana jako samodzielny produkt – zapowiedział, że pracuje nad nową wersją swojej produkcji.

Zapowiedziano S&box - nieoficjalną kontynuację Garry’s Mod
Zapowiedziano S&box - nieoficjalną kontynuację Garry’s Mod

wiadomość5 września 2017

Studio Facepunch jakiś czas temu ujawniło, że powstanie kontynuacja gry Garry’s Mod. Deweloper właśnie zapowiedział projekt o nazwie S&box, który wydaje się być drugą odsłoną wspomnianej produkcji.

Garry’s Mod z 10 mln sprzedanych egzemplarzy
Garry’s Mod z 10 mln sprzedanych egzemplarzy

wiadomość3 stycznia 2016

Garry’s Mod, popularna produkcja dostępna na Steamie od 2006 roku, rozeszła sie do tej pory w ponad 10 milionach egzemplarzy. Co ciekawe, aż 6,5 milionów sztuk zakupiono w ostatnich dwóch latach.

Powstanie sequel Garry's Mod
Powstanie sequel Garry's Mod

wiadomość10 września 2015

Garry Newman, założyciel studia Facepunch, w rozmowie z serwisem PCGamesN poinformował o planowanym sequelu popularnego Garry's Mod. Od obecnej wersji ma go odróżniać m.in. wykorzystanie nowinek związanych z rzeczywistością wirtualną.

Garry’s Mod – sprzedano łącznie 8,3 miliona kopii gry
Garry’s Mod – sprzedano łącznie 8,3 miliona kopii gry

wiadomość10 lipca 2015

Garry Newman ujawnił, że w ciągu minionego roku ekipie ze studia Facepunch udało się sprzedać 2,5 miliona egzemplarzy gry Garry’s Mod – jednej najpopularniejszych modyfikacji silnika Source. Łącznie daje to 8,3 miliona sprzedanych kopii od momentu premiery.