Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka The Dark Mod (PC)

The Dark Mod PC

Samodzielna wersja modyfikacji do gry Doom 3, upodabniającej dzieło studia id Software do skradanek z serii Thief. Jest to darmowa produkcja stworzona przez niezależny zespół Broken Glass Studios. The Dark Mod 2.

Akcji | FPP | fantasy | steampunk | zagraj za darmo | skradanki

PC Windows
Okładka The Dark Mod (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

8października2013

The Dark Mod 2.0 to całkowicie samodzielna wersja modyfikacji do gry Doom 3, upodabniającej dzieło studia id Software do skradanek z serii Thief. Jest to darmowa produkcja (dostępna do pobrania przez Internet), a za jej powstanie odpowiada niezależny zespół Broken Glass Studios.

Podobieństwa do cyklu tworzonego pierwotnie przez Looking Glass Studios są niezwykle wyraźne. Omawiany tytuł osadzony został w mrocznym, gotyckim świecie fantasy, zawierającym również pewne elementy steampunku. Wcielamy się w postać nieuchwytnego złodzieja, którego podstawowym celem jest obłowienie się skarbami i kosztownościami, wyniesionymi z rozmaitych pilnie strzeżonych miejsc. Brak tutaj konkretnej linii fabularnej, gra stanowi bowiem rodzaj platformy i piaskownicy, którą można wzbogacić o mapy, misje i kampanie stworzone własnoręcznie lub pobrane z Internetu.

Inspiracje Thiefem widać również w mechanizmach rozgrywki. Świat obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby (FPP) i przemierzamy go, przemykając od cienia do cienia i od kryjówki do kryjówki, by nie dać się wykryć strażnikom. Bohater nie radzi sobie najlepiej w walce wręcz i o ile starcie z pojedynczym gwardzistą ma szansę wygrać, tak w batalii przeciwko całemu patrolowi straży jest z góry skazany na porażkę. Na szczęście do dyspozycji postaci oddano liczne akcesoria i gadżety, jako żywo przypominające ekwipunek posiadany przez Garretta z cyklu Thief. Znajdziemy tu między innymi łuk ze strzałami wodnymi (gaszącymi pochodnie) czy gazowymi (obezwładniającymi wszystkie istoty żywe w zasięgu rażenia), a także narzędzia pokroju pałki, służącej do cichego ogłuszania wartowników.

W stosunku do edycji niesamodzielnych (kończących się na numerze 1.08), w wersji 2.0 poprawiono sztuczną inteligencję postaci niezależnych. Choć nadal jest ona daleka od ideału, to wyeliminowano błędy pozwalające łatwo pozbywać się strażników. Ponadto sprawniej przeszukują oni lokacje, mają lepszy słuch (choć czułość ich zmysłów można samodzielnie ustawić w menu konfiguracji), do tego zwracają uwagę np. na drzwi, które nieoczekiwanie zostają otwarte obok nich. Gwardziści zaczęli też w końcu prawidłowo reagować na upadające obok ciała kolegów, jako że wiąże się to z odpowiednio donośnym odgłosem (tym wyraźniejszym, im cięższy rynsztunek noszą postacie).

Usamodzielnienie The Dark Mod sprawiło również, że twórcy zrezygnowali z wielu elementów pochodzących oryginalnie z Dooma 3. Innymi słowy, podmieniono mnóstwo obiektów graficznych i dźwięków, jednocześnie w wielu wypadkach ulepszając je. Dotyczy to szczególnie oprawy wizualnej, zaopatrzonej między innymi w ładniejsze modele postaci – niemniej, jakość warstwy technicznej w dalszym ciągu znacząco odstaje od dzisiejszych standardów, oferując grafikę mniej więcej na poziomie wydanego w 2004 roku Thief: Deadly Shadows.

Niestety, z krokiem, na który zdecydowało się Broken Glass Studios, wiążą się także pewne wady. Z racji przebudowania struktury całej produkcji, udostępnione wcześniej dodatkowe misje i etapy mogą przestać funkcjonować, uniemożliwiając wręcz zabawę w The Dark Mod. Twórcy zalecają usunięcie wszystkich poziomów pobranych do wersji wcześniejszej niż 2.0.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 9,1 / 10 na podstawie 127 głosów czytelników.

Gry podobne do The Dark Mod

Wymagania wiekowe The Dark Mod

odpowiednia dla każdego wieku

The Dark Mod - modyfikacja do Dooma 3 wzorowana na Thiefie ukazała się jako samodzielna gra
The Dark Mod - modyfikacja do Dooma 3 wzorowana na Thiefie ukazała się jako samodzielna gra

wiadomość9 października 2013

Grupa Broken Glass Studios wypuściła wersję 2.0 modyfikacji The Dark Mod do Dooma 3, inspirowanej w znacznym stopniu serią Thief. Jest to o tyle interesująca wiadomość, że mamy teraz do czynienia z samodzielną i darmową produkcją, niewymagającą żadnej innej gry do działania.