Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 października 2013, 14:34

The Dark Mod - modyfikacja do Dooma 3 wzorowana na Thiefie ukazała się jako samodzielna gra

Grupa Broken Glass Studios wypuściła wersję 2.0 modyfikacji The Dark Mod do Dooma 3, inspirowanej w znacznym stopniu serią Thief. Jest to o tyle interesująca wiadomość, że mamy teraz do czynienia z samodzielną i darmową produkcją, niewymagającą żadnej innej gry do działania.

Wygląda na to, że końcówka 2013 i początek 2014 roku może być okresem uczty dla miłośników pierwszoosobowych skradanek ze złodziejami w roli głównej. W oczekiwaniu na lutową premierę Thief, wypatrywanej od dawna czwartej odsłony przygód Garretta, będziemy mogli bowiem cieszyć się samodzielną wersją The Dark Mod, rozwijanej od blisko dekady modyfikacji do gry Doom 3, która przerabia FPS-a od studia id Software na mroczną, steampunkową skradankę inspirowaną serią o wspomnianym złodzieju. Samodzielne wydanie wspomnianej pozycji – opatrzone numerkiem 2.0 – zostało dopiero co udostępnione przez zespół Broken Glass Studios.

Samodzielność oznacza, że produkcja w zasadzie przestaje być modem, a staje się pełnoprawną grą, niewymagającą żadnego innego tytułu do działania. Zachowuje jednak niekomercyjny charakter, toteż jej pobranie nie wymaga opłat. Ostatnia dostępna wersja The Dark Mod była oznaczona numerem 1.08, toteż przeskok do edycji 2.0 musiał wiązać się z wprowadzeniem znaczącym zmian i poprawek.

Przede wszystkim usprawnieniu uległa sztuczna inteligencja postaci niezależnych. Wyeliminowano błędy pozwalające łatwo pozbywać się strażników, ponadto sprawniej przeszukują oni teraz lokacje, mają delikatnie poprawiony słuch (choć czułość ich zmysłów można samodzielnie ustawić w menu konfiguracji), do tego potrafią na przykład zwrócić się w stronę drzwi, które nieoczekiwanie zostają otwarte obok nich. Gwardziści zaczęli też w końcu prawidłowo reagować na upadające obok ciała kolegów, jako że wiąże się to z odpowiednio donośnym odgłosem (tym wyraźniejszym, im cięższy rynsztunek noszą na sobie postacie).

Zgadlibyście, że to nie Thief, gdyby obrazek nie był podpisany? - The Dark Mod - modyfikacja do Dooma 3 wzorowana na Thiefie ukazała się jako samodzielna gra - wiadomość - 2013-10-09
Zgadlibyście, że to nie Thief, gdyby obrazek nie był podpisany?

Usamodzielnienie The Dark Mod sprawiło również, że twórcy zrezygnowali z wielu elementów pochodzących oryginalnie z Dooma 3. Innymi słowy, podmieniono mnóstwo obiektów graficznych i dźwięków, jednocześnie w wielu wypadkach ulepszając je (dotyczy to szczególnie oprawy wizualnej, zaopatrzonej między innymi w ładniejsze modele postaci). Dodano też wiele nowych elementów, jak chociażby dwa głosy wypowiadające kwestie dialogowe.

Niestety, z krokiem, na który zdecydowało się Broken Glass Studios, wiążą się także pewne wady. Z racji przebudowania struktury całej produkcji, udostępnione wcześniej dodatkowe misje i etapy mogą przestać funkcjonować, uniemożlwiając wręcz zabawę w The Dark Mod. Twórcy zalecają usunięcie wszystkich poziomów pobranych do wersji wcześniejszej niż 2.0.

Omawiany tytuł jest dostępny wyłącznie dla posiadaczy komputerów osobistych. Możecie go pobrać z jego oficjalnej strony, dostępnej za pośrednictwem poniższego odnośnika:

The Dark Mod - modyfikacja do Dooma 3 wzorowana na Thiefie ukazała się jako samodzielna gra - ilustracja #2Jak wspomniano, The Dark Mod był pierwotnie modyfikacją do gry Doom 3, której wersja 1.0 została udostępniona 17 października 2009 roku. Przebudowuje ona całkowicie pierwowzór, czyniąc z niego pierwszoosobową skradankę w mrocznym, gotycko-steampunkowym klimacie, czerpiącą garściami z serii Thief. Obejmujemy rolę złodzieja, mającego za zadanie włamywanie się do pilnie strzeżonych miejsc i czyszczenie ich z wszelkich kosztowności. Postać ma do dyspozycji gadżety jakby wprost wyjęte z sakwy Garretta (chociażby łuk ze strzałami wodnymi czy gazowymi), również elementy interfejsu jako żywo pochodzą ze wspomnianego cyklu.

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej