Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 5 grudnia 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Przygotuj się na Cyberpunk 2077 - filmy, które wprowadzą w klimat gry

Jesteśmy już na ostatniej prostej do premiery Cyberpunka 2077. Jak jeszcze bardziej nakręcić się na grę studia CD Projekt RED? Chociażby poprzez filmy w futurystyczno-dystopicznej stylistyce – a najlepiej te, które znajdziecie tutaj.

Doskonale rozumiem, jeżeli część z Was całkowicie straciła zainteresowanie Cyberpunkiem 2077 po wszystkich tych obsuwach, bo również w moim przypadku czas oczekiwania na ową grę to istna emocjonalna sinusoida. Można więc zarzucić CD Projekt Red całkiem sporo, ale studio choć częściowo odkupiło swoje winy ostatnim Night City Wire, podczas którego zaprezentowało parę nowych zwiastunów fabularnych i rozgrywkowych – cóż, zrobiły one oszałamiające wrażenie. Jeżeli uwzględnimy jeszcze pierwsze opinie zachodnich krytyków, to wynik równania okazuje się dosyć prosty – za kilkanaście dni otrzymamy naprawdę kozackie erpegowe monstrum. Wsiądźmy więc wspólnie, ten ostatni raz, do wagonika niezdrowej ekscytacji i bądźmy dobrej myśli.

Skoro już jesteśmy w tym razem, to wypada poczynić jakieś przygotowania na ostatnią chwilę. Nie zdążymy raczej przeczytać żadnego cyberpunkowego kompendium wiedzy, nie uda się nam też pewnie ograć żadnego większego tytułu osadzonego w dystopicznych realiach. Na pewno jednak znajdziemy wieczór lub dwa na obejrzenie podobnego stylistycznie filmu, który mógłby posłużyć jako idealne preludium do podboju futurystycznej metropolii w towarzystwie Johnny’ego Silverhanda.

Postanowiliśmy więc przygotować taką listę produkcji kinowych, które choć trochę oddadzą klimaty, jakie czekają nas w Cyberpunku 2077. Powiemy sobie sporo o ponurych wizjach przyszłości, w których nowoczesna technologia gra pierwsze skrzypce, niebezpiecznie ludzkich robotach, a także brutalnych konsekwencjach postępu cywilizacyjnego. Krótko mówiąc: wszyscy zginiemy.

Matrix (The Matrix)

  1. Co to za film: spektakularny symulator życia w symulacji
  2. Stężenie cyberpunka: komputerowy futuryzm na całego – tylko spójrzcie na ten ubiór i zielone światła
  3. Rok premiery: 1999
  4. Gdzie obejrzeć: Netflix, Chili, iTunes Store, Rakuten

Mimo że pierwszy Matrix zdążył zadebiutować jeszcze w 1999 roku, to i tak trudno zaprzeczyć, że stał się przede wszystkim wzorcem dla twórców XXI-wiecznych, którzy zobaczyli, jak spektakularne, futurystyczne widowisko można nakręcić za pomocą kamery, z mądrym użyciem efektów specjalnych, a przede wszystkim dzięki innowacyjnemu pomysłowi na dany film. I choć znajdziecie jeszcze w tym zestawieniu parę klasyków pokroju Blade Runnera czy Terminatora, to pamiętajcie, że bez Matrixa raczej nie rozmawialibyśmy o współczesnym filmowym (oraz growym) cyberpunku.

Siostry Wachowskie osiągnęły sukces dzięki doskonałej syntezie warstwy audiowizualnej z arcyciekawą treścią. Pomysł na to, że żyjemy w pewnego rodzaju symulacji, istniał jedynie w teorii, a tutaj został w końcu zekranizowany i wzbogacony o mocny element – człowiek jest w sidłach maszyn, to nie one buntują się przeciw nam, to raczej my musimy udowodnić swoje miejsce na Ziemi.

A kto dokonałby rewolucji lepiej od facetów i kobiet w charakterystycznych ciemnych okularach, przydługich płaszczach i o hollywoodzkich twarzach? Ubiór postaci fajnie korespondował z jednolitą kolorystyką dzieła opartą przede wszystkim na cybernetycznej zieleni. Dodajcie do tego sporo surrealistycznych scen pokroju skakania po sufitach, przenoszenia się pomiędzy cyfrowymi wymiarami, walki z kilkudziesięcioma takimi samymi przeciwnikami, a przede wszystkim unikania kul w naprawdę świetnie pomyślanym zwolnionym tempie. Matrix przełamał wiele filmowych lodów – stał się fenomenem już w dniu swojej premiery.

PRZEZ CIEMNE ZWIERCIADŁO

Pomiędzy Matrixem a Cyberpunkiem 2077 Keanu Reeves zdążył zaliczyć jeszcze jeden projekt w podobnym stylu. Była to animacja Richarda Linklatera pod tytułem Przez ciemne zwierciadło wzorowana na powieści Philipa K. Dicka pod tym samym tytułem, czyli prawdziwego prekursora nurtu cyberpunkowego i niekwestionowanego mistrza gatunku science fiction. Jeżeli jednak nie przepadacie za książkami, to wspomniany film choć trochę zapozna Was z jego wizjonerstwem.

TWOIM ZDANIEM

Nakręcasz się na Cyberpunk 2077?

Spokojnie czekam na screeny lub filmy.
39,2%
Takie klimaty i CD Projekt RED, to będzie cudo!
34,3%
Kompletnie mnie ta gra nie interesuje.
13,7%
Zrobiliby Wiedźmina 3 a nie jakiś tam Cyberpunk.
12,9%
Zobacz inne ankiety