Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 27 października 2020, 17:52

Co obejrzeć: Upadek królestwa. Przygotuj się do AC Valhalla

Za kilkanaście dni na rynek trafi najnowsza odsłona serii Assassin’s Creed. Valhalla zabierze nas w podróż po norweskich fiordach i angielskiej ziemi przełomów IX i X wieku, kiedy Europa była świadkiem nieustannych najazdów skandynawskich wojowników.

Co obejrzeć: Upadek królestwa

Uhtred w wersji serialowej prezentuje się interesująco, ale jeśli chodzi o liczbę wątków, wersja książkowa zdecydowanie wygrywa. - Przygotuj się do AC Valhalla - co obejrzeć, przeczytać i posłuchać czekając na grę - dokument - 2020-10-27
Uhtred w wersji serialowej prezentuje się interesująco, ale jeśli chodzi o liczbę wątków, wersja książkowa zdecydowanie wygrywa.

Wśród polecanych przez nas książek mogliście wcześniej znaleźć cykl Wojny wikingów autorstwa Bernarda Cornwella, wobec czego pierwszym, co należy wiedzieć o Upadku królestwa, jest to, że serial nakręcono właśnie na ich podstawie. Co więcej, dość wiernie trzyma się on kart powieści – choć siłą rzeczy spłyca część wątków. Ta świadoma decyzja scenarzystów pozwala utrzymać odpowiednie tempo opowieści, ani na chwilę nie czyniąc obrazu nudnym czy przegadanym.

Każdy sezon Upadku królestwa obejmuje dwa tomy książek, których do chwili obecnej powstało aż dwanaście. Wobec tego w momencie pisania tego tekstu jesteśmy dopiero na półmetku opowieści, gdyż nakręcone zostały trzy sezony przygód Uhtreda z Bebbanburga (o ile serial utrzyma się w streamingu).

Jedną z ciekawostek dotyczących serialu może być ta, że w pierwszym odcinku niewielką rolę zagrał nieodżałowany holenderski aktor Rutger Hauer.

Co przeczytać: Neil Gaiman – Mitologia nordycka

Tajemnice, okultyzm, mitologia – to domeny Neila Gaimana. - Przygotuj się do AC Valhalla - co obejrzeć, przeczytać i posłuchać czekając na grę - dokument - 2020-10-27
Tajemnice, okultyzm, mitologia – to domeny Neila Gaimana.

Kim jest Neil Gaiman, miłośnikom dobrej fantastyki i komiksu przedstawiać nie trzeba – ale nawet pozostali zapewne spotkali się z takimi tytułami jego dzieł jak Amerykańscy bogowie, Koralina czy Sandman. Jest on także autorem Mitologii nordyckiej – książki sięgającej do źródeł skandynawskich mitów i przerabiających je w nowe, nierzadko zaskakujące opowieści. Jest to pozycja dosyć skromna objętościowo, wobec czego sięgnięcie po nią błyskawicznie zapozna Was z podstawami wierzeń Skandynawów.

Warto też wiedzieć, że książka nie jest tak nudna jak Mitologia Parandowskiego, którą katuje się dzieci w szkole podstawowej. Już samo to powinno sprawić, że zaświecą Wam się oczy. Pozycja ta napisana jest przystępnym językiem i pozwala niemal na naszych oczach ożyć pradawnym mitom opowiadającym o przygodach Odyna, Thora i Lokiego… nie, to nie są postacie wymyślone na potrzeby filmów Marvela ;). Fani Gaimana zapewne już dawno Mitologię nordycką przeczytali. Cała reszta zaś niech rusza do księgarń i wykupi pozostały nakład – tym bardziej że ostatnio dzieła tego angielskiego pisarza doczekały się jednolitej i bardzo estetycznej oprawy od wydawnictwa Mag.

Czego posłuchać: Heilung

Oto eksperymentalny zespół folkowy, założony w 2014 roku przez kolektyw artystów pochodzących z kilku europejskich państw, dzielących zainteresowanie mitologią i wierzeniami z okresu od starożytności do wieków dominacji wikingów na naszym kontynencie. Członkowie Heilung używają tradycyjnych instrumentów, przedstawiając, jak sami to określają, niepokojącą magiczną podróż muzyczną z elementami runicznych inskrypcji i poezji. Teksty zespołu powstają w różnych językach, wśród których znajdziemy między innymi staroangielski, staroniemiecki, islandzki, a nawet pranordyjski.

ZASTRZEŻENIE

Tekst powstał we współpracy z firmą Ubisoft.

Przemysław Zamęcki

Przemysław Zamęcki

Przemysław Zamęcki

Grał we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonował. Spoczywaj w pokoju przyjacielu - 1978-2021

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jaką prezentację wikingów w popkulturze wolisz?

Wierną historii - to też jest ciekawe!
40,8%
Widowiskową, bajerancką, przerysowaną - liczy się bajer!
4,5%
Coś pomiędzy...
54,7%
Zobacz inne ankiety
Assassin's Creed: Valhalla

Assassin's Creed: Valhalla

God of War

God of War

Hellblade: Senua's Sacrifice

Hellblade: Senua's Sacrifice

Vikings: Wolves of Midgard

Vikings: Wolves of Midgard

Viking: Battle for Asgard

Viking: Battle for Asgard

Trylogia Banner Saga

Trylogia Banner Saga

AC Valhalla vs historia - co jedli, czym walczyli i jak się bawili prawdziwi wikingowie
AC Valhalla vs historia - co jedli, czym walczyli i jak się bawili prawdziwi wikingowie

Assassin’s Creed: Valhalla pozwala nam zanurzyć się w świat nordyckich wikingów na niespotykaną wcześniej skalę. Jak bardzo twórcy gry dali się ponieść fantazji, a na ile bazowali na źródłach historycznych? Z naszym tekstem możecie to sprawdzić.

Historia świata według Assassin’s Creed – najlepsze przykłady
Historia świata według Assassin’s Creed – najlepsze przykłady

Fabuła Assassin’s Creed to jedna wielka teoria spiskowa: z tajemniczymi zakonami, intrygami oplatającymi cały świat, nadnaturalnymi artefaktami i prastarą cywilizacją. Jak jej przebieg wpłynął na bieg „prawdziwej” historii?

Tajemnice nowego God of War – Kratos w kręgu bajań nordyckich
Tajemnice nowego God of War – Kratos w kręgu bajań nordyckich

Bóg wojny ostrzy sobie topór na nordycki panteon. Jaką rolę odegra w obcym świecie Duch Sparty i czego właściwie tam szuka? Odpowiedzi dostarczą zarówno tropy pozostawione przez twórców nowego God of War, jak i starożytne sagi.