Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 14 września 2020, 14:55

Czy sztuczna inteligencja może się zbuntować? Może, ale inaczej niż myślicie

Sztuczna inteligencja ułatwia nam życie, zabiera nam pracę i budzi obawy nawet tych, którzy na niej zarabiają. Czy to możliwe, żeby w którymś momencie zbuntowała się przeciwko nam?

Spis treści

Czy bunt maszyn będzie świadomy?

Mimo tego wszystkiego, co napisałem powyżej, prawdziwy, świadomy bunt sztucznej inteligencji to wciąż bardziej science fiction niż realne zagrożenie mogące wystąpić w najbliższym czasie. Czemu? Bo algorytmy SI nadal pozostają matematycznymi programami, które dokonują obliczeń w ustalony przez programistę sposób. I jeśli nawet się uczą, co wydaje się niezwykle ludzką czynnością, wciąż pozostają tzw. słabą SI.

Dobry film, ale to wciąż fantazja bardzo daleka od rzeczywistości. - Czy sztuczna inteligencja może się zbuntować? Może, ale inaczej niż myślicie - dokument - 2020-09-14
Dobry film, ale to wciąż fantazja bardzo daleka od rzeczywistości.

Słaba SI to tak naprawdę algorytm lub zestaw algorytmów rozwiązujący konkretny problem. Nie bardzo ma możliwość zbuntowania się. Problem leży gdzie indziej – w odporności tego typu algorytmów na pojawienie się danych innych niż te, na podstawie których zostały one wyuczone. Innymi słowy – na nowe zjawiska i ich objawy.

Piotr Biczyk, QED Software

Oczywiście tego rodzaju program wciąż może sprawić kłopoty. Piotr Biczyk wspomina, że SI ma tendencję, by traktować jednakowo sytuacje skrajne, na które człowiek jest bardziej wyczulony. Zdarza się także, że komputery mają problem ze zniuansowaną oceną danych.

Jeśli algorytm uczy się podejmowania decyzji w prostych sprawach sądowych, to będzie to robić na podstawie danych historycznych – tego, jak sędziowie oceniali konkretne sprawy. Jeśli ci sędziowie prezentowali określone uprzedzenia – algorytm zaimplementuje te same uprzedzenia.

Piotr Biczyk, QED Software

Tzw. silna SI jeszcze nie istnieje i wciąż nie zostało udowodnione, że może istnieć. Nie wiemy więc, ile jeszcze nowych technologii trzeba opracować, żeby pojawiła się maszyna, która potrafiłaby myśleć samodzielnie. Nie działać według instrukcji, tylko podejmować decyzje dotyczące tego, jakie problemy chce rozwiązywać, a jakich nie chce.

Zostało jeszcze 54% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Marcin Strzyżewski

Marcin Strzyżewski

W GRYOnline.pl zaczynał w dziale publicystyki, później był kierownikiem działu technologii, co obejmowało zarówno newsy oraz publicystykę, jak i kanał tvtech. Wcześniej pracował w wielu miejscach, m.in. w redakcji portalu Onet. Z wykształcenia rusycysta. Od lat planuje, żeby wrócić do nurkowania, ale na razie jest zajęty głównie psem, królikiem i kanałem youtube’owym, na którym opowiada o krajach byłego ZSRR.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Boisz się, że sztuczna inteligencja w przyszłości pozbawi cię pracy?

Tak
31,9%
Nie
68,1%
Zobacz inne ankiety
Sztuczna inteligencja może uratować gry od nudnego kanonu piękna
Sztuczna inteligencja może uratować gry od nudnego kanonu piękna

Modny aktualnie temat dotyczący SI wywołuje tyle zainteresowania, ile lęku – przed tym, czy sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka na stałe albo nie zaleje nas grami pozbawionymi serca. Tymczasem właśnie z nią może się wiązać nadzieja na lepsze.

AI wymusi na polskiej edukacji skok w przyszłość. Rozmowa z Krzysztofem Majem
AI wymusi na polskiej edukacji skok w przyszłość. Rozmowa z Krzysztofem Majem

Pojawienie się ChatGPT wywołało panikę wśród nauczycieli. Krzysztof Maj, wykładowca na AGH oraz popularyzator wiedzy o edukacji, twierdzi jednak, że AI nie będzie zagładą dla szkół – chyba że zaparcie będą opierać się zmianom.

Gry, w których możesz obalić władzę. A przynajmniej próbować
Gry, w których możesz obalić władzę. A przynajmniej próbować

Rewolucja i zmiana władzy siłą to wydarzenie, które powtarza się w historii ludzkości od pokoleń. Ludziom mieszkającym na terenach dawnego obozu socjalistycznego nie trzeba tłumaczyć, jak to działa. A jak to wygląda w grach?