Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 4 września 2020, 15:52

Żywe trupy – 10 martwych gier MMO, które... jeszcze żyją

Fani MMO szybko odrzucają produkcje, które nie mają racji bytu. Informacje o zamknięciu serwerów mniej popularnych tytułów nie są tutaj niczym nowym. Niemniej nie brakuje gier, w które mało kto gra, a te jednak wciąż się jakimś cudem trzymają.

Spis treści

Runes of Magic

  1. Data powstania: 19 marca 2009
  2. Model biznesowy: free-to-play
  3. Średnia liczba graczy na Steamie: 149

Runes of Magic nazywane było darmowym World of Warcraft – i faktycznie, tytuł ten garściami czerpał z rozwiązań MMORPG Blizzarda. Dodawał jednak kilka ciekawych elementów od siebie, jak np. prosty housing czy system łączenia klas, pozwalający na współdzielenie niektórych umiejętności. Tego typu kombinacje urozmaicały standardowe archetypy i stwarzały większe pole do popisu przy kreowaniu postaci. Co zatem nie wypaliło?

Problemem okazał się wydawca, który skoncentrował się na rozbudowywaniu item shopu zamiast rozwijać samą grę. Brakowało aktualizacji, poprawek balansu, nowej zawartości oraz realnej opieki nad tym tytułem. Wkradło się za to pay-to-win, skutecznie zniechęcające do dalszej zabawy. I w efekcie Runes of Magic, będące MMORPG pełnym graczy, skończyło jako projekt, który jedynie ciepło się wspomina, bowiem „kiedyś to było”, a teraz już nie ma.

Patryk Manelski

Patryk Manelski

Chciał być informatykiem, potem policjantem, a skończyło się na „dziennikarzeniu” na UŚ. Tam odkrył, że można połączyć pasję do grania z pisaniem. Następnie bytował w kilku redakcjach, próbując przekonać wszystkich, że gry MMO są najlepsze na świecie. Tak trafił do działu publicystyki na GOL-u, gdzie niestrudzenie kontynuuje swoją misję – bez większych sukcesów. W przerwach od walenia z axa hoduje cyfrowe pomidory, bawiąc się w wirtualnego farmera. Nie mając własnego ogródka, zadowala się opieką nad drzewkiem bonsai. Kręci go też jazda na rowerze, zaś czytać lubi mangę i fantastykę. A co najważniejsze, pochodzi z Sosnowca, gdzie zresztą mieszka i z czego jest dumny!

więcej

Cyberseks, prostytucja i domy publiczne – mroczna strona gier MMO
Cyberseks, prostytucja i domy publiczne – mroczna strona gier MMO

Seks w grach sieciowych? Tak, występuje, chociaż zdecydowanie w bardziej kulturalnej formie, niż mogłoby się to wydawać. Piszę o tym, bo kolega pytał. Naprawdę!

Mijają lata, a nikt nie stworzył MMO lepszego niż Ultima Online
Mijają lata, a nikt nie stworzył MMO lepszego niż Ultima Online

World of Warcraft? Metin2? Tibia? Nie, te tytuły mogą się schować przy gigancie, jakim jest Ultima Online. Pierwsze prawdziwe MMORPG do tej pory zachwyca rozwiązaniami, których próżno szukać u współczesnej konkurencji. A szkoda.