Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Filmy i seriale

Filmy i seriale 23 maja 2020, 09:31

autor: N.S.

10 filmów, które powinien obejrzeć każdy gracz

Filmy dla graczy wcale nie muszą być adaptacją gier. W kinie już od lat 80. nawiązywano do gier na różne sposoby, tworząc ciekawe produkcje SF i nie tylko. Sprawdźcie, co warto obejrzeć w wolnej chwili!

W ciągu ostatnich czterdziestu lat powstało sporo filmów, które mniej lub bardziej nawiązują do świata cyfrowego. Tak jak na początku gry starały się czerpać z uniwersum filmowego, tak teraz media te coraz częściej przenikają się, wzajemnie wywierając na siebie wpływ. Niestety filmowe adaptacje gier w większości pozostawiają wiele do życzenia. Nie znaczy to jednak, że gamerzy nie mają czego oglądać w wolnych chwilach. Granie jest już tak silnym zjawiskiem kulturowym, że od lat inspiruje reżyserów i scenarzystów z całego świata.

Na naszej liście znajdziecie dość eklektyczne zestawienie nowszych oraz trochę starszych filmów. Są to realizacje bardziej i mniej udane, ale na pewno godne uwagi. Kilka z nich uznaje się już za kultowe, więc jeśli jeszcze ich nie widzieliście – koniecznie powinniście je nadrobić! Wpływ rozwoju technologii i gier na kinematografię to niezwykle ciekawe zjawisko. No i kogo powinno interesować najbardziej, jeśli nie graczy? Sprawdź, które tytuły musisz znać!

Matrix

  1. Co to? Jeden z najważniejszych filmów SF w historii kina, który do dziś budzi wiele emocji i skłania do refleksji – czerwona czy niebieska pigułka?
  2. Dlaczego jest to film dla graczy? Nawiązuje do filozofii, literatury, gier wideo i technologii komputerowej w sposób, który wywarł ogromny wpływ na całą popkulturę
  3. Rok produkcji: 1999, 2003

Trylogia Wachowskich to prawdziwy fenomen, który zrewolucjonizował popkulturę. To właśnie te filmy sprawiły, że ludzie na całym świecie zaczęli się zastanawiać, czy aby nie żyją w symulacji komputerowej. Nie jest to jednak jedyne nawiązanie do filozofii (konkretnie – do wizji Jeana Baudrillarda, Kevina Kelly’ego czy Nicka Bostroma), które pojawiło się w tym dziele. Chociaż w zeszłym roku świętowaliśmy dwudziestolecie Matrixa, film świetnie przeszedł próbę czasu, a specjalne pokazy jubileuszowe zgromadziły setki tysięcy widzów.

Historia zaczyna się w chwili, gdy młody haker nawiązuje kontakt z tajemniczą osobą. Nieznajomy sugeruje mu, że świat, w którym żyje, nie jest taki, jak mu się wydaje. Po porwaniu i przesłuchaniu przez równie tajemniczych agentów haker dostaje niezwykłą możliwość wyboru. Może pozostać nieświadomą jednostką żyjącą w symulacji albo odkryć, jak wygląda prawda. Decyduje się zaufać nieznajomemu i budzi się w prawdziwym świecie. Jest to przerażająca dystopia opanowana przez roboty wykorzystujące ludzi jako źródło energii. Główny bohater ma być wybrańcem, który wyzwoli ocalałych i obali rządy maszyn.

Matrix to zachwycające walki, zapierające dech efekty specjalne, wciągająca akcja, intrygujące rozważania oraz masa kultowych już scen czy motywów. Do tego trzeba jeszcze dodać m.in. masę odniesień biblijnych i easter eggów. Film wylansował nowatorskie zabiegi montażowe (dynamiczne, przestrzenne slow motion), a także wytyczył nowe ścieżki dla kina akacji. Skala fenomenu była wielokrotnie porównywana z sukcesem Gwiezdnych wojen z lat 70. Główne przesłanie filmu okazało się też ponadczasowe. Dzięki temu nie tylko nie stracił on na ważności, a wręcz jest teraz jeszcze bardziej aktualny.

Na podstawie filmu stworzono masę animacji, komiksów i oczywiście gier. Błyskawicznie nakręcono też sequele, które niestety są już nieco gorsze. Niemniej cała seria jest po prostu kultowa! Matrixa niesamowicie trudno opisać w tak krótkiej formie. Po prostu trzeba go zobaczyć!

Wbrew pozorom Matrix wcale nie był filmem tak nowatorskim, jak mogłoby się wydawać. Siostry Wachowskie zebrały po prostu sporo znanych już, wyrazistych motywów i atrakcyjnie połączyły je w jedno. Ogromną inspiracją było m.in. anime Ghost in the Shell z 1995 roku, z którego zapożyczono nawet najbardziej chyba kojarzony motyw, czyli zielone, spływające literki cybernetycznego kodu. Wielu fanów wskazuje też na podobieństwo do nakręconego wcześniej Mrocznego miasta Alexa Proyasa.

TWOIM ZDANIEM

Który Keanu jest najfajniejszy?

57,5%
Zabójczy Keanu
31,6%
Jedyny Keanu
7,3%
Wirtualny Keanu
3,7%
Najntisowy Keanu
Zobacz inne ankiety
Najlepsze filmy na podstawie gier, których się nie w wstydzimy
Najlepsze filmy na podstawie gier, których się nie w wstydzimy

Filmowe wersje gier najczęściej kojarzą się w najlepszym wypadku z akceptowalnymi średniakami. Niektóre jednak, mimo miażdżącej krytyki kinomanów, podobają się graczom. Oto Top 10 najbardziej udanych filmowych adaptacji gier komputerowych.

Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie
Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie

Lata 90. i początek XXI wieku to czas, w którym nikt jeszcze nawet nie marzył o Netflixie. Większość z nas musiała oglądać na Polsacie i TVP to, co nasi rodzice... I przekonywać ich, by pozwolili nam zostać choć chwilę NA FILMIE DLA DOROSŁYCH.

John Wick 3 – recenzja filmu. Baba Yaga znowu wymiata!
John Wick 3 – recenzja filmu. Baba Yaga znowu wymiata!

Pewne rzeczy są nieuchronne. To konsekwencje działań i cyklu życia. Śmierć, podatki. Sukces trzeciego Johna Wicka. Zwłaszcza to ostatnie. Parabellum to prawdopodobnie najlepsze kino akcji, jakie wyszło w ostatnich latach.