Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Filmy i seriale

Filmy i seriale 2 maja 2020, 09:30

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Najlepsze filmy na podstawie gier, których się nie w wstydzimy

Filmowe wersje gier najczęściej kojarzą się w najlepszym wypadku z akceptowalnymi średniakami. Niektóre jednak, mimo miażdżącej krytyki kinomanów, podobają się graczom. Oto Top 10 najbardziej udanych filmowych adaptacji gier komputerowych.

Zrobienie filmu na podstawie popularnej gry komputerowej to dla wielu wytwórni kusząca wizja. Znana i lubiana marka, gotowe uniwersum, miliony fanów – co może pójść nie tak? Wiele, jak się okazuje, bo adaptacje gier utożsamiane są zwykle z marnymi produkcjami dla niewybrednego kinomana i z rozczarowaniem dla miłośnika danej gry. O powodach kiepskiej jakości filmów na podstawie gier można pisać dużo, ale w niniejszym tekście przyjrzymy się tym obrazom, którym jakoś udało się wzbudzić w odbiorcach bardziej pozytywne emocje.

Od razu zaznaczmy, że nie są to prawdziwie wybitne dzieła, bowiem na tle tego, co prezentują pozostałe tego typu adaptacje, nie tak trudno wyróżnić się na plus. Są to natomiast produkcje, w których czuć klimat gry, które nieźle się ogląda albo które pomysłowo wykorzystały bohaterów znanych wcześniej z interaktywnej rozrywki. Oto dziesięć filmów na podstawie gier dających się obejrzeć bez uczucia zażenowania.

Mortal Kombat

  1. Co to: miażdżący wszystko muzyczny temat przewodni z małym dodatkiem turnieju sztuk walki
  2. Box office: 122,1 mln $
  3. Rok produkcji: 1995
  4. Oceny: 47% (58% od użytkowników) Rotten Tomatoes, 58/100 (84/100 od użytkowników) Metacritic
  5. Gdzie obejrzeć: DVD

Moooortal Kooombat!!! Chyba trudno zaprzeczyć, że ten nagrany przez dwóch Belgów niezwykle energetyczny utwór techno nie tylko mocno pomógł w promocji filmu, ale i w samym odbiorze dzieła Paula W. S. Andersona. Krótka sekwencja z tą muzyką pozwala zupełnie zapomnieć o takim sobie scenariuszu i słabych dialogach. Mortal Kombat to jednak przykład filmu, który mimo swojej średniej jakości trafił w punkt tam, gdzie powinien, czyli spodobał się fanom gry.

Reżyser (później związany na stałe z marką Resident Evil) sprawnie wykorzystał motywy znane z „filmu kung-fu wszech czasów”, czyli Wejścia smoka. Podróż łodzią na egzotyczną wyspę, by wziąć udział w turnieju walk, prastara świątynia, mnisi – wszystko to sprawdziło się także z małą domieszką fantasy. A bohaterowie, choć nie wspięli się na wyżyny aktorskiego rzemiosła, całkiem nieźle pasowali do postaci znanych z gry. Dziś Mortal Kombat cechuje ten kiczowaty urok charakterystyczny dla filmów akcji zarejestrowanych na kasetach VHS i z upływem lat ogląda się ów obraz coraz przyjemniej.

TWOIM ZDANIEM

Czy adaptacje gier zaczną być traktowane poważnie?

Może, ale potrzeba jeszcze czasu.
48,9%
Myślę, że tak, pojawiło się już parę fajnych adaptacji.
33,3%
Przez najbliższe 50 lat? Zapomnijcie...
13,3%
Nie, nigdy.
4,5%
Zobacz inne ankiety
10 filmów, które powinien obejrzeć każdy gracz
10 filmów, które powinien obejrzeć każdy gracz

Filmy dla graczy wcale nie muszą być adaptacją gier. W kinie już od lat 80. nawiązywano do gier na różne sposoby, tworząc ciekawe produkcje SF i nie tylko. Sprawdźcie, co warto obejrzeć w wolnej chwili!

Serial The Last of Us - kogo widzimy w obsadzie
Serial The Last of Us - kogo widzimy w obsadzie

The Last of Us to idealny materiał na serial – wie o tym każdy, kto ukończył produkcję studia Naughty Dog i poznał jej wyjątkowy świat. By adaptacja HBO mogła się udać, trzeba wybrać właściwych aktorów do kluczowych ról. Oto nasze propozycje.

Ile zarabiają filmowe adaptacje gier – 28 najbardziej dochodowych growych filmów
Ile zarabiają filmowe adaptacje gier – 28 najbardziej dochodowych growych filmów

Łatwo poużywać sobie na adaptacjach gier wideo. Zazwyczaj nie wychodzą najlepiej, ale jednak wciąż powstają. Zawsze istnieje bowiem szansa, że przyniosą zysk. Zobaczmy więc, które z nich i jak sobie poradziły.