Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 14 marca 2020, 08:37

Seriale kryminalne, które obejrzysz w 2020 roku na Netflixie

Zbrodnia, kara, pościg. Seriale kryminalne rozwinęły w ostatnich latach skrzydła. Tak się składa, że w 2020 roku Netflix dysponuje sporą gamą opowieści o przestępcach i detektywa. Prezentujemy te najlepsze.

Kryminały przez ostatnie piętnaście czy nawet dwadzieścia lat rozwinęły skrzydła jak mało który gatunek. Przyczyniło się do tego między innymi rewelacyjne The Wire HBO, po którym nastąpił wysyp znakomitych produkcji. Netflix nie tylko dostarczył takie przeboje jak Wiedźmin czy Stranger Things, ale też pozbierał w jednym miejscu kapitalne dramaty kryminalne, żebyśmy mogli je sobie spokojnie oglądać.

Najlepsze seriale kryminalne | Netflix 2020

  1. Mindhunter – opowieść o rozszyfrowywaniu umysłów seryjnych zabójców;
  2. Breaking Bad – wciąż jedna z mocniejszych opowieści w historii seriali;
  3. Sherlock – nowoczesne podejście do postaci Sherlocka Holmesa;
  4. Rojst – Polski serial kryminalny dziejący się w PRL-u;
  5. Gotham – serial dla fanów Batmana;
  6. Synowie Anarchii (Sons of Anarchy) – gangsterzy, motocykle i dobra muzyka;
  7. Narcos – serial o polowaniu na Pablo Escobara;
  8. Dom z papieru (La casa de papel) – wielki hit o napadach na banki;
  9. Peaky Blinders – opowieść o gangu spod Birmingham
  10. Zadzwoń do Saula (Better Call Saul) – spin-off Breaking Bad.

Kiedy przejrzycie naszą listę, zobaczycie, jak obszerna stała się ta konwencja. To już nie tylko typowa zabawa w policjantów i złodziei – a jeśli nawet, to częściej pokazywana z perspektywy bandyty. Nagle okazuje się, że przestępca to też człowiek, a nie jedynie cel do zgarnięcia. Ale i bardziej klasyczne w założeniach opowieści o detektywach też się do tego zestawienia załapały. Bo i tryumf sprawiedliwości bywa sycącym widowiskiem. Nawet jeśli zwycięstwo okazuje się nieco gorzkie w smaku. W końcu, jak przekonywał Glina Władysława Pasikowskiego – „zbrodnia niszczy każdego”. Zobaczmy, kogo niszczy w najciekawszy sposób.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu facet skazany na klawiaturę. Pisania artykułów uczył się pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. W 2017 roku dołączył do GOL jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Żyje "kinem środka" i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani "Szybkimi i wściekłymi". W grach szuka dobrej historii. W miłości do Baldur's Gate 2 został wychowany, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Kiedyś w końcu napisze książkę, naprawdę! Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School. Coś tam ćwiczył, ale dawno i nieprawda. Przerzucił się na ciastka.

więcej

TWOIM ZDANIEM

W serialach kibicujesz policjantom czy złodziejom?

32,1%
Policjantom!
67,9%
Złodziejom!
Zobacz inne ankiety