Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

World of Warcraft Classic Publicystyka

Publicystyka 6 września 2019, 14:55

autor: PefriX

MMOholik zagubiony w świecie fantasy. Nie pogardzi dobrą książką lub serialem.

Addony do World of Warcraft Classic – najważniejsze modyfikacje

Premiera World of Warcraft Classic okazała się sukcesem, o czym świadczą kolejki do serwerów. Szybko przekonacie się jednak, że Classic nie wybacza błędów. 10 niezbędnych addonów ułatwi wam wejście w brutalny świat Blizzarda sprzed 15 lat.

W World of Warcraft Classic można grać bez żadnych modyfikacji. Zaprojektowana piętnaście lat temu gra stanowi jednak ogromne wyzwanie. Jeśli chcecie przekonać się, jak grali wasi starsi koledzy (rodzice?), spróbujcie uruchomić surową grę. Nostalgia ma jednak ograniczoną siłę i w końcu zdecydujecie się na zainstalowanie paru usprawnień. Co dokładnie zainstalować, jak to zrobić i jak skonfigurować? Przygotowaliśmy dla Was najważniejsze addony wraz z instrukcjami, które ułatwią życie w Azeroth.

World of Warcraft Classic wystartował globalnie 27 sierpnia. Zainteresowanie tytułem jest na tyle duże, że po premierze gracze nie mogą zalogować się do na swoje serwery, a jeśli już się to udało, niejednokrotnie musieliśmy stanąć w kolejce do kolejki. Warto jednak się pomęczyć, bo WoW Classic pomoże wam rozbudzić wspomnienia i doświadczyć tego, jak grało się 15 lat temu. Jeśli chcecie rozpocząć swoją przygodę w starym Azeroth, być może będziecie chcieli zaopatrzyć się w addony. Addony to swego rodzaju mody czy modyfikacje. Tworzone są przez graczy i zmieniają niektóre aspekty gry, często dodając elementy, których normalnie nie znajdziemy, a które szybko okazują się niezwykle potrzebne.

Z tego właśnie powodu przygotowaliśmy dla Was zestawienie dziesięciu najważniejszych addonów, uprzyjemniających zabawę w World of Warcraft Classic. Nie są one obowiązkowe, ale ich posiadanie zdecydowanie ułatwi rozgrywkę oraz doda nieco przydatnych funkcji, których brakuje tej wersji gry.

Jak zainstalować addony?

Pobieracie wybrane addony w odpowiedniej wersji, a następnie wypakowujecie je wszystkie w odpowiedniej lokalizacji:

World of Warcraft\_classic_\Interface\AddOns

Wszystkie addony powinny znaleźć się w folderze AddOns.

Po wykonaniu powyższych czynności, warto sprawdzić, czy addony są poprawnie wykrywane:

  1. Uruchamiamy World of Warcraft Classic;
  2. Następnie, po zalogowaniu na konto i po wybraniu postaci, należy kliknąć w lewym dolnym rogu zakładkę „AddOns”;
  3. Znajdziecie tam listę wszystkich, zainstalować addonów. Niektóre z nich do prawidłowego działania wymagają zaznaczenia opcji „Load out of date AddOns”.

Jak konfigurować addony?

Będąc zalogowanym w grze, klikamy ESC, następnie przechodzimy do zakładki „Interface Options”. W górnym panelu wybieramy „AddOns” – z tego poziomu możemy modyfikować nasze addony. Niektóre z nich będą jednak niewidoczne w tym miejscu i do ich konfiguracji trzeba użyć specjalnego skrótu. Przy każdym opisie addona pojawi się stosowna informacja, niemniej są to pojedyncze przypadki.

1. Questie

Addon Questie odpowiada za pokazywanie zadań w World of Warcraft Classic. W oryginalnej wersji gry nie mieliśmy znaczników wskazujących gdzie znajdziemy cel naszej misji, które potwory trzeba zabić oraz w jakich lokacjach dostaniemy kolejne questy. Zamiast tego trzeba było czytać informacje oraz posiłkować się wiedzą ze stron internetowych.

Questie pomoże ci namierzyć cele poszczególnych questów.

Questie robi to wszystko za nas, wskazując na mapie wszystkie interesujące nas rzeczy. Dzięki temu addonowi będziemy wiedzieli, które stwory trzeba upolować, jakie przedmioty są potrzebne do wykonania zadania, a do tego gdzie znajdziemy następne misje.

  1. Addon Questie pobierzecie w tym miejscu.

Konfiguracja Questie

Questie to addon, który na domyślnym ustawieniach jest gotowy do użycia. Warto wiedzieć, że w jego ustawieniach możemy zmienić sposób wyświetlania informacji. Przykładowo, nie każdemu odpowiada, aby ikony związane z celami misji pojawiały się na minimapie, nie każdy też chce czytać długie opisy questów. Dodatkowo, możemy wskazać w jakim przedziale poziomowym zadania mają być wyświetlane. W ten sposób sami zdecydujemy, czy chcemy widzieć questy jeszcze dla nas niedostępne, czy też wolimy wyświetlanie tylko tych zadań, których możemy się podjąć. Akurat w przypadku tego addonu niczego bym nie zmieniał, bowiem jego domyślne ustawienia spełniają swoje zadanie w pełni.

Alternatywy dla Questie

Osoby, którym Questie nie będzie odpowiadał, mogą skorzystać z addonu ClassicCodex lub MonkeyQuest Classic. Działają w mniej więcej ten sam sposób, ale są nieco mniej dokładne i zdecydowanie bardziej skomplikowane.

World of Warcraft Classic

World of Warcraft Classic

Żerowanie na sentymencie czy ukłon w stronę graczy? WoW Classic nadciąga
Żerowanie na sentymencie czy ukłon w stronę graczy? WoW Classic nadciąga

Choć zapowiedź World of Warcraft Classic spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem nie możemy nie zadać pytania, czy okrojona z wielu ułatwień i zawartości wersja MMORP-Ga nie okaże się ostatecznie niewypałem?

Historia Azeroth w pigułce, czyli wprowadzenie do World of Warcraft: Warlords of Draenor
Historia Azeroth w pigułce, czyli wprowadzenie do World of Warcraft: Warlords of Draenor

Żelazna Horda ruszyła do ataku 13 listopada wraz z premierą najnowszego dodatku do World of Warcraft: Warlords of Draenor. Najwyższy czas odświeżyć swoją wiedzę o uniwersum Warcrafta i przypomnieć sobie, kto jest kim w legendarnej sadze Blizzarda!

Fenomen World of WarCraft
Fenomen World of WarCraft

World of WarCraft to tytuł, który łatwo pokochać, ale też łatwo znienawidzić. Niezależnie jednak od odczuć trzeba przyznać, że w tej grze jest coś wyjątkowego. Nie bez powodu przecież, już od blisko 6 lat wzbudza emocje graczy na całym świecie.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
06.09.2019 15:34
dzl
😁
1
dzl
42
Wiedźmiak Benedylbert

Wolę już nie wracać do WOWa bo znowu kilka lat zniknie z życia.

06.09.2019 19:11
DogGhost
📄
odpowiedz
DogGhost
126
The Way of The Samurai

Jak dla mnie brakuje Monkey Questa do podglądu progressu questów: https://www.curseforge.com/wow/addons/monkey-quest

07.09.2019 09:52
odpowiedz
1 odpowiedź
kaagular
18
Chorąży

Niech mi ktoś wyjaśni, bo Classic to nie moja bajka. Jaki jest sens odpalać klasyka, żeby nie mieć bajerów a potem instalować addony z tymi bajerami? Jakby był addon dodający pandy to byście napisali "must have bo dodaje nową rasę"? Jak byłby addon dodający world questy to też byście napisali, że "must have - tyle rzeczy do zrobienia!"?
Nikomu addonów nie żałuję (mam ich w ciul) ale gdzie tu sens gdzie logika xd Te addony to QOL, z których część została potem dodana (z żalami, że "za łatwo"). Część oczywiście nie została dodana do tej pory (niestety) - chociaż sam już się gubię co w grze jest fabrycznie a co idzie z addona bo gram tylko z nimi.
Czyli wychodzi, że QOL w WOWie jest spoko ale wtedy tak samo wychodzi, że to content jest nie spoko. A jak content sam w sobie może być nie spoko?

07.09.2019 11:09
Canis18
0
Junior

Jest sporo ludzi, którzy grają w klasyka nie dla addonów czy ich braku, tylko np. dlatego, że uważają, że od tbc / wotlk gra się miała coraz gorzej. Albo zniechęcały ich ciągłe resety powerlevela gry związane z kolejnymi rozszerzeniami. Tacy nie mają nic przeciw addonom, bo bardziej fascynuje ich content z vanilli niż reszty, a nie wykorzystywanie komputera jako liczydła.

08.09.2019 19:43
diaboł
odpowiedz
diaboł
122
boss

Jest coś aby wyświetlało się więcej questów niż 5 na raz na ekranie?

09.09.2019 00:11
odpowiedz
1 odpowiedź
bamboose
5
Legionista

poważnie CTM to taki opcjonalny addon? Enjoy insty czy granie huntem/warlockiem ;) dodałbym jeszcze WoWCalendar który przydaje się w organizacji życia gildiowego (chyba, że jeszcze nie powstał)
@kaagular
nostalgia za tą specyficzną drewnianoscia :D
ofc, że można grać bez addonów ale wow w tamtych czasach był niedorozwinięty (czyli jest), zresztą te addony już wtedy były jak wiesz, bo blizz zaimplementować je zaczyna na poważnie chyba od wotlk czy cata, no i pamiętaj, że macra były od zawsze :P a czemu niby grać? Ja zakończyłem "karierę" pod koniec cata, a zaczynałem tuż przed bwl więc wracam do genesis i to że "starą ekipą" . Sporo frajdy dają też ułomy nie potrafiące grać inaczej niż na retailu (rushowanie po 15 na klate, wannabe gankerzy, płaczki, żebracy, nieumiemy w CC itd) drewniane mechaniki, brak kasy i ślamazarność oczywiście wnerwiają ale znów poczułem tzw magię :) sam pogram pewnie do otwierania AQ, bo na tym się progres zatrzyma :D

PS pojawili się już goldsellerzy? bo to odbiera jednak klimat xD

09.09.2019 11:57
grabeck666
26
Centurion

na ashbringerze nie widziałem jeszcze więc jest spoko

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze