Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 23 lipca 2004, 12:49

autor: Borys Zajączkowski

Klasyfikacja gier (część druga)

Oto przed Wami druga cześć klasyfikacji gier GRY-OnLine. W artykule znajdują się wszystkie te gatunki gier, których nie zmieściły się w części pierwszej. Zapraszamy do lektury.

Spis treści

5. Gry logiczne.

h. Managery sportowe.

Managery sportowe to szczególnego rodzaju gry strategiczne, w których zadaniem gracza jest dbanie o rozwój i prowadzenie przez kolejne szczeble kariery sportowej podległego mu zespołu, zwykle piłkarskiego. W gestii gracza pozostaje dobór zawodników do drużyny, planowanie ich treningu, a nawet określanie ich rozstawienia na boisku podczas kolejnych meczów.

Przykłady managerów to: „Championship Manager” czy „Premier Manager”.

Gry logiczne powstały jako przeniesienie na komputery klasycznych gier planszowych oraz karcianych. Z czasem dołączyły do nich tytuły nie mające pozakomputerowych odpowiedników, lecz zaprojektowane na podobnych zasadach. Ich wspólną cechą jest wymóg logicznego myślenia ograniczonego do stosunkowo niewielkiego obszaru działania.

a. Gry planszowe.

Do tego gatunku zaliczyć należy wszelkiego rodzaju komputerowe adaptacje szachów, warcabów, go-go etc., a także gry o zbliżonym charakterze (rozgrywane na różnego rodzaju planszach przy użyciu układanych na nich elementów), które nie mają swoich odpowiedników pośród tradycyjnych gier planszowych.

Przykłady: „Atomix”, „Battle Chess”, „Chessmaster”, „Mahjongg”, „Monopoly”, „Pushover”, „Sokoban”.

Klasyfikacja gier (część pierwsza)

Zadania polegającego na sklasyfikowaniu gier mogł podjąć się tylko szaleniec - i mieliśmy to szczeście, że trafiliśmy na takiego jednego co się zowie Shuck. Czy mu się to udało? A może popisał zupełne bzdury, z którymi w żadnym wypadku sie nie zgadzacie?