Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 30 kwietnia 2019, 14:12

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Przedziwne gadżety wojskowe z gier, które naprawdę istnieją

Rzeczywistość coraz częściej dogania fantazję. Rzeczy, które wczoraj wydawały się wymysłem pisarzy lub twórców gier, dziś mogą być już realną technologią. Oto popularne mechaniki i przedmioty z gier komputerowych, które istnieją naprawdę.

W wirtualnych światach możemy robić niemal wszystko i być takim bohaterem, jakiego sobie tylko wymarzymy. Twórcy wymyślają przeróżne rzeczy, by uczynić naszą rozgrywkę ciekawszą, bardziej urozmaiconą lub po prostu łatwiejszą. Nie ma w tym nic złego, gdy wszystko dzieje się w wymyślonej krainie SF lub fantasy. Jeśli natomiast gra ma wiernie symulować nasz prawdziwy, współczesny świat, atrakcje pokroju widzenia przez ściany lub dron leczący rannych magicznymi promieniami wprowadzają lekki dysonans i zaburzają immersję.

Drony ponoć potrafią już dostarczać paczki, ale do zastąpienia służby zdrowia jeszcze im daleko. Widok magicznych promieni, które leczą, trochę burzy klimat bliskiej nam rzeczywistości. - 2019-04-30
Drony ponoć potrafią już dostarczać paczki, ale do zastąpienia służby zdrowia jeszcze im daleko. Widok magicznych promieni, które leczą, trochę burzy klimat bliskiej nam rzeczywistości.

Istnieją jednak przypadki, w których możemy się trochę w swoich osądach mylić, a to, co wydaje się całkowicie fikcyjnym wymysłem twórców gry, istnieje w rzeczywistości. Często jest to testowana dopiero technologia, ale zdarzają się i całkowicie tak samo działające urządzenia. Biorąc pod uwagę charakter większości gier, są to głównie rozwiązania ze sfery militarnej, a wiadomo, że wojskowi nie zawsze chętnie chwalą się swoimi zabawkami. Oto sześć najciekawszych wynalazków z gier, które istnieją naprawdę.

Tłumik z filtra oleju – Days Gone

Zacznijmy od jeszcze gorącej pozycji, czyli wydanej ostatnio gry Days Gone. Skradanie się i cicha likwidacja wrogów stanowią tu sporą część rozgrywki, więc jak najbardziej przydaje się tłumik na broń. Po dwóch latach apokalipsy ciężko jednak o nowe, firmowe modele. Bohater Deacon St. John używa więc tłumika zrobionego z filtra oleju, jaki można znaleźć pod maską wielu samochodowych wraków. Czy to tylko wygodny zabieg twórców gry? Nic podobnego! To dość powszechna praktyka wśród prywatnych posiadaczy broni w Stanach Zjednoczonych, a „filtrowa” technologia, mimo że daleko jej do ściśle tajnego projektu militarnego, jak najbardziej działa.

W świecie Days Gone liczy się to, co można znaleźć. Nie trzeba być MacGyverem, żeby z filtra oleju stworzyć tłumik. - 2019-04-30
W świecie Days Gone liczy się to, co można znaleźć. Nie trzeba być MacGyverem, żeby z filtra oleju stworzyć tłumik.

Wielu producentów w USA oferuje specjalne przejściówki umożliwiające montaż filtrów do różnych typów luf. Części takie są również w wielu przypadkach kamuflowane nazwą sugerującą zupełnie inne przeznaczenie. Wszystko przez wysoką cenę prawdziwych tłumików w stosunku do filtra za kilka dolarów oraz restrykcyjne prawo w Stanach Zjednoczonych. Mimo że samo posiadanie tłumika do prywatnego użytku jest w większości stanów legalne, oficjalny zakup i rejestracja takiego sprzętu związane są z długim procesem biurokratycznych procedur oraz dodatkowymi kosztami. Samoróbki z filtra także podlegają tym restrykcjom, ale – jak można się domyśleć – wielu użytkowników, zwłaszcza mieszkających gdzieś na odludziu preppersów, z powodzeniem ignoruje ten przepis. A Deacon St. John ma po prostu autentyczny sprzęt, który działa mniej więcej tak jak w rzeczywistości.

Tłumiki z taniej puszki od filtra to popularne rozwiązanie w USA. - 2019-04-30
Tłumiki z taniej puszki od filtra to popularne rozwiązanie w USA.

SUROWA KARA ZA PRZERÓBKĘ FILTRA

Tłumiki są traktowane przez amerykańskie władze niezwykle poważnie. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców stanu Maryland. Ciężko tuż obok stolicy znaleźć prepperskie ostępy, dlatego przyłapanie go na posiadaniu niezarejestrowanego tłumika samoróbki skończyło się dla niego wyrokiem kilku lat więzienia.

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Days Gone

Days Gone

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Battlefield 4

Battlefield 4

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege

Tom Clancy's Ghost Recon: Future Soldier

Tom Clancy's Ghost Recon: Future Soldier

Jak zostać komandosem – o trudnych początkach opowiada były GROM-owiec
Jak zostać komandosem – o trudnych początkach opowiada były GROM-owiec

Większość z nas ma mgliste wyobrażenie o tym, jak zwykły człowiek staje się komandosem. Mieszają się w tym filmowe oraz growe mity, fakty i niedopowiedzenia. Dziś prostujemy je razem z emerytowanym żołnierzem jednostki GROM.

Żołnierz przyszłości rodem z gier – jak armie tworzą swojego Iron Mana
Żołnierz przyszłości rodem z gier – jak armie tworzą swojego Iron Mana

Żołnierze na współczesnym polu bitwy zaczynają przypominać tych z gier science fiction. Jakie gadżety mają do dyspozycji i ile kroków dzieli ich od prawdziwego kombinezonu na wzór pancerza z Crysisa?

Najlepsze giwery w grach - nasza dziesiątka kultowych broni
Najlepsze giwery w grach - nasza dziesiątka kultowych broni

Pukawka pukawce nierówna. Oto zestawienie dziesięciu kultowych giwer, bez których gry nie byłyby takie same.