Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 27 marca 2019, 14:52

autor: Daniel Stroński

Te gry logiczne zrobią wam zakwasy w mózgu - nasze top 14

Gry logiczne to nie tylko Portal, The Witness i niszowe zbiory łamigłówek. Na rynku znajdziemy tysiące mniejszych i większych gier stymulujących szare komórki. Wybraliśmy dla Was kilkanaście najciekawszych tytułów.

Od Lemingów, przez Portala i Feza, po niebywale oryginalne Baba Is You – gry logiczne potrafią dostarczyć wiele zabawy, zmuszając przy tym do myślenia. Zwykle nie poświęca się im dużo uwagi, często mylnie włączając do przygodówek. Jeśli jednak lubicie od czasu do czasu posiedzieć nad nieszablonowymi łamigłówkami, przedstawiamy listę najlepszych reprezentantów tego gatunku.

TO NIE JEST ENCYKLOPEDIA

I dlatego nie opisaliśmy tu wszystkich istniejących i wartych uwagi gier logicznych. Jak zwykle zapraszamy jednak do podawania w komentarzach tytułów, które pominęliśmy, a które Waszym zdaniem zasługują na wzmiankę.

POZIOM TRUDNOŚCI

Przy każdej z wymienionych gier oznaczyliśmy poziom trudności. Trzeba jednak pamiętać, że każda zagadka wydaje się banalna, jeśli zna się odpowiedź. Rozwiązanie zadania może być dla jednej osoby trudne, a dla innej oczywiste. Dlatego traktujcie naszą ocenę raczej jako ogólną wskazówkę, a nie prawdę objawioną.

Seria Scribblenauts

  1. Gra dostępna na platformach: NDS, 3DS, Switch, PS4, XONE, Wii U, PC, iOS, Android
  2. Zagraj, jeśli: lubisz rozwiązywać problemy w kreatywny sposób
  3. Poziom trudności: niski

W większości gier dysponujemy określonym zestawem narzędzi, które musimy wykorzystać do rozwiązania problemu dokładnie w taki sposób, jak zaplanowali to sobie twórcy. A gdyby tak dać graczowi wolną rękę w tej kwestii? Na to pytanie spróbowało odpowiedzieć studio 5th Cell, oddając nam wyjątkową rozgrywkę w stylu Zaczarowanego ołówkakażda zagadka w Scribblenauts wymaga od nas wpisania do okienka tekstowego dowolnej rzeczy, jaka przyjdzie nam do głowy, która następnie materializuje się w świecie gry i pomaga (lub nie) uporać się z zaistniałą sytuacją.

Ambitny pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Pierwsze Scribblenauts zadebiutowało niemal dekadę temu na przenośnym Nintendo DS i z miejsca podbiło serca graczy. Rozgrywki różnych osób nigdy nie wyglądały tak samo, a odważni mogli spróbować powtarzać poziomy bez powielania wcześniejszych rozwiązań. W kolejnych częściach dostaliśmy również możliwość dodawania przymiotników do wpisywanych haseł, a w specjalnej odsłonie sygnowanej marką DC Comics – Scribblenauts Unmasked: A DC Comics Adventure – stworzono ponad 2000 przedmiotów związanych z superbohaterskimi komiksami.

OBSZERNE NICZYM SŁOWNIK

Jeśli nie mieliście wcześniej kontaktu z tą serią, opis rozgrywki może wydać się Wam niewiarygodny – w końcu twórcy musieliby przygotować odpowiednie obiekty dla tysięcy haseł. Na szczęście nie były to puste obietnice ze strony producenta i już pierwsza odsłona cyklu mogła pochwalić się ponad 22 tysiącami aktywnych w świecie gry rzeczowników, a kolejne części tylko zwiększały tę pulę.

TWOIM ZDANIEM

Wolisz gry logiczne w 2D czy w 3D?

55,3%
3D
44,7%
2D
Zobacz inne ankiety
The Talos Principle

The Talos Principle

The Witness

The Witness

Baba Is You

Baba Is You

Portal

Portal

Papers, Please

Papers, Please

The Room

The Room

Fez

Fez

World of Goo

World of Goo

Lemmings (1991)

Lemmings (1991)

Scribblenauts Mega Pack

Scribblenauts Mega Pack

Przegapione gry 2018 roku, o których nie wolno zapomnieć
Przegapione gry 2018 roku, o których nie wolno zapomnieć

Oprócz wysokobudżetowych hitów, o których słyszał chyba każdy, w 2018 roku ukazało się sporo świetnych produkcji od niezależnych studiów – tytuły te zdecydowanie warto znać. Sprawdź, czy nie przegapiłeś/łaś jakiejś fajnej gry.