Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 27 marca 2019, 14:52

autor: Daniel Stroński

Te gry logiczne zrobią wam zakwasy w mózgu - nasze top 14

Gry logiczne to nie tylko Portal, The Witness i niszowe zbiory łamigłówek. Na rynku znajdziemy tysiące mniejszych i większych gier stymulujących szare komórki. Wybraliśmy dla Was kilkanaście najciekawszych tytułów.

Spis treści

Opus Magnum

  1. Gra dostępna na platformach: PC
  2. Zagraj, jeśli: jarasz się szeroko pojętym craftingiem i zawsze dążysz do perfekcji
  3. Poziom trudności: średni

Znakomita większość zebranych w tym zestawieniu gier to produkcje opierające się na prostych mechanikach, które następnie musimy wykorzystać na rozmaite sposoby. Tych zasad nie trzymało się jednak studio Zachtronics, które króluje w niszy bardziej skomplikowanych gier logicznych. W 2011 roku dostaliśmy SpaceChema – grę, w której tworzyliśmy ścieżki dla pierwiastków chemicznych, a te trzeba było tak rozplanować, by ostatecznie dały wymagany związek. Całość przypominała aplikację do programowania wizualnego i we wszystkich komendach łatwo było się pogubić, ale znalazły się osoby wychwalające tę pozycję pod niebiosa.

Wysoki próg wejścia i uboga grafika nie pozwoliły SpaceChemowi zdobyć ogromnej popularności, ale świetne opinie i zadowalająca sprzedaż sprawiły, że ich twórca zdecydował się na drugie podejście. Opus Magnum postarało się uczynić pomysł z poprzedniej gry bardziej przystępnym, proponując przejrzystą planszę i nowe narzędzia. Tym razem budujemy maszynę alchemiczną, a celem jest uczynienie wszystkich wymaganych procesów możliwie jak najszybszymi i najtańszymi. Co więcej, kiedy już przejdzie się kampanię, do dyspozycji otrzymuje się wiele nowych poziomów zaprojektowanych przez samych graczy. Niestety, rozgrywka potrafi przytłoczyć liczbą ruchomych elementów, nie pomaga też brak wersji demonstracyjnej, ale jeśli jesteście spragnieni logicznego wyzwania z prawdziwego zdarzenia, ten wielokrotnie nagradzany tytuł niezależny na pewno Was nie zawiedzie.

GOG MÓWI STANOWCZE NIE... DO CZASU

Opus Magnum w październiku 2017 roku trafiło do steamowego programu Early Access, by po dwóch miesiącach zadebiutować w swojej finalnej wersji. Mając ukończony produkt, deweloper chciał również dostać się na platformę cyfrowej dystrybucji GOG, jednak tam tytuł został odrzucony. W krótkiej odpowiedzi firma wyjaśniła, że po zapoznaniu się z Opus Magnum stwierdzono, iż pozycja ta nie nadaje się do zaistnienia w ofercie GOG-a:

„Bierzemy pod uwagę wiele czynników, nie tylko samą grę. Nasze analizy różnią się od ogólnych recenzji, które możecie zobaczyć np. w serwisie PC Gamer, gdyż my analizujemy grę z perspektywy całej bazy naszych użytkowników”.

Dość niejasne tłumaczenie przestało jednak mieć znaczenie, gdyż jeszcze w styczniu następnego roku Opus Magnum wylądowało na tamtejszych cyfrowych półkach. Jak to się stało? Dostateczna liczba fanów wyraziła chęć zakupu tego tytułu właśnie na GOG-u. A co było rzeczywistą przyczyną wcześniejszej odmowy – tego już się raczej nie dowiemy.

TWOIM ZDANIEM

Wolisz gry logiczne w 2D czy w 3D?

44,2%
2D
55,8%
3D
Zobacz inne ankiety
Przegapione gry 2018 roku, o których nie wolno zapomnieć
Przegapione gry 2018 roku, o których nie wolno zapomnieć

Oprócz wysokobudżetowych hitów, o których słyszał chyba każdy, w 2018 roku ukazało się sporo świetnych produkcji od niezależnych studiów – tytuły te zdecydowanie warto znać. Sprawdź, czy nie przegapiłeś/łaś jakiejś fajnej gry.