Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePCPSPPS3
Okładka Lemmings (1991) (PC)

Lemmings (1991)

Jedna z najsłynniejszych gier komputerowych, w której musimy przeprowadzić tytułowe lemingi przez 120, pełnych niebezpieczeństw plansz. Pozycja absolutnie obowiązkowa dla fanów gier logicznych.

Logiczne | PlayStation Move

Okładka Lemmings (1991) (PC)

producent: DMA Design

wydawca: Psygnosis

data premiery gry:

6kwi1991

PC

10mar2006

PSP

23mar2007

PS3
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Lemmings to niewątpliwie jedna z najsłynniejszych gier w historii komputerowej rozrywki, a już z całą pewnością najczęściej konwertowana – łącznie zaimplementowano ją na 28 różnych platform sprzętowych.

Podobnie jak w rzeczywistości, tak i w produkcie DMA Design, lemingi migrują, z tą różnicą jednak, że w grze komputerowej przeszkody jakie napotykają na swojej drodze są bardziej nieprawdopodobne. Program zawiera 120 etapów, podzielonych na cztery poziomy trudności, spośród których pierwszy stanowi niezbyt stresujące zapoznanie się z możliwościami stworzonek, natomiast ostatni jest już prawdziwym wyzwaniem i wymaga od gracza niebywałej pomysłowości. Każdemu z lemingów możemy przypisać jedną z ośmiu czynności: wspinanie się, opadanie z dużych wysokości za pomocą parasola, samodestrukcję, zatrzymanie innych lemingów, budowę mostów, a także kopanie w dół, w bok i na ukos. Każda z tych funkcji ograniczona jest liczbą, która mówi ile razy można skorzystać z danej umiejętności w trakcie pokonywania danego etapu. Jak nietrudno się domyślić, na początku możemy do woli eksperymentować, gdyż mamy niemal nieograniczone możliwości w posługiwaniu się tymi funkcjami, później jest już znacznie gorzej i trzeba samemu dojść, kiedy i gdzie skorzystać z tego, co jest nam dane. Żeby zakończyć sukcesem dany etap, trzeba doprowadzić określoną na początku ilość lemingów do wyjścia. Jeśli nam się to nie uda, możemy do woli powtarzać planszę, mało tego, cały czas otrzymujemy kody, które pozwolą nam kontynuować zabawę od ostatnio ukończonego poziomu.

Program posiada surową, ale czytelną grafikę w niskiej rozdzielczości i rozbudowaną ścieżkę dźwiękową – zwłaszcza muzyka wychodzi tu ponad przeciętność. Generalnie produkt skierowany jest do pasjonatów łamania głowy i posiadaczy anielskiej wręcz cierpliwości, bo o ile na początku rozgrywki wszystko wydaje się pozornie łatwe, tak później, dla większości śmiałków zagadki stają się zbyt trudne, a nawet niemożliwe do rozwiązania.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,5 / 10 na podstawie 360 głosów czytelników.

Gry podobne do Lemmings (1991)

Klasyfikacja PEGI Lemmings (1991)

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Lemmings (1991)

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • 286
  • 640 KB RAM
PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 32 MB
Lemmings - recenzja gry
Lemmings - recenzja gry

Recenzja 15 marca 2006, 10:47

Każda plansza zaczyna się od otwarcia klapy, z której zaczynają wysypywać się zwierzątka. Na dole ekranu macie ikonki ośmiu poleceń, za pomocą których sterujecie poczynaniami lemingów. Po złapaniu gryzonia w celownik możecie mu nakazać: wspinaczkę po ścianach, rozwinięcie spadochronu (przepraszam: parasola), samodestrukcję, blokowanie przejścia, zbudowanie platformy z cegieł oraz drążenie tunelu (w poziomie, na ukos i pionowo w dół). Jeśli jest taka potrzeba, wydajecie jednemu bohaterowi kilka kolejnych, następujących po sobie poleceń (nie dotyczy funkcji blocker i bomber, po których zwierzątko spisane zostaje na straty). Musicie pamiętać o tym, że spuszczenie z oka swoich podopiecznych kończy się dla nich zazwyczaj tragicznie: spadają w przepaść, topią się w wodzie, ulegają zgnieceniu przez ruchome prasy lub poszatkowaniu przez naszpikowane ostrzami maszyny. Lemingi zawsze znajdują się w ruchu i dlatego całą ich kolumnę marszową należy nakierować w stronę bramy wyjściowej z planszy.

PC
PSP
PS3