Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 23 stycznia 2019, 15:00

autor: Przemysław Zamęcki

Gra we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonuje.

Nie tylko Castlevania – 15 najlepszych metroidvanii w historii

Świat gier zalewają metroidvanie. Dosłownie wylewają się z przepełnionego naczynia. My wybraliśmy te najlepsze i postanowiliśmy tym wyborem się z Wami podzielić.

Co sprawia, że metroidvanie są takie popularne? Narracja związana z naszymi postępami, prosta platformówkowa mechanika, polegająca na zbieraniu power-upów i rozwijaniu umiejętności postaci, eksploracja, wrażenie uczestnictwa w przygodzie. Wszystkie te elementy składają się na sukces gatunku, który od wielu lat zdobywa niezwykłą popularność. I to nie tylko w przypadku dwuwymiarowych gier, jakie znajdziecie w naszym zestawieniu.

Elementy metroidvanii zapożyczają sobie także duże i drogie tytuły. Bo czyż Darksiders lub ostatnie God of War nie mają cech pasujących do definicji gatunku? Oto otwarty świat, w którym zdobywanie kolejnych przedmiotów umożliwia powrót do wcześniej odwiedzonych lokacji i ich dalszą eksplorację.

Błąd projektowy? Tutaj to największa zaleta

Darksiders to nie jedyny duży tytuł, w którym trudno nie zauważyć elementów metroidvanii. - 2019-01-23
Darksiders to nie jedyny duży tytuł, w którym trudno nie zauważyć elementów metroidvanii.

To właśnie backtracking, zazwyczaj irytujący i wytykany w recenzjach jako minus, w metroidvaniach zyskuje nowe znaczenie. To już nie nudne podążanie własnymi śladami, ale ciągłe odkrywanie czegoś nowego, ukrytego bądź niedostępnego wcześniej. Żmudna czynność stała się motorem napędowym rozgrywki, warunkiem progresji i nagrodą za zaangażowanie. Czymś wręcz niecierpliwie oczekiwanym.

Metroidvania to uniwersalna koncepcja, na bazie której można stworzyć fascynujące dzieło. Pozycję przygodową, strzelankę, platformówkę. Przyjrzyjcie się swoim bibliotekom gier i zobaczcie, ile w nich tytułów, które można by zaliczyć do tego gatunku. Zdziwicie się, jak wiele ich jest.

Artykuł powstał jednak z myślą o klasycznym podejściu do zasad rządzących tym rodzajem elektronicznej rozrywki. Znajdziecie w nim piętnaście fascynujących dwuwymiarowych gier – zarówno tych najnowszych, jak i tych pamiętających bardziej odległe czasy.

ZNASZ DOBRĄ METROIDVANIĘ? DAJ NAM ZNAĆ

Jeśli uważasz, że pominęliśmy jakąś ważną grę z tego gatunku, napisz o niej w komentarzu.

Hollow Knight

W SKRÓCIE

  1. Platforma: PC, PS4, Xbox One, Switch
  2. Producent: Team Cherry
  3. Rok premiery: 2017

Jeśli nie wiesz, którą grę z naszego zestawienia kupić jako pierwszą, polecamy Hollow Knighta. To jeden z najważniejszych i najbardziej chwalonych przedstawicieli metroidvanii wydanych w ostatnim czasie i kolejny dowód na to, że kickstarterowe zbiórki funduszy na coś się jednak przydają. Nawet jeśli uzbierane kwoty są tak skromne jak w tym przypadku. Twórcy zdobyli zaledwie 57 tysięcy dolarów australijskich (około 150 tysięcy złotych). To jednak wystarczyło, by Team Cherry ostro wzięło się do roboty i w 2017 roku, po niemal dwóch latach opóźnienia, w końcu dostarczyło na rynek produkt godny zauważenia.

W grze penetrujemy przepastne podziemia znajdujące się pod miasteczkiem Dirtmouth. Przy czym określenie „przepastne” nie jest w tym przypadku nadużyciem, a do eksploracji labiryntów poza jako taką orientacją w przestrzeni przydają się kartka i ołówek. W lokacjach roi się oczywiście od nieprzyjaciół, pułapek, zagadek i postaci drugoplanowych, czyli jest właśnie tak, jak w porządnej metroidvanii być powinno. Bohater w trakcie walki korzysta zarówno z broni białej, jak i z czarów, co szczególnie sprawdza się podczas starć z bossami.

Podziemia Dirtmouth są niebezpieczne, ale czeka tam na gracza wiele interesujących postaci niezależnych i przygód. - 2019-01-23
Podziemia Dirtmouth są niebezpieczne, ale czeka tam na gracza wiele interesujących postaci niezależnych i przygód.

Hollow Knight jest schludnie wykonany, momentami wręcz elegancki. Kreskówkowa, obfitująca w detale (ale nimi nieprzeładowana) grafika nadaje grze charakter, podkreślany klimatycznymi dźwiękami. O jakości tytułu świadczy zresztą liczba sprzedanych egzemplarzy, która w półtora roku po premierze dobiła na PC do miliona. A jak mówi pewne porzekadło, milion fanów nie może się mylić.

TWOIM ZDANIEM

Lubisz pixel art?

Tak
59,3%
Nie
40,7%
Zobacz inne ankiety
Hollow Knight

Hollow Knight

Dead Cells

Dead Cells

Ori and the Blind Forest: Definitive Edition

Ori and the Blind Forest: Definitive Edition

Salt and Sanctuary

Salt and Sanctuary

SteamWorld Dig 2

SteamWorld Dig 2

Castlevania: Symphony of the Night

Castlevania: Symphony of the Night

Cave Story+

Cave Story+

Metroid: Samus Returns

Metroid: Samus Returns

Guacamelee! Super Turbo Championship Edition

Guacamelee! Super Turbo Championship Edition

Iconoclasts

Iconoclasts

13 smacznych rogali, czyli najlepsze gry roguelike na PC
13 smacznych rogali, czyli najlepsze gry roguelike na PC

Walcz, umieraj, odradzaj się... i zacznij od nowa. To znana od lat i wciąż popularna formuła rozgrywki w przeróżnych, najczęściej mniejszych, niezależnych produkcjach. Tym razem chcemy przybliżyć te najlepsze i najbardziej angażujące „rogaliki”.

15 najlepszych gier, które przegapiliście w pierwszej połowie roku
15 najlepszych gier, które przegapiliście w pierwszej połowie roku

Za nami udane pół roku, obfitujące w liczne hity. Na tyle liczne, że łatwo było przegapić sporo naprawdę godnych uwagi tytułów, którymi warto byłoby się zainteresować teraz, gdy rozpoczyna się sezon ogórkowy.

Widmo indiepokalipsy – czy scena gier niezależnych zmierza w przepaść?
Widmo indiepokalipsy – czy scena gier niezależnych zmierza w przepaść?

Statystyki są bezwzględne – wysyp gier niezależnych na Steamie zakończy kariery wielu początkujących deweloperów i doprowadzi do kresu „indyków”. Przyglądamy się obecnej sytuacji na scenie i argumentom branżowych proroków, zwiastujących indiepokalipsę.