Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 25 września 2020, 13:20

autor: Aquma

Wszystko o PS5. Premiera, cena, specyfikacja, tytuły startowe

Kolejna, dziewiąta już generacja konsol coraz wyraźniej rysuje się na horyzoncie, a jej heroldem ma być właśnie PlayStation 5. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie dotychczasowe pogłoski i przecieki na temat PS5.

PlayStation 5 zostało oficjalnie zapowiedziane, a nawet pokazane, choć nie znamy jeszcze ceny urządzenia. Wiemy jednak, kiedy wyjdzie – w „sezonie świątecznym” 2020 roku. Przypomnijmy przy okazji, że pierwszych oficjalnych informacji na temat nowego modelu udzielił Mark Cerny, główny architekt systemu PS5, w kwietniu 2019 roku w rozmowie z serwisem Wired. Ujawnił on wtedy co nieco w związku z opracowywanym przez Japończyków sprzętem, tym samym dając sygnał do wyścigu zbrojeń w walce o dominację w nadchodzącej wielkimi krokami dziewiątej generacji konsol.

W tym artykule zebraliśmy wszystkie potwierdzone wiadomości związane z kolejną maszynką Sony, a także niektóre plotki odnoszące się zarówno do samego sprzętu, jak i zmierzających na niego gier. Podstawą są przede wszystkim wypowiedzi Marka Cerny’ego, głównego architekta PS5, który zdradził pierwsze szczegóły dotyczące nowej konsoli – w tym jej specyfikację – oraz październikowy artykuł serwisu Wired, którego dziennikarze rozmawiali z kilkoma osobami zaangażowanymi w tworzenie nowego PlayStation.

Jeśli chodzi datę premiery czy tytuły startowe, nie wszystko jest jeszcze jasne – w tekście poruszamy jednak również inne kwestie istotne w przypadku nowej maszynki Sony. Gdy tylko pojawią się kolejne dane, uzupełnimy i odpowiednio zmodyfikujemy niniejszy artykuł, tak by można było z niego na bieżąco czerpać wiedzę o PlayStation 5.

CIEKAWOSTKI

 1. Pracom nad PS5 przewodził Mark Cerny, który był także głównym architektem PS4.
 2. Moc obliczeniowa układu graficznego wynosi 10,28 teraflopa.
 3. PlayStation 5 będzie miało dysk SSD o pojemność 825 GB, zwiększający szybkość działania i wczytywania gier. Jego parametry są wyjątkowo dobre.
 4. PS5 będzie obsługiwać technologię ray tracingu – przy czym chodzi o akcelerację sprzętową, a nie jedynie rozwiązania programowe.
 5. Od dnia premiery PlayStation 5 będzie dostępne w dwóch wersjach, z napędem optycznym i bez niego.
 6. Pad do PS5 – DualSense – zostanie wyposażony m.in. w mikrofon, głośnik, adaptacyjne triggery o dynamicznie zmieniającym się oporze oraz nowy system wibracji.
 7. Nowa konsola Sony będzie wstecznie kompatybilna z PlayStation 4.
PlayStation 4 służy nam wiernie od prawie 7 lat – najwyższy czas na zmianę warty. - Czym będzie PS5? Premiera, cena, specyfikacja, tytuły startowe - dokument - 2020-09-25
PlayStation 4 służy nam wiernie od prawie 7 lat – najwyższy czas na zmianę warty.

Data premiery PlayStation 5

TO JUŻ PEWNE

Sony poinformowało, że PS5 zadebiutuje w Polsce 19 listopada 2020 roku – dokładnie tydzień po premierze w USA, Japonii, Kanadzie, Meksyku, Australii, Nowej Zelandii i Korei Południowej.

Pierwsze informacje na temat tego, kiedy może pojawić się kolejna konsola, zdradził sam szef Sony Interactive Entertainment, John Kodera. Podczas zebrania inwestorów w maju 2019 roku przyznał on, że PlayStation 4 znajduje się już w finalnej fazie swego cyklu życiowego, i stwierdził, że do marca 2021 – a więc do końca roku fiskalnego 2020 – firma ma zamiar „przyczaić się”, myśląc już o przyszłości. To z kolei doprowadziło do spekulacji, że nowy sprzęt prawdopodobnie zadebiutuje na przełomie lat 2020–2021. Często wspominaną datą był listopad 2020 roku – poprzednie dwie wersje PlayStation trafiły na rynek właśnie w tym miesiącu, zaś PS2 pod koniec października. Taki wybór daty ma związek przede wszystkim z amerykańskim szałem zakupowym przed świętami.

 1. PlayStation 5 – strona oficjalna

JAK DŁUGO ŻYJĄ KONSOLE?

Jak duże do tej pory były przerwy pomiędzy debiutami kolejnych konsol Sony?

 1. PlayStation – 6 lat (1994–2000)
 2. PlayStation 2 – 6 lat (2000–2006)
 3. PlayStation 3 – 7 lat (2006–2013)
 4. PlayStation 4 – 7 lat (2013–2020)
TWOIM ZDANIEM

Kupisz PlayStation 5?

Tak, jak trochę stanieje
49,4%
Tak, od razu po premierze
36,3%
Nie
14,3%
Zobacz inne ankiety
Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach
Grand Theft Auto VI

Grand Theft Auto VI

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

Horizon: Forbidden West

Horizon: Forbidden West

8 rzeczy, które PS5 zrobi lepiej od komputerów PC
8 rzeczy, które PS5 zrobi lepiej od komputerów PC

Z naszym zestawem ośmiu argumentów przemawiających za PS5 czy nowym Xboxem żadna zażarta dyskusja z fanem sześćdziesięciu klatek na sekundę i rozdzielczości 4K nie będzie Ci straszna!

Uncharted 5, GTA 6 i inne gry, które chcemy zobaczyć na PS5
Uncharted 5, GTA 6 i inne gry, które chcemy zobaczyć na PS5

PlayStation 5 pojawi się już za parę miesięcy, więc na serio możemy pomarzyć o tytułach, które chcielibyśmy zobaczyć na PS5. Oto nasza list potencjalnych hitów na sprzęt Sony.

Czy PlayStation 5 jest nam potrzebne już teraz?
Czy PlayStation 5 jest nam potrzebne już teraz?

Plotki o następcy PlayStation 4 rozpalają wyobraźnię fanów konsol firmy Sony, dając nadzieję na szybką premierę kolejnej generacji. Czy jednak faktycznie potrzebujemy PlayStation 5 tak szybko?