Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 20 marca 2020, 23:48

autor: Aquma

Czym będzie PS5? Premiera, cena, specyfikacja, tytuły startowe

Kolejna, dziewiąta już generacja konsol coraz wyraźniej rysuje się na horyzoncie, a jej heroldem ma być właśnie PlayStation 5. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie dotychczasowe pogłoski i przecieki na temat PS5.

PlayStation 5 zostało oficjalnie zapowiedziane, choć nie znamy jeszcze wyglądu i ceny urządzenia. Wiemy jednak, kiedy wyjdzie – w „sezonie świątecznym” 2020 roku. Przypomnijmy przy okazji, że pierwsze oficjalne informacje o nowym modelu pojawiły się w kwietniu 2019 roku w rozmowie Marka Cerny’ego, głównego architekta systemu PS5, z serwisem Wired. Ujawnił on wtedy co nieco w związku z opracowywanym przez Japończyków sprzętem, tym samym dając sygnał do wyścigu zbrojeń w walce o dominację w nadchodzącej wielkimi krokami dziewiątej generacji konsol.

W tym artykule zebraliśmy wszystkie potwierdzone informacje na temat kolejnej maszynki Sony, a także niektóre plotki odnoszące się zarówno do samego sprzętu, jak i zmierzających na niego gier. Podstawą są przede wszystkim wypowiedzi Marka Cerny’ego, głównego architekta PS5, który zdradził pierwsze szczegóły dotyczące nowej konsoli – w tym jej specyfikację – oraz październikowy artykuł serwisu Wired, którego dziennikarze rozmawiali z kilkoma osobami zaangażowanymi w tworzenie nowego PlayStation.

Jeśli chodzi o wygląd konsoli czy tytuły startowe, nie wszystko jest jeszcze jasne – w tekście poruszamy jednak również inne kwestie istotne w przypadku nowej maszynki Sony. Gdy tylko pojawią się kolejne dane, uzupełnimy i odpowiednio zmodyfikujemy niniejszy artykuł, tak by można było z niego na bieżąco czerpać wiadomości o PlayStation 5.

CO WIEMY NA PEWNO

 1. Sony pozostaje wierne tradycji i nową konsolę nazwało PlayStation 5.
 2. Pracom nad PlayStation 5 przewodzi Mark Cerny, który był także głównym architektem PlayStation 4.
 3. Deweloperzy – zarówno wewnętrzne zespoły Sony, jak i studia zewnętrzne – mają już dostęp do tzw. „dev kitów”, pozwalających na tworzenie gier w nowym środowisku.
 4. Nowa konsola Sony zostanie wyposażona w ośmiordzeniowy (3,5 GHz) i szesnastowątkowy procesor AMD (oparty na architekturze Zen 2) oraz układ graficzny na podstawie karty AMD Radeon Navi; te podzespoły powinny wystarczyć do płynnej rozgrywki w 4K, choć twórcy wspominają nawet o 8K (aczkolwiek nie dotyczy to raczej wymagających mocnego sprzętu gier).
 5. Moc obliczeniowa układu graficznego wyniesie 10,28 teraflopa.
 6. PlayStation 5 otrzyma dysk SSD o pojemność 850 GB, zwiększający szybkość działania i wczytywania gier. Jego parametry mają być wyjątkowo dobre.
 7. PS5 będzie obsługiwać technologię ray tracingu – przy czym potwierdzono, że chodzi o akcelerację sprzętową, a nie jedynie rozwiązania programowe.
 8. Pad do PlayStation 5 – prawdopodobnie o nazwie DualShock 5 – zostanie wyposażony m.in. w mikrofon i głośnik oraz adaptacyjne triggery o dynamicznie zmieniającym się oporze.
 9. Nowa konsola Sony ma być wstecznie kompatybilna z PlayStation 4.
PlayStation 4 służy nam wiernie od ponad 6 lat – najwyższy czas na zmianę warty. - Czym będzie PS5? Premiera, cena, specyfikacja, tytuły startowe - dokument - 2020-03-23
PlayStation 4 służy nam wiernie od ponad 6 lat – najwyższy czas na zmianę warty.

Data premiery PlayStation 5

TO JUŻ PEWNE

Sony potwierdziło, że PS5 zadebiutuje w „sezonie świątecznym 2020 roku”. Najpóźniej nastąpi to więc w listopadzie, żeby wszyscy chętni zdążyli kupić ten sprzęt jako gwiazdkowy prezent.

Pierwsze informacje na temat tego, kiedy może pojawić się kolejna konsola, zdradził sam szef Sony Interactive Entertainment, John Kodera. Podczas zebrania inwestorów w maju 2019 roku przyznał on, że PlayStation 4 znajduje się już w finalnej fazie swego cyklu życiowego, i stwierdził, że do marca 2021 – a więc do końca roku fiskalnego 2020 – firma ma zamiar „przyczaić się”, myśląc już o przyszłości. To z kolei doprowadziło do spekulacji, że nowy sprzęt prawdopodobnie zadebiutuje na przełomie lat 2020–2021. Często wspominaną datą był listopad 2020 roku – poprzednie dwie wersje PlayStation trafiły na rynek właśnie w tym miesiącu, zaś PS2 pod koniec października. Taki wybór daty ma związek przede wszystkim z amerykańskim szałem zakupów przed świętami.

Przewidywania okazały się trafne, bo od października wiemy już, że PS5 pojawi się w roku 2020, około Bożego Narodzenia. Informacja ta została potwierdzona także na oficjalnej stronie konsoli (link poniżej). Premiera najprawdopodobniej nastąpi pod koniec listopada lub w pierwszej połowie grudnia, by sprzęt na dobry początek swego cyklu trafił pod miliony świątecznych choinek na całym świecie.

 1. PlayStation 5 – strona oficjalna

JAK DŁUGO ŻYJĄ KONSOLE?

Jak duże do tej pory były przerwy pomiędzy debiutami kolejnych konsol Sony?

 1. PlayStation – 6 lat (1994–2000)
 2. PlayStation 2 – 6 lat (2000–2006)
 3. PlayStation 3 – 7 lat (2006–2013)
 4. PlayStation 4 – 7 lat (2013–2020)

TWOIM ZDANIEM

Kupisz PlayStation 5?

Tak, jak trochę stanieje
49,3%
Tak, od razu po premierze
36,3%
Nie
14,4%
Zobacz inne ankiety
Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach
The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

Grand Theft Auto VI

Grand Theft Auto VI

Horizon: Zero Dawn 2

Horizon: Zero Dawn 2

8 rzeczy, które PS5 zrobi lepiej od komputerów PC
8 rzeczy, które PS5 zrobi lepiej od komputerów PC

Z naszym zestawem ośmiu argumentów przemawiających za PS5 czy nowym Xboxem żadna zażarta dyskusja z fanem sześćdziesięciu klatek na sekundę i rozdzielczości 4K nie będzie Ci straszna!

Uncharted 5, GTA 6 i inne gry, które chcemy zobaczyć na PS5
Uncharted 5, GTA 6 i inne gry, które chcemy zobaczyć na PS5

PlayStation 5 pojawi się już za parę miesięcy, więc na serio możemy pomarzyć o tytułach, które chcielibyśmy zobaczyć na PS5. Oto nasza list potencjalnych hitów na sprzęt Sony.

Czy PlayStation 5 jest nam potrzebne już teraz?
Czy PlayStation 5 jest nam potrzebne już teraz?

Plotki o następcy PlayStation 4 rozpalają wyobraźnię fanów konsol firmy Sony, dając nadzieję na szybką premierę kolejnej generacji. Czy jednak faktycznie potrzebujemy PlayStation 5 tak szybko?