Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 24 grudnia 2018, 11:30

Wszystko, co fan RPG musi wiedzieć – stan gier erpegie w 2018 roku

Niezła passa RPG-ów trwa. Pojawiają się kolejne hity, zarówno hołdujące tradycji Pillars of Eternity 2: Deadfire, jak i nowoczesne hybrydy. A jednak można odnieść wrażenie, że do gatunku powoli wkrada się stagnacja.

Spis treści

Polacy nie gęsi

Wojna krwi: Wiedźmińskie opowieści

  1. Producent: CD Projekt RED
  2. Platformy: PC, PS4, Xbox One
  3. Premiera: 23 października (PC), 4 grudnia (PS4, Xbox One)

Niektóre gry powstały przez przypadek, a raczej przez ciąg nieprzewidzianych zdarzeń. Tak jak Wojna krwi: Wiedźmińskie opowieści. Wszystko zaczęło się od karcianej minigry w Wiedźminie 3, którą gracze polubili na tyle, że zaczęli tworzyć jej amatorskie wersje. Później CD Projekt postanowił opracować sieciowego Gwinta, a z kampanii fabularnej do niego wyewoluowała całkiem osobna produkcja.

W przeciwieństwie jednak do równie przypadkowego Fallouta 76 (o czym później) tym razem operacja w zasadzie się udała. Wojna krwi nie jest produkcją idealną, szkodzi jej trochę powtarzalność na późniejszych etapach i głupawa SI, ale poza tym – widać tu dobrze znaki rozpoznawcze „RED-ów”. Dostajemy dojrzałą historię o królowej Maeve, ciekawą rozgrywkę łączącą RPG, przygodówkę i grę strategiczną z walką opartą na mechanikach wspomnianej karcianki. Tytuł ten cieszy oczy także rysowaną oprawą graficzną utrzymaną w mrocznej tonacji. Dla miłośników przeżyć estetycznych i dobrych historii pozycja obowiązkowa.

  1. Recenzja gry Wojna Krwi – świetna opowieść, ale tylko dobra gra

Tower of Time

  1. Producent: Event Horizon
  2. Platformy: PC
  3. Premiera: 12 kwietnia

Polacy nie gęsi i swoje izometryczne RPG mają. Całkiem dobre, jak się okazuje, tylko jakoś tak przeszło u nas bez echa. Niesłusznie. Tower of Time tylko na papierze wygląda niepozornie, bo to znowu historia o ratowaniu świata, ale diabeł tkwi w szczegółach.

Po pierwsze, mamy do czynienia z apokaliptycznym, ginącym uniwersum, a fabuła, choć zbudowana na kliszach, została zgrabnie napisana. Do tego czeka nas długa, kilkudziesięciogodzinna kampania pełna taktycznych walk, poszukiwania łupów, eksploracji i zarządzania drużyną. Innymi słowy – to jest to, co oldskulowe tygryski lubią najbardziej. W dodatku Tower of Time wygląda naprawdę nieźle – grafika, animacje i projekty robią przyjemne wrażenie.

  1. Dowiedz się więcej o Tower of Time

Book of Demons

  1. Producent: Thing Trunk
  2. Platformy: PC
  3. Premiera: 13 grudnia

Coś z tymi karciankami jest na rzeczy w polskich studiach. Book of Demons to kolejna produkcja, która implementuje karcianą mechanikę do gry z elementami RPG. Tyle że tym razem nie mówimy o spokojnej turówce, a o zabawnym hack’n’slashu parodiującym ojca gatunku – Diablo – i cały jego pomiot, nawet ten nieślubny oraz pogrobowców. A wszystko to doprawione sporą dawką czarnego humoru.

Wspomniane karty to część łupów, jakie obok regularnego ekwipunku dostajemy za walkę z potworami. Po powrocie do miasta – bazy wypadowej – możemy złożyć z nich „talię” umiejętności, z którymi ruszymy do boju. Lokacje mocno nawiązują stylistyką do hitu Blizzarda, zaś postacie przypominają papierowe wycinanki, gdyż cała gra dzieje się w tytułowej książce. Book of Demons to mała, ale bardzo dobrze oceniana produkcja, która dziesiątki tysięcy graczy przyciągnęła jeszcze w programie Early Access.

  1. Papierowe Diablo, czyli jak polskie studio odtwarza czar kultowych klasyków

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

2018 był dobrym rokiem dla fanów RPG?

Tak
75,3%
Nie
19,2%
Nie mam zdania
5,5%
Zobacz inne ankiety
Najważniejsze gry RPG 2019 roku – czy to będzie dobry rok?
Najważniejsze gry RPG 2019 roku – czy to będzie dobry rok?

2019 zapowiada się na interesujący rok. Choć najwięksi tytani gatunku zastygli w przyczajeniu i najprawdopodobniej zaatakują później, to jednak nadciąga kilka wielkich tytułów – a przy okazji zrobiło się więcej miejsca dla produkcji niezależnych.

10 hardkorowych gier RPG – na tych erpegach połamiesz sobie zęby
10 hardkorowych gier RPG – na tych erpegach połamiesz sobie zęby

Dzięki Dark Souls gracze rozsmakowali się w trudnych RPG-ach. Przygotowaliśmy listę godnych uwagi produkcji z tego gatunku, których ukończenie wymagać będzie tytanicznego wysiłku.