Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 25 kwietnia 2021, 07:56

autor: Adrian Werner

Gry strategiczne na Androida - najciekawsze strategie mobilne

Rynek mobilny to nie tylko proste gry dla niedzielnych graczy, ale także zaawansowane strategie dla wymiataczy. Wybraliśmy najciekawsze z nich, a na liście znajdziecie zarówno darmowe jak i płatne tytuły.

NA STRONIE ZNAJDZIESZ

Prison Architect: Mobile

Model biznesowy: gra darmowa z mikropłatnościami; można odblokować całą zawartość za pomocą jednorazowego wydatku lub kupować ją w częściach, co wychodzi drożej

PRISON ARCHITECT W SKRÓCIE
  1. Producent: Introversion Software
  2. Wydawca: Introversion Software
  3. Data premiery: maj 2017

Prison Architect to kolejna w tym zestawieniu pecetowa klasyka, która doczekała się wyśmienitej mobilnej konwersji.

Produkcja ta obsadza nas w roli naczelnika nowo powstałego więzienia. Zaczynamy od zaprojektowania placówki, a następnie musimy przyjmować przysyłanych nam skazańców, organizować im czas, zarządzać pracownikami oraz dbać o porządek. Wszystko to trzeba robić tak, aby na tym zarobić, gdyż jesteśmy instytucją prywatną, a nie państwową.

Brzmi to standardowo dla strategii ekonomicznej i te elementy zostały świetnie wykonane, ale o wyjątkowości Prison Architecta decydują sami więźniowie. Każdy ma unikatową osobowość, potrzeby i preferencje, a gra dynamicznie symuluje ich interakcje z otoczeniem, strażnikami oraz innymi skazańcami. Sprawia to, że placówka ta żyje własnym życiem, a każda rozgrywka jest inna.

  1. Zobacz grę Prison Architect: Mobile w sklepie Google Play

Unciv

Model biznesowy: w pełni darmowa

UNVIC W SKRÓCIE
  1. Producent: Yair Morgenstern
  2. Wydawca: Yair Morgenstern
  3. Data premiery: styczeń 2020

Kolejna nasza propozycja to nowość ze stycznia 2020 roku. To strategia turowa 4X pozwalająca na poprowadzenie własnej cywilizacji od prymitywnych początków aż do współczesnego mocarstwa.

Na screenach gra nie zachwyca. Autor postawił na prostą oprawę retro, ale pod tymi pikselami kryje się w rzeczywistości wierne odwzorowanie kultowego Sid Meier’s Civilization V. Ta odsłona cyklu do dzisiaj cieszy się wielkim powodzeniem, choć nigdy nie ukazała się na platformy inne niż PC. Unciv odtwarza mechanizmy rozgrywki tego przeboju w mobilnej formie tak dobrze, że szybko zapomina się o mało imponującej grafice.

Produkcja ta oferuje zarówno zabawę solo, jak i w multiplayerze, a że cieszy się sporym wzięciem, nie ma problemów ze znalezieniem chętnych do rywalizacji sieciowej. Dodatkową zaletę stanowi fakt, że jest to projekt open source, który na Androidzie udostępniono całkowicie za darmowo. Pobierzecie całość bez płacenia i nie ma tu żadnych mikropłatności.

  1. Zobacz grę Unciv w sklepie Google Play
TWOIM ZDANIEM

Zdarzyło Ci się grać w pecetową strategię na komórce?

Nie, to nie wygodne.
66,2%
Tak, gram czasem, ciekawe doświadczenie.
19,6%
Może kiedyś dam szansę.
9,8%
Tak, ale bardziej na tablety niż smartfony.
4,5%
Zobacz inne ankiety
This War of Mine

This War of Mine

XCOM: Enemy Unknown

XCOM: Enemy Unknown

Kingdom Rush Origins

Kingdom Rush Origins

Clash Royale

Clash Royale

Open Panzer

Open Panzer

Iron Marines

Iron Marines

Door Kickers

Door Kickers

Transport Tycoon (2013)

Transport Tycoon (2013)

30 najlepszych tycoonów w historii – top strategie ekonomiczne na PC
30 najlepszych tycoonów w historii – top strategie ekonomiczne na PC

Kiedyś uwielbiane, a dziś zapomniane tycoony mają bogatą historię, w której nie brakowało gier wybitnych. Proponujemy przegląd trzydziestu naszym zdaniem najlepszych symulacji ekonomicznych, jakie ukazały się w ciągu blisko 30 lat istnienia tego gatunku.

Gry jak Candy Crush Saga, ale nie takie słodkie | Top 13 gier match 3
Gry jak Candy Crush Saga, ale nie takie słodkie | Top 13 gier match 3

Czasami najlepsze rozwiązania to te najprostsze – o dziwo nie inaczej jest z grami, a już zwłaszcza z tymi na urządzenia mobilne. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie 13 gier z kategorii match-3.

W co zagrać w wakacje na Androidzie? Lista dobrych gier mobilnych
W co zagrać w wakacje na Androidzie? Lista dobrych gier mobilnych

Każdy z nas nosi dzisiaj ze sobą komputer, który zawstydziłby swoją mocą pecety z lat 90. – o smartfonie mowa. Warto więc przyjrzeć się najlepszych grom mobilnym 2017 roku, bo w zalewie tych produkcji znalazło się wiele świetnych tytułów.