Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 31 października 2017, 14:45

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Ci, którzy odeszli – dziesięć pamiętnych śmierci w grach wideo

Mimo że w niemal każdej grze mordujemy i giniemy setki razy, deweloperzy nadal potrafią przyprawić nas o dewastujące emocje – gdy odbierają życie dobrze znanemu bohaterowi. Oto galeria dziesięciu postaci, których koniec szczególnie zapadł nam w pamięć.

Śmierć to w grach wideo codzienność. Jeśli nie mówimy o symulatorach, produkcjach sportowych czy dla dzieci, naprawdę trudno znaleźć tytuł, w którym nie mielibyśmy okazji umrzeć czy zabijać. Z tego też powodu można by przypuszczać, że gracze znieczulili się na kolejne wirtualne zgony, jakich są świadkami – skoro widzieli już koniec żywota tysiąca postaci, jaką niby różnicę może zrobić postać tysiąc pierwsza?

Okazuje się jednak, że deweloperzy, pomimo naszego obeznania ze śmiercią, nadal potrafią zafundować nam sceny, od których głos więźnie w gardle, oczy robią się szklane, a my zaczynamy rozpaczliwie poszukiwać paczki chusteczek higienicznych. Czy to za sprawą scenariusza, czy doskonałych aktorów głosowych, czy po prostu wspomnień związanych z daną postacią – gry wideo nadal potrafią nas zaszokować, odbierając życie bohaterowi, z którym zdążyliśmy nawiązać głębszą relację.

Śmierć w grach wideo to niby chleb powszedni, ale z niektórymi postaciami naprawdę ciężko było nam się rozstać. - 2017-10-31
Śmierć w grach wideo to niby chleb powszedni, ale z niektórymi postaciami naprawdę ciężko było nam się rozstać.

W tym właśnie celu stworzyliśmy tę listę – aby wspomnieć śmierci, które miały na nas największy wpływ. Pojawią się tu zarówno bohaterskie poświęcenia, jak i niemal przypadkowe zejścia – jeśli mają istotny wpływ tak na fabułę, jak i odbiorcę, mogą znaleźć się w tym artykule. Uwaga! Nie umieszczamy tutaj jednak antagonistów, których zabija sam gracz, i skupiamy się wyłącznie na tych zgonach, które są absolutnie nieuniknione. To szczególnie ważne w przypadku takich serii jak chociażby Mass Effect, gdzie można uratować lub stracić praktycznie każdego członka załogi. Postanowiliśmy także pominąć postacie superbohaterów i złoczyńców znanych z komiksów, bo ci mają paskudną tendencję do wracania do życia, gdy tylko się nie patrzy. Ponadto, tradycyjnie, trzymamy się zasady jednego bohatera na daną serię.

Nie przedłużając zatem, zapraszamy do lektury i wspominania z nami scen, które napawały nas smutkiem i szokowały. Dajcie także znać w komentarzach, kogo według Was pominęliśmy – wszak ta lista mogłaby zawierać zdecydowanie więcej pozycji niż tylko dziesięć.

Każdy, kto zdecydował się przeczytać ten artykuł, doskonale zdaje sobie sprawę, że będziemy tu ujawniać najważniejsze momenty fabuły wielu naprawdę topowych gier. Dlatego też poniżej podajemy listę produkcji, do których pojawią się spoilery:

  1. Mafia: The City of Lost Heaven – strona 2
  2. Final Fantasy VII – strona 3
  3. seria Warcraft i World of Warcraft – strona 4
  4. Red Dead Redemption – strona 5
  5. Call of Duty: Modern Warfare 3 – strona 6
  6. Mass Effect 3 – strona 7
  7. Diablo III – strona 8
  8. The Walking Dead: Season One – strona 9
  9. The Last of Us – strona 10
  10. Wiedźmin 3: Dziki Gon – strona 11
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

The Last of Us

The Last of Us

Mafia: The City of Lost Heaven

Mafia: The City of Lost Heaven

Red Dead Redemption

Red Dead Redemption

Diablo III

Diablo III

Mass Effect 3

Mass Effect 3

Call of Duty: Modern Warfare 3

Call of Duty: Modern Warfare 3

The Walking Dead: A Telltale Games Series - Season One

The Walking Dead: A Telltale Games Series - Season One

Warcraft III: Reign of Chaos

Warcraft III: Reign of Chaos

Final Fantasy VII

Final Fantasy VII

11 dobrych piesków – gry, w których możesz pogłaskać psa
11 dobrych piesków – gry, w których możesz pogłaskać psa

Robisz grę za milion dolarów i nie pozwalasz graczom głaskać psa? Wstydź się. Mechanika głaskania psów w ostatnim czasie wyrosła na jedną z obowiązkowych do implementacji. Przed wami gry, w których możesz pobawić się z czworonogami.

Najgorsze zakończenia gier – nie tylko Mass Effect 3
Najgorsze zakończenia gier – nie tylko Mass Effect 3

Jak przygotować zakończenie gry w taki sposób, by gracz jeszcze długo po jej przejściu pamiętał finał rozgrywki? Oto lista dziesięciu tytułów, które pokazują, jak tego nie robić.

Red Dead Redemption 2 – czym będzie western Rockstara? RDR2 pod lupą
Red Dead Redemption 2 – czym będzie western Rockstara? RDR2 pod lupą

Choć premiera kontynuacji świetnego Red Dead Redemption już za kilka miesięcy, Rockstar Games wciąż trzyma w tajemnicy większość informacji o nadchodzącym tytule. Z nielicznych opublikowanych wiadomości można jednak już co nieco wywnioskować.