Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 31 października 2020, 12:26

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Ci, którzy odeszli - dwanaście pamiętnych śmierci w grach wideo

Mimo że w niemal każdej grze mordujemy i giniemy setki razy, deweloperzy nadal potrafią przyprawić nas o dewastujące emocje – gdy odbierają życie dobrze znanemu bohaterowi. Oto galeria dwunastu postaci, których koniec szczególnie zapadł nam w pamięć.

Śmierć to w grach wideo codzienność. Jeśli nie mówimy o symulatorach, produkcjach sportowych czy przeznaczonych dla dzieci, naprawdę trudno znaleźć tytuł, w którym nie mielibyśmy okazji umrzeć czy zabijać. Z tego też powodu można by przypuszczać, że gracze znieczulili się na kolejne wirtualne zgony, których są świadkami – skoro widzieli już koniec żywota tysiąca postaci, jaką niby różnicę może zrobić postać tysiąc pierwsza?

Okazuje się jednak, że deweloperzy, mimo naszego napatrzenia się na śmierć, nadal potrafią zafundować nam sceny, od których głos więźnie w gardle, oczy robią się szklane, a my zaczynamy rozpaczliwie poszukiwać chusteczek higienicznych. Czy to za sprawą scenariusza, czy doskonałych aktorów głosowych, czy po prostu wspomnień związanych z daną postacią – gry wideo nadal potrafią nas zaszokować, odbierając życie bohaterowi, z którym zdążyliśmy poczuć głębszą więź.

Śmierć w grach wideo to niby chleb powszedni, ale z niektórymi postaciami naprawdę trudno było nam się rozstać. - Ci, którzy odeszli - dwanaście pamiętnych śmierci w grach wideo - dokument - 2020-10-31
Śmierć w grach wideo to niby chleb powszedni, ale z niektórymi postaciami naprawdę trudno było nam się rozstać.

W tym właśnie celu stworzyliśmy tę listę – aby wspomnieć zgony, które miały na nas największy wpływ. Pojawią się tu zarówno bohaterskie poświęcenia, jak i niemal przypadkowe zejścia – jeśli mają istotny wpływ tak na fabułę, jak i odbiorcę, mogą znaleźć się w tym artykule. Uwaga! Nie umieszczamy tutaj jednak antagonistów, których zabija sam gracz, i skupiamy się wyłącznie na tych zgonach, które są absolutnie nieuniknione. To szczególnie ważne w przypadku takich serii jak chociażby Mass Effect, gdzie można uratować lub stracić praktycznie każdego członka załogi. Postanowiliśmy także pominąć postacie superbohaterów i złoczyńców znanych z komiksów, bo ci mają paskudną tendencję do powracania do życia, gdy tylko się nie patrzy.

Nie przedłużając zatem, zapraszamy do lektury i wspominania z nami scen, które napawały nas smutkiem i szokowały. Dajcie także znać w komentarzach, kogo według Was pominęliśmy – wszak ta lista mogłaby zawierać zdecydowanie więcej pozycji niż tylko dwanaście.

AKTUALIZACJA

Z okazji 1 listopada 2020 roku zaktualizowaliśmy nasze zestawienie, dodając dwóch bohaterów. Śmierć jednego z nich wzbudziła skrajne emocje zaledwie parę miesięcy temu. O drugiej warto przypomnieć, bo trochę już od niej minęło. Nowe opisy znajdziecie na dwóch ostatnich stronach tekstu. Wcześniej trzymaliśmy się zasady „jedna seria - jedna postać”. W ramach aktualizacji jednak podjęliśmy decyzję o jej zniesieniu. Uzupełnieniem listy zajął się Marcin Strzyżewski.

Każdy, kto zdecydował się przeczytać ten artykuł, doskonale zdaje sobie sprawę, że będziemy tu ujawniać najważniejsze momenty fabuły wielu naprawdę topowych gier. Dlatego też poniżej podajemy listę produkcji, do których pojawią się spoilery:

 1. Mafia: The City of Lost Heaven – strona 2;
 2. Final Fantasy VII – strona 3;
 3. seria Warcraft i World of Warcraft – strona 4;
 4. Red Dead Redemption – strona 5;
 5. Call of Duty: Modern Warfare 3 – strona 6;
 6. Mass Effect 3 – strona 7;
 7. Diablo III – strona 8;
 8. The Walking Dead: Season One – strona 9;
 9. The Last of Us – strona 10;
 10. Wiedźmin 3: Dziki Gon – strona 11;
 11. BioShock Infinite – strona 12;
 12. The Last of Us: Part II – strona 13.
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Mass Effect 3

Mass Effect 3

The Last of Us

The Last of Us

Diablo III

Diablo III

Red Dead Redemption

Red Dead Redemption

Mafia: The City of Lost Heaven

Mafia: The City of Lost Heaven

The Walking Dead: A Telltale Games Series - Season One

The Walking Dead: A Telltale Games Series - Season One

Call of Duty: Modern Warfare 3

Call of Duty: Modern Warfare 3

Warcraft III: Reign of Chaos

Warcraft III: Reign of Chaos

Final Fantasy VII

Final Fantasy VII

13 scen z gier, które zmrożą Wam krew w żyłach (i herbatę na biurku)
13 scen z gier, które zmrożą Wam krew w żyłach (i herbatę na biurku)

Są w grach takie momenty, do których ciężko wracać. I to bynajmniej nie dlatego, że są kiepskie. Groza, szok, niemożliwa do podjęcia decyzja – to wszystko sprawia, że niektóre sceny mrożą krew w żyłach. Za to je kochamy. I nienawidzimy jednocześnie.

10 zakończeń gier, które zszokowały graczy
10 zakończeń gier, które zszokowały graczy

Czasem słaba gra z taką sobie fabułą nagle staje się najbardziej niesamowitym dziełem, w jakie ostatnio graliśmy. Wszystko może zmienić niezwykłe zakończenie opowiadanej historii. Oto 10 tych najbardziej szokujących!

Najbardziej traumatyczne momenty z gier wideo - sceny, które zniszczyły nam system
Najbardziej traumatyczne momenty z gier wideo - sceny, które zniszczyły nam system

Od GTA V, przez Assassin's Creed, po Metal Gear Solid. Zbieramy 8 najbardziej traumatycznych scen z gier wideo!