Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 20 czerwca 2017, 15:00

autor: Góral

Całe wakacje wymiatał w Pou i się tego nie wstydzi (a powinien). Gra, kiedy tylko ma czas.

Steamowy Poszukiwacz Skarbów: Część VI – perły z kosmosu i polski Doom

W szóstej odsłonie serii nasz steamowy szambonurek odleciał w kosmos – dosłownie. Tym razem mamy głównie gry w klimatach science-fiction, zarówno strzelankowe, jak i te bardziej RPG-owe czy strategiczne. Urządziliśmy też polską rzeź w stylu Dooma.

Targi E3 za nami. Poznaliśmy plany branżowych gigantów na najbliższy czas, pora więc na powrót do rzeczywistości i skupienie się na tym, co jest. A dziś mamy kolejny odcinek Steamowego Poszukiwacza Pereł, czyli cyklu, w którym wśród zalewu propozycji sklepu Valve wypatrujemy mniej znanych, ale interesujących tytułów.

Tym razem udało nam się wyłowić np. StarCrawlers – bardzo ciekawą grę RPG, która od dwóch lat była rozwijana w ramach wczesnego dostępu. Już nieukończona wersja dawała radę, więc nie mogliśmy w zestawieniu pominąć finalnego dzieła. Poza tym wyszukaliśmy dwie brutalne, trudne i wciągające strzelanki, „survivalową platformówkę osadzoną w otwartym świecie częściowo generowanym losowo”, a o reszcie dowiecie się z tekstu.

StarCrawlers – dungeon crawler w kosmosie

StarCrawlers w skrócie:
  • Gatunek: RPG
  • Producent: Juggernaut Games
  • Cena: 19,99 euro – ok. 84 zł

W ostatnich miesiącach bardzo głośno było o potwierdzeniu fal grawitacyjnych. Odkrycie to daje naukowcom nowe pole manewru i kto wie, może kiedyś przyczyni się np. do skonstruowania napędu pozwalającego na podróżowanie z prędkościami przekraczającymi prędkość światła. Gdy już to nastąpi (w sumie to raczej: o ile kiedykolwiek to nastąpi), droga do kolonizacji innych planet stanie otworem, ale być może będzie to dopiero początek problemów.

Jak wszyscy bardzo dobrze wiemy, wszechświat to niebezpieczne miejsce i w drodze na nowy glob mogą przytrafić się różne rzeczy – to na podróżników napadną obcy, to sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad statkiem itd. W StarCrawlers nie ma to jednak znaczenia, gdyż podczas zabawy wcielamy się w kosmicznych „szperaczy”, czyli najemników zatrudnianych do rozmaitych, obarczonych pewnym ryzykiem zadań, którzy muszą np. oczyścić właśnie taki statek, na którym coś się stało, albo znaleźć jakiegoś gościa (nieważne po co – liczy się tylko kasa).

Jak przekłada się to na rozgrywkę? Deweloperzy ze studia Juggernaut Games wymyślili, że będzie to klasyczne pierwszoosobowe RPG, w stylu np. popularnej produkcji z 2012 roku – Legend of Grimrock. Oczywiście w tym przypadku mamy do czynienia z grą science fiction, a nie fantasy, i nie walczymy z potworami, tylko z maszynami itd. Ogólne założenia są jednak podobne.

Gracze przemierzają losowo generowane pomieszczenia, w których natrafiają na losowo generowane zdarzenia. Ba, losowo generowana jest także broń i wyposażenie, ale na szczęście nie o wszystkim decyduje przypadek. Walka odbywa się bowiem w systemie turowym, a do tego mamy dostęp do ośmiu klas postaci, z których tworzymy czteroosobowe drużyny. Mamy więc dużą kontrolę zarówno nad przebiegiem starć, jak i podczas eksploracji, o ile oczywiście dobierzemy odpowiednią drużynę, a w pojedynku nie pójdziemy na żywioł. Poza tym w grze występuje handel, zagadki, pułapki, wybory wpływające na przebieg fabuły i sporo innych atrakcji.

StarCrawlers, jak na tego typu produkcję przystało, jest dość trudne, ale jeżeli nie lubicie nadmiernie się wysilać, deweloperzy pozwalają dostosować poziom wyzwania czy też wyłączyć system permanentnej śmierci, zatem każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Everspace

Everspace

BUTCHER

BUTCHER

Starpoint Gemini Warlords

Starpoint Gemini Warlords

Strafe

Strafe

StarCrawlers

StarCrawlers

Signs of Life

Signs of Life

30 gier za parę dyszek – najciekawsze promocje na Steamie w czarny piątek
30 gier za parę dyszek – najciekawsze promocje na Steamie w czarny piątek

Steam ma poważny problem: oferuje zbyt wiele gier – trudno pamiętać o wszystkich i łatwo się pogubić. Postanowiliśmy więc wybrać 30 niezłych czarnopiątkowych promocji za góra parę dyszek (głównie do 30 zł) – to fajne propozycje w dobrych cenach.

Steamowy Poszukiwacz Skarbów: Część V – Valve kontratakuje
Steamowy Poszukiwacz Skarbów: Część V – Valve kontratakuje

To już piąta wyprawa naszego szambonurka po steamowe skarby – nie mniej owocna niż poprzednie. Tym razem wśród złowionych perełek mamy m.in. wyśmienitą przygodówkę dla fanów Firewatch oraz garść smakowitych strzelanek i strategii.

Steamowy Poszukiwacz Skarbów: Część IV – szalone ziemniaki i darmowe perełki
Steamowy Poszukiwacz Skarbów: Część IV – szalone ziemniaki i darmowe perełki

Awansując na kolejny poziom, nasz szambonurek jeszcze bardziej zwiększył swoją wydajność. Przed Wami 9 nowych perełek ze Steama, w tym m.in. dwie bardzo niepospolite gry logiczne, kilka miksów strategii z RPG oraz morskie bitwy w widoku FPP.