Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4
Okładka Strafe (PC)

Strafe

Osadzona w realiach science fiction oldskulowa strzelanina FPS w stylistyce retro, inspirowanej podobnymi produkcjami z lat 90. ubiegłego wieku.

Akcji | FPP | science fiction | FPS | crowdfunding | indie | strzelanki

Okładka Strafe (PC)

data premiery gry:

9maj2017

PC PS4
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Strafe na PC i PS4 to oldskulowa strzelanka w realiach science fiction i stylistyce retro, inspirowana FPS-ami z końca lat 90. Jest to debiutanckie dzieło niezależnego amerykańskiego zespołu Pixel Titans, które zostało ufundowane na Kickstarterze.

Fabuła

Fabuła nie odgrywa tutaj prawie żadnej roli, ale twórcy pokusili się przynajmniej o nakreślenie tła wydarzeń rozgrywających się na ekranie. Wcielamy się w kosmicznego „śmieciarza”, który brał udział w misji zwiadowczej na nieznanych rubieżach galaktyki, towarzysząc wielkiemu krążownikowi ICARUS. Zadanie zakończyło się niepowodzeniem, a podczas powrotu okazało się, że wielka jednostka zniknęła z radarów. O dziwo, statek nadal był jednak w zasięgu pokładowego teleportera, więc bohater postanowił zbadać sytuację, przeskakując na pokład ICARUS-a. Okazuje się, że na krążowniku stało się coś złego, a protagonista zostaje zmuszony do walki o przetrwanie.

Mechanika

Strafe jest bardzo dynamiczną, trudną, wręcz hardkorową grą. Czeka nas niemal nieustanna walka, podczas której niezbędne jest błyskawiczne przemieszczanie się i zręczne unikanie ataków (głównie przez tytułowe „strafe’owanie”, czyli uskakiwanie na boki). Wydzielanie adrenaliny pobudza dodatkowo fakt, że śmierć oznacza konieczność rozpoczęcia zabawy od początku. Jednak nie trzeba obawiać się nudnego pokonywania w kółko tych samych poziomów – lokacje są do pewnego stopnia generowane losowo. Istotna jest tutaj krew przeciwników – nie znika po czasie, jak to bywa w większości gier, zatem korzystamy z niej jak z drogowskazu, sygnalizującego, gdzie już byliśmy w „poprzednim życiu”. Oprócz tego poziomy zostały wypełnione rozmaitymi sekretami do odnalezienia.

Również zróżnicowanie lokacji urozmaica zabawę – akcja toczy się nie tylko w mniej lub bardziej ciasnych korytarzach na pokładzie ICARUS-a, ale także na otwartych przestrzeniach. Całkiem nietuzinkowo rozwiązano też kwestię broni. Na początku rozgrywki wybieramy jedno z trzech narzędzi – strzelbę, karabin maszynowy lub railgun (każde z dwoma trybami strzelania) – które następnie towarzyszy nam przez dłuższy czas, zyskując coraz większe możliwości dzięki różnym ulepszeniom (power-upom). W toku eksploracji znajdujemy też więcej typów oręża. Przeszukiwanie lokacji jest tym bardziej opłacalne, że w Strafe znalazło się także miejsce dla craftingu – z wygrzebanych tu i tam części możemy zmontować sobie pancerz i amunicję – oraz handlu.

Tryby gry

Strafe oferuje wyłącznie zabawę dla jednego gracza.

Kwestie techniczne

Jak wspomniano, Strafe wykonano w stylistyce retro – grafika nie odbiega znacząco od poziomu znanego z gier wydanych pod koniec lat 90., choć twórcy nie poskąpili również pewnych technologicznych dobrodziejstw, jak wsparcie dla wysokich rozdzielczości czy obsługa gogli Oculus Rift.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 8 głosów czytelników.

Gry podobne do Strafe

Klasyfikacja PEGI Strafe

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Strafe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Pentium G3250 3.6 GHz/AMD Phenom II X4 965 3.4 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce 9800 GT/Radeon HD 5770 lub lepsza
 • 3 GB HDD
 • Windows 7/8/10
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i3-4160 3.6 GHz/AMD FX-6350 3.9 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460/2 GB Radeon R7 260X lub lepsza
 • 3 GB HDD
 • Windows 7/8/10
Gra Strafe zadebiutuje 28 marca

wiadomość20 stycznia 2017

Studio Pixel Titans ujawniło datę premiery gry Strafe. Krwawa i skrajnie oldskulowa strzelanka ma zadebiutować 28 marca na PC.

Wieści ze świata (DirectX 12, Doom, American i Euro Truck Simulator 2, Strafe) 4/3/2016
Wieści ze świata (DirectX 12, Doom, American i Euro Truck Simulator 2, Strafe) 4/3/2016

wiadomość4 marca 2016

Dziś piszemy m.in. o liście gier z obsługą DirectX 12, głosowaniu na alternatywną okładkę Dooma, opóźnieniu premiery Strafe, rozbudowanej modyfikacji kół w American Truck Simulator i Euro Truck Simulator 2 w kolejnej aktualizacji oraz o uwzględnieniu firm Riot Games i Activision Blizzard na liście 100 najlepszych miejsc pracy według magazynu Fortune. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Ufundowano STRAFE, humorystyczną strzelankę rodem z lat ‘90
Ufundowano STRAFE, humorystyczną strzelankę rodem z lat ‘90

wiadomość18 lutego 2015

Dzięki Kickstarterowi powstanie kolejna, oryginalna produkcja. STRAFE, tworzone przez studio Pixel Titans, zostało ufundowane na dzień przed końcem swojej zbiórki, a to oznacza, że niedługo ponownie pogramy w strzelankę pełną krwi, humoru i pikseli.

Strafe – krwawy FPS w stylu retro na Kickstarterze
Strafe – krwawy FPS w stylu retro na Kickstarterze

wiadomość21 stycznia 2015

Niezależne studio Pixel Titans rozpoczęło na Kickstarterze zbiórkę pieniędzy na swój debiutancki projekt – Strafe. Będzie to dynamiczny FPS w realiach science-fiction, cechujący się m.in. stylistyką retro, hektolitrami krwi i proceduralnym generowaniem lokacji. Twórcy walczą o 185 tysięcy dolarów. Jeśli im się uda, tytuł powinien ukazać się na PC na początku 2016 roku.

PC
PS4