Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 18 grudnia 2016, 11:55

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Całe wakacje wymiatał w Pou i się tego nie wstydzi (a powinien). Gra, kiedy tylko ma czas.

Steamowy Szambonurek – wyławiamy niezależne gry perełki (m.in. ICEY, Poly Bridge, Slime Rancher)

Potop kiepskich gier trwa. Atakowani jesteśmy setkami marnych produkcji. Na ten zalew słabych tytułów odpowiedź może być tylko jedna – na ratunek wyrusza szambonurek, który podejmie się trudnego zadania wyłowienia prawdziwych pereł ze... Steama.

Na początku grudnia ukazał się niepokojący raport serwisu Steam Spy. Według niego aż 38% gier znajdujących się w bazie platformy Steam wyszło w 2016 roku. Mowa o ponad czterech tysiącach pełnych wersji (nie liczono dodatków i tytułów ze Steam Early Access). Obecnie gracze są więc po prostu zalewani słabymi produkcjami, będącymi zazwyczaj klonami tytułów, które odniosły sukces. Oczywiście nikt nam nie każe niczego kupować, jednak tak pokaźna oferta utrudnia wyszukiwanie wartościowych pozycji.

38% gier dostępnych na Steamie ukazało się w tym roku. Źródło: Steam Spy. - 2016-12-18
38% gier dostępnych na Steamie ukazało się w tym roku. Źródło: Steam Spy.

Wiele osób rezygnuje z samodzielnego przeglądania Steama w poszukiwaniu pasjonujących tytułów, skupiając uwagę tylko na produkcjach ulubionych studiów lub tych, którymi zainteresowały się media. A przecież steamowa biblioteka oferuje dużo więcej ciekawych pozycji. Aby je jednak odnaleźć, trzeba nieco bardziej zagłębić się w temat, pobuszować nie tylko w sklepie, ale i na forach czy wyspecjalizowanych stronach zajmujących się np. tylko dziełami niezależnymi.

Odkrywanie dobrych gier spoza mainstreamowego nurtu to spore wyzwanie, postanowiliśmy więc Wam je nieco ułatwić naszym nowym cyklem. W każdym miesiącu postaramy się wyłapać kilka wartych uwagi produkcji – czasem będą to świeże tytuły, czasem nieco starsze, gry już ukończone, jak i te znajdujące się jeszcze we wczesnym dostępie, ale dobrze rokujące na przyszłość. To wszystko znajdziecie w steamowym szambonurku.

Gorąco zachęcamy do dzielenia się w komentarzach Waszymi spostrzeżeniami na temat prawdziwych perełek – najciekawsze propozycje z pewnością trafią do przyszłych przeglądów.

TWOIM ZDANIEM

Czy na Steamie debiutuje za dużo gier?

Tak
85,7%
Nie
14,3%
Zobacz inne ankiety
Slime Rancher

Slime Rancher

ICEY

ICEY

Parkitect

Parkitect

Poly Bridge

Poly Bridge

Junk Jack

Junk Jack

Cursed Castilla (Maldita Castilla EX)

Cursed Castilla (Maldita Castilla EX)

Jeździec indiepokalipsy – program Steam Direct to katastrofa dla niezależnych deweloperów
Jeździec indiepokalipsy – program Steam Direct to katastrofa dla niezależnych deweloperów

W niecały rok od usunięcia programu Greenlight i wprowadzenia modelu Steam Direct platformę Valve Software zalewa nieustający potok kompletnie przeciętnych, niedopracowanych gier. Cierpią na tym, naturalnie, ambitniejsi spośród niezależnych deweloperów.

Steamowy Poszukiwacz Skarbów: Część IV – szalone ziemniaki i darmowe perełki
Steamowy Poszukiwacz Skarbów: Część IV – szalone ziemniaki i darmowe perełki

Awansując na kolejny poziom, nasz szambonurek jeszcze bardziej zwiększył swoją wydajność. Przed Wami 9 nowych perełek ze Steama, w tym m.in. dwie bardzo niepospolite gry logiczne, kilka miksów strategii z RPG oraz morskie bitwy w widoku FPP.

Steamowy Poszukiwacz Skarbów: Część III – straszny horror, szalona strategia i 4X
Steamowy Poszukiwacz Skarbów: Część III – straszny horror, szalona strategia i 4X

Nasz szambonurek wyrabia coraz wyższą normę. Tym razem mamy dla Was osiem perełek wyłowionych spośród tony śmieci na Steamie, w tym świetny horror, kilka strategii i grę, w której wcielamy się w złego bohatera.