Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 grudnia 2016, 19:05

autor: Entelarmer

Ogromny wzrost liczby nowych gier na Steamie. Wyciekła data rozpoczęcia zimowej wyprzedaży Steam

Strona Steam Spy doniosła, że gry wydane w tym roku stanowią 38% wszystkich produkcji dostępnych na platformie firmy Valve. W sieci znalazły się też pogłoski na temat zimowej wyprzedaży Steam, która ma rozpocząć się 22 grudnia.

Ledwo dwa dni temu gracze odetchnęli po jesiennej wyprzedaży na Steamie, a już poznaliśmy domniemany termin rozpoczęcia następnej fali promocji. Według doniesień zimowa gorączka zakupów na platformie firmy Valve rozpocznie się w czwartek 22 grudnia i potrwa do poniedziałku 2 stycznia. Informację przekazał najpierw użytkownik forum NeoGAF, a później potwierdziły ją źródła serwisu Eurogamer, choć – rzecz jasna – nie samo Valve. Właśnie 22 grudnia rozpoczęła się zeszłoroczna edycja świątecznej wyprzedaży, która okazała się bardzo udana. Według danych z prywatnej grupy SteamWorks, sprzedano ponad 46 milionów gier, które przyniosły 270 milionów dolarów przychodu.

Gracze mają trzy tygodnie na przygotowanie swoich portfeli na świąteczne przeceny na Steamie. - Ogromny wzrost liczby nowych gier na Steamie. Wyciekła data rozpoczęcia zimowej wyprzedaży Steam - wiadomość - 2016-12-01
Gracze mają trzy tygodnie na przygotowanie swoich portfeli na świąteczne przeceny na Steamie.

Choć o samej wyprzedaży wiemy niewiele, warto zwrócić uwagę na nowe dane dostarczone przez stronę Steam Spy na temat tytułów wydawanych na Steamie. Z wykresu opublikowanego na Twitterze wynika, że w tym roku na platformie Valve zadebiutowało 4207 produkcji, które stanowią 38% wszystkich dostępnych na niej tytułów. Autorzy zaznaczyli, że uwzględnili wyłącznie pełnoprawne gry, a więc takie, które ukazały się w pełnej wersji (nie wliczono DLC, Wczesnego Dostępu i programów innego rodzaju). Dla porównania: rok temu ukazały się 2964 gry, a dwa lata temu 1772. Jednoznacznie wskazuje to na rozkwit dzieł niezależnych studiów, bowiem trudno znaleźć inny powód tak drastycznego wzrostu w minionych latach. Przypomnijmy, że Valve konsekwentnie ułatwiał producentom wejście na Steama, poczynając od wprowadzenia Steam Greenlight w 2012 roku. Nie wolno też zapomnieć o coraz większej dostępności narzędzi deweloperskich. Dość wspomnieć o udostępnieniu za darmo silnika Unreal Engine 4, czy choćby nieustannie rozwijanym Unity.

Oczywiście trzeba pamiętać, że ilość niekoniecznie idzie w parze z jakością. Niemniej nadchodząca wyprzedaż może okazać się dobrym pretekstem do zapoznania się przeróżnymi pomniejszymi produkcjami, zwłaszcza po niedawnej aktualizacji Steama, która m.in. ułatwiła wyszukiwanie interesujących tytułów.