Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 stycznia 2016, 12:05

autor: Adrian Werner

Zimowa wyprzedaż w Steam - 46 mln sprzedanych gier, 270 mln dolarów przychodu

W sieci pojawiło się sporo ciekawych statystyk dotyczących zakończonej niedawno zimowej wyprzedaży w serwisie Steam. Okazała się ona sporym sukcesem i podczas niej firmie Valve udało się wypromować sporo mniej znanych tytułów.

Zimowa promocja trwała trzynaście dni. - Zimowa wyprzedaż w Steam - 46 mln sprzedanych gier, 270 mln dolarów przychodu - wiadomość - 2016-01-12
Zimowa promocja trwała trzynaście dni.
Zimowa wyprzedaż Steam w skrócie:
  • Liczba sprzedanych gier: 46 mln.
  • Przychód: 270 mln dolarów.
  • Najlepiej sprzedająca się gra: Fallout 4.
  • Wzrost sprzedaży wśród mało popularnych gier: 45%.

W prywatnej grupie Steamworks skierowanej dla deweloperów pojawił się artykuł opracowany przez pracowników studia Valve, podsumowujący zakończoną niedawno zimową wyprzedaż w Steam. Z niewiadomego powodu treść tego raportu pojawiła się także na stronie SteamVR i dzięki temu dostęp do niego uzyskali wszyscy zainteresowani.

Podczas ostatniej zimowej wyprzedaży pracownicy Valve poszli inną drogą niż zazwyczaj. Zamiast oferować krótkoterminowe promocje, wszystkie przeceny obowiązywały przez cały okres akcji. W ten sposób chciano ułatwić życie klientom i jednocześnie wypromować więcej gier niż poprzednio. Sądząc po udostępnionych danych, zadania te udało się w pełni zrealizować. W porównaniu z okresem nieobjętym promocjami zanotowano bowiem wzrost o 197% częstotliwości dodawania przez graczy nowych produkcji do swoich list życzeń. W poprzednich wyprzedażach taki wzrost był ledwo co zauważalny.

Potężne rozbudowanie list pożądanych gier sugeruje, ze podczas zimowej promocji gracze oglądali znacznie więcej propozycji niż poprzednio. Potwierdzają to także inne dane. W grupie produkcji niemieszczących się w pierwszej 500. najpopularniejszych przychody ze sprzedaży wzrosły o 45%, a o 35% zwiększyła się oglądalność stron poświęconych tym tytułom. Jest to niezwykle ważne, gdyż katalog Steam rośnie w bardzo szybkim tempie i coraz większym problemem staje się zachęcanie graczy do zakupów mniej rozreklamowanych gier.

Ciekawe statystyki dotyczące zimowej promocji pochodzą także ze strony Steam Spy, zajmującej się samodzielnym gromadzeniem danych z tego sklepu. Według nich w ciągu trzynastu dni akcji użytkownicy zakupili ponad 46 mln gier, co stanowi wzrost o 50% w porównaniu z letnią wyprzedażą. Natomiast przychody wzrosły dwukrotnie – do ponad 270 mln dolarów. Należy oczywiście pamiętać, że na sumę tę składają się także produkcje zakupione w innych sklepach, których klucze zostały aktywowane w czasie trwania akcji.

Największą popularnością cieszyły się następujące gry:

Źródło: Steam Spy - Zimowa wyprzedaż w Steam - 46 mln sprzedanych gier, 270 mln dolarów przychodu - wiadomość - 2016-01-12
Źródło: Steam Spy
  1. Steam – strona oficjalna