Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 4 grudnia 2016, 13:00

autor: Retromaniak

10 gier przeglądarkowych na zimowe wieczory i ponurą szarówkę

Wszyscy czasem w nie gramy, nie wszyscy się tym chwalimy – niesłusznie. Przygotowaliśmy listę dziesięciu godnych uwagi gier przeglądarkowych, z którymi możecie miło spędzić czas zimowej szarówki.

Nastał właśnie okres zimowej szarówki, Wy zapewne ograliście już wszystkie bestsellery ostatnich miesięcy, zaś pogoda za oknem nie zachęca specjalnie do aktywności fizycznej. Wierzymy, że wybrane przez nas propozycje gier przeglądarkowych pozwolą miło spędzić czas w oczekiwaniu na potencjalne hity, które macie nadzieję znaleźć pod choinką lub w worku Świętego Mikołaja.

W obronie gier przeglądarkowych

Przeglądarki internetowe to specyficzna platforma do gier, a jej główny problem polega na tym, że spora liczba osób wciąż niesłusznie uważa pozycje przeglądarkowe za produkcje dla tzw. casuali, warte co najwyżej tego, by poświęcić im kilka wolnych chwil w przerwie od pracy czy nauki. Tymczasem najlepsze gry przeglądarkowe oferują naprawdę bogatą zawartość i są w stanie zapewnić długie godziny rozrywki, przebijając tym samym większość tradycyjnych hitów segmentu AAA, których ukończenie sprowadza się dziś zwykle do najwyżej kilku czy kilkunastu godzin zabawy. Spora część z nich generuje też przychody, o jakich najwięksi światowi wydawcy gier nierzadko mogą tylko pomarzyć.

To prawda, że wśród tytułów przeglądarkowych znakomitą większość stanowią produkcje casualowe o nieskomplikowanej mechanice. To prawda, że z powodu zastosowanego w nich modelu dystrybucji wymagają one nieco innego podejścia niż do gier tradycyjnych. Skoro jednak znajdują się osoby, które są w stanie wydać na nie często niemałe pieniądze (mowa o występującym w tego typu pozycjach systemie mikropłatności), to może niesłusznie oceniamy książkę po okładce?

Gry przeglądarkowe znaleźć możecie najczęściej na stronach ich producentów bądź wydawców, w portalach społecznościowych, a także w dedykowanych popularnym „browserówkom” serwisach internetowych, takich jak nasz. Przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć o niedawnej ciekawej inicjatywie twórców Facebooka, mającej na celu udostępnienie jego użytkownikom platformy gamingowej opartej na grach przeglądarkowych. Pierwszym krokiem do realizacji tych planów wydaje się aplikacja Facebook Gameroom.

W założeniach platforma Facebooka ma pozwalać na bezproblemowe uruchamianie ulubionych gier przeglądarkowych z poziomu osobnego klienta, bez ograniczeń związanych z rodzajem posiadanej przeglądarki (np. konieczności instalowania dodatkowych pluginów). Facebook Gameroom ma też kilka innych zalet, oferując (przynajmniej teoretycznie) nieco większą sprawność i płynność działania niż same przeglądarki, a także możliwość utworzenia na pulpicie skrótów do ulubionych aplikacji. Docelowo zaś na platformie znajdą się również gry niedostępne w tradycyjnej wersji Facebooka.

Poniższy przegląd ma charakter wybiórczy i nie stanowi próby stworzenia rankingu czy decydowania o wyższości jednych gier nad innymi. Z tego też względu kolejność zaproponowanych przez nas tytułów jest czysto przypadkowa. Staraliśmy się jednak, aby reprezentowały one dość szerokie spektrum gatunkowe i aby każdy mógł znaleźć wśród nich coś dla siebie. Niemniej jeśli macie swoich własnych faworytów w kategorii gier przeglądarkowych, piszcie o nich w komentarzach, by dać szansę ich przetestowania także innym graczom.

Total War Battles: Kingdom

Total War Battles: Kingdom

Naruto Online

Naruto Online

Dragon Knight

Dragon Knight

League of Angels II

League of Angels II

Nyrthos

Nyrthos

Rage War: Time Battles

Rage War: Time Battles

Szef idzie! Gry w pracy – podpowiadamy w co i jak grać
Szef idzie! Gry w pracy – podpowiadamy w co i jak grać

Ostatnio zachęcaliśmy Was do zdobycia pracy w branży gier, dziś pomożemy Wam ją stracić. Dlaczego? Bo polecamy gry, w które możecie grać w robocie.

Na upalne i deszczowe dni – najlepsze przeglądarkowe gry strategiczne na wakacje
Na upalne i deszczowe dni – najlepsze przeglądarkowe gry strategiczne na wakacje

Przygotowaliśmy dla Was listę godnych polecenia gier przeglądarkowych, które nie tylko dobrze bawią, ale również nie sięgają zbyt mocno do kieszeni gracza.