Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Abzu XBOX ONE

Abzû

Abzû to artystyczna gra eksploracyjna, z akcją osadzoną w morskich głębinach. Gracz wciela się w nurka odkrywającego sekrety ocenau, poznającego jego mieszkańców etc. Mamy tu do czynienia z pierwszym dziełem studia Giant Squid, które zostało założone przez Matta Navę, pracującego przedtem jako dyrektor artystyczny przy grze Journey (Podróż).

Przygodowe, eksperymentalne/artystyczne, indie, pod wodą.

Abzu - screen - 2015-06-22 - 302563Abzu - screen - 2015-06-22 - 302562Abzu - screen - 2015-06-22 - 302561Abzu - screen - 2015-06-22 - 302560Abzu - screen - 2015-06-22 - 302559Abzu - screen - 2015-06-22 - 302558Abzu - screen - 2015-06-22 - 302557Abzu - screen - 2015-06-22 - 302556Abzu - screen - 2015-06-22 - 302555

Giant Squid | producent

505 Games | wydawca

Techland | wydawca PL

Strona oficjalna   Pomoc techniczna

wersja językowa:
EN napisy i dialogi

Data premiery gry Abzu | XONE

6grudnia2016

13listopada2017

premiera PL

6grudnia2016

Xbox Live

Microsoft XBOX ONE
Okładka Abzû (XONE)
Abzû

Abzu jest debiutanckim dziełem niezależnego studia Giant Squids założonego przez jednego z weteranów branży elektronicznej rozgrywki, Matta Navę, który wcześniej pracował między innymi jako dyrektor artystyczny przy grze Journey powstałej w firmie Thatgamecompany. Jego pierwsze dzieło po usamodzielnieniu się jest ambitnym projektem, wyraźnie bazującym w swoich założeniach na doświadczeniu nabytym przy wyżej wspomnianej produkcji. Gra została przygotowana na platformę Xbox One.

Fabuła

Abzu nie posiada jasno nakreślonej przez autorów fabuły. Eksplorując świat przedstawiony gracz poznaje historię zaginionej cywilizacji dzięki odnajdywanym w podmorskich ruinach freskom oraz interpretuje na bieżąco zachodzące na ekranie wydarzenia – w grze nie występują dialogi, brak jest też tradycyjnej narracji. Podczas zabawy odbywa się także szczątkowa interakcja z mieszkańcami głebin, takimi jak różnego rodzaju gatunki ryb, wielorybów czy kalmarów.

Mechanika

W grze studia Giant Squid naszym zadaniem jest penetracja morskich głębin, wobec czego twórcy duży nacisk położyli na animację nurka, czyli naszego protagonisty, oraz wygodne sterowanie, które poza możliwością operowania kierunkiem pływania i obracania kamery (za pomocą gałek analogowych pada) obsługiwane jest jedynie trzema przyciskami – jednym odpowiadającym za sam ruch, drugim za wszelkie interakcje odbywające się na poziomie kontekstowym i trzecim, za chwilowe, trzystopniowe przyśpieszenie. Niewielka część gry pozwala także na opuszczenie środowiska wodnego. W Abzu, podobnie jak we wspomnianej wyżej grze Journey - Podróż, nie da się ponieść porażki, a jedynym do pewnego stopnia wyzwaniem może być zdobycie wszystkich Osiągnięć/Trofeów, które przygotowali twórcy programu.

Kwestie techniczne

Pod względem oprawy, wydana na Xbox One gra prezentuje wysoki poziom artystyczny, oferując niezwykle kolorowy świat, w którym na jednym ekranie jednorazowo może występować nawet kilkaset ruchomych obiektów. Przy czym twórcy nie starali się w realistyczny sposób ukazać oceanicznych głębin. Dzięki takiemu zabiegowi istnieje duża szansa na to, że pod względem wizualnym tytuł nie zestarzeje się jeszcze przez wiele lat. Na najwyższe uznanie zasługuje za to oprawa muzyczna, idealnie korelująca z rozgrywającymi się na ekranie wydarzeniami.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Abzu

Klasyfikacja PEGI Abzu

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz