Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Pyre PS4

Taktyczny RPG akcji rozgrywający się w tajemniczej krainie Downside, stanowiącej połączenie czyśćca i kolonii karnej. Podczas zabawy pomagamy grupie Wygnańców zwyciężyć w tzw. Rytuałach – formie drużynowej rywalizacji z innymi Wygnańcami, której stawką jest odpuszczenie win i możliwość opuszczenia Downside.

RPG, taktyczne, 2D, sport, visual novel, elementy zręcznościowe, indie, RPG akcji.

Pyre - screen - 2017-07-24 - 350837Pyre - screen - 2017-07-24 - 350836Pyre - screen - 2017-05-31 - 346671Pyre - screen - 2017-05-31 - 346670Pyre - screen - 2017-05-31 - 346669Pyre - screen - 2016-04-27 - 320545Pyre - screen - 2016-04-27 - 320544Pyre - screen - 2016-04-27 - 320543Pyre - screen - 2016-04-27 - 320542

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry Pyre | PS4

25lipca2017

25lipca2017

PSN

Sony PlayStation 4
Okładka Pyre (PS4)
Pyre

Pyre to wydany na platformie PlayStation 4 oryginalny RPG akcji, w którym pomagamy grupie Wygnańców w wydostaniu się z „czyśćca”. Twórcą tytułu jest amerykańskie studio niezależne Supergiant Games, założone przez byłych pracowników Electronic Arts i znane z równie oryginalnych produkcji Bastion oraz Transistor.

Fabuła

Akcja gry osadzona została w tajemniczej krainie Downside, będącej czymś w rodzaju chrześcijańskiego czyśćca i kolonii karnej zarazem. Podczas zabawy wcielamy się w bohatera (lub bohaterkę) nazywanego Reader, uratowanego od śmierci przez trójkę zamaskowanych podróżników. Jako że protagonista jako jeden z nielicznych posiadł zakazaną sztukę czytania, nasi wybawcy proszą o pomoc w zgłębieniu Księgi Rytuałów (Book of Rites) poświęconej tajemniczej konkurencji, w której zwycięstwo oznacza odpuszczenie win i możliwość opuszczenia Downside.

Zgodnie ze zwyczajem studia Supergiant Games nie dostajemy na początku obszernej ekspozycji, lecz zostajemy wrzuceni w sam środek niezwykle oryginalnego uniwersum, pełnego obco brzmiących nazw i dziwacznych stworzeń. W toku przygody przyłączamy do drużyny kolejne postacie, a z rozmów z nimi i innymi Wygnańcami oraz dzięki lekturze licznych tekstów powoli rekonstruujemy historię świata, w jakim się znaleźliśmy i poznajemy przeszłe losy naszych towarzyszy.

Mechanika

Produkcja studia Supergiant Games odznacza się niezwykle oryginalną mechaniką, będącą połączeniem elementów klasycznego RPG-a, przygodówki typu visual novel, produkcji MOBA, a nawet gry sportowej. Sama rozgrywka dzieli się na dwie zasadnicze części. Podczas zabawy podróżujemy wozem po mapie, zarządzamy naszą drużyną, toczymy liczne rozmowy i podejmujemy rozmaite decyzje wpływające zarówno na losy naszych towarzyszy, jak i przeciwników. Po drodze spotykamy masę niepowtarzalnych bohaterów, stopniowo odkrywając kolejne fragmenty fabuły i poznając motywacje poszczególnych Wygnańców. Ta część rozgrywki zrealizowana została w formie statycznych scenek przerywnikowych przywodzących na myśl produkcje spod znaku visual novel.

Celem naszych podróży jest uczestnictwo w kolejnych Rytuałach – odbywających się na specjalnych arenach meczach-potyczkach mogących budzić skojarzenia ze… sportami drużynowymi. Oglądamy je w rzucie izometrycznym, zaś nasze poczynania, niczym w typowym meczu, na bieżąco opisuje nieszczędzący złośliwych uwag komentator. Zadaniem bohaterów jest przejęcie magicznej kuli i dostarczenie jej na drugą stronę areny, do płonącego stosu przeciwnika – w czym oczywiście starają się nam przeszkodzić mający ten sam cel rywale; gdy trafimy weń kulą wystarczającą liczbę razy, stos gaśnie, a nasza drużyna zwycięża. Choć ogólne założenia są proste, Pyre oferuje szereg mechanik i zależności wpływających na przebieg meczu. Do starcia możemy wystawić trzech herosów, a każdy z nich dysponuje nieco innymi współczynnikami i zdolnościami specjalnymi (które można dodatkowo modyfikować dzięki zdobywanym przedmiotom i kolejnym poziomom doświadczenia) – niektórzy potrafią latać, inni przemieszczać się pod ziemią, jeszcze inni mogą ogłuszać rywali. Samą kulę możemy podawać między zawodnikami, biec z nią lub rzucać z odległości, zaś dodatkowych emocji rozgrywce dodaje fakt, że uczestników można chwilowo wyeliminować z gry. Każdy bohater roztacza bowiem wokół siebie tzw. Aurę, a wejście w aurę przeciwnika kończy się dla nas chwilowym wyłączeniem z akcji; jakby tego było mało, można ją miotać przed siebie jak pocisk. Kluczem do sukcesu w Rytuałach są zatem taktyka odpowiednio dostosowana do możliwości rywali oraz umiejętne wykorzystanie indywidualnych cech postaci.

Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do większości gier w Pyre zwycięstwo w potyczkach nie stanowi o naszym być albo nie być – porażka nie równa się tradycyjnemu „game over”, lecz jedynie kieruje fabułę na nieco inne tory, co zachęca do wielokrotnego przechodzenia gry.

Tryby gry

Produkcja oferuje kampanię dla jednego gracza, a także możliwość rozegrania pojedynczych meczów – zarówno przeciwko sztucznej inteligencji, jak i innemu graczowi w lokalnym trybie Versus.

Kwestie techniczne

Wydany na platformie PlayStation 4 Pyre cechuje się niezwykle barwną, dopracowaną w najmniejszym detalu dwuwymiarową oprawą graficzną, utrzymaną w stylu znanym z poprzednich produkcji Supergiant Games. Rozgrywce towarzyszy oryginalna ścieżka dźwiękowa w wykonaniu Darrena Korba, a dialogi zostały częściowo zdubbingowane. Warto zaznaczyć, że z powodu korzystania z dość wyszukanego języka Pyre może być trudne w odbiorze dla osób nieznających biegle angielskiego.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   wspólny ekran     Liczba graczy: 1-2  

Ocena gry 8.25 / 10 na podstawie 22 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 0.7 / 10 na podstawie 94 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Pyre

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
Pyre - nowa gra twórców Bastiona jest znakomita
Pyre - nowa gra twórców Bastiona jest znakomita

wiadomość25 lipca 2017

Dziś na konsoli PlayStation 4 i PC-tach zadebiutuje nowa gra twórców Bastiona, zatytułowana Pyre. W sieci ukazały się już jej recenzje i krótko pisząc jest bardzo dobrze, a nawet lepiej.

Wieści ze świata (Battlefield 1, Pyre, PlayerUnknown’s Battlegrounds, GOG.com) 31/5/2017
Wieści ze świata (Battlefield 1, Pyre, PlayerUnknown’s Battlegrounds, GOG.com) 31/5/2017

wiadomość31 maja 2017

Dziś piszemy o wypuszczeniu majowej aktualizacji do Battlefielda 1, dacie premiery gry Pyre, starcie drugiego sezonu w PlayerUnknown’s Battlegrounds i o dodaniu 15 tytułów firmy SNK do oferty sklepu GOG.com. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Pyre - garść nowych informacji o grze
Pyre - garść nowych informacji o grze

wiadomość12 maja 2016

Serwis Gamers Sphere opublikował wywiad z Gregiem Kasavinem ze studia Supergiant Games na temat gry Pyre. W trakcie rozmowy wspomniano m.in. o ogromnej liczbie dostępnych postaci, ścieżce dźwiękowej oraz reakcji na pierwszą prezentację rozgrywki.

Pyre - twórcy gry Bastion zapowiedzieli nowy tytuł
Pyre - twórcy gry Bastion zapowiedzieli nowy tytuł

wiadomość19 kwietnia 2016

Supergiant Games zapowiedziało właśnie kolejną, po wydanym w 2015 roku Transistorze, grę z gatunku action RPG. Jest też pierwszy zwiastun.

26 graczy poleca tę grę. Ostatnio:

Aqualorn

wequest2

_xcnn

kalevatar

KrytykWicher

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
30.06.2017 08:52
matijev89
15
Legionista

Ciekawe skąd taka ocena w oczekiwaniach... no ale ważne że nawet jeśli gra nie będzie na miarę Bastka czy Transika, to przynajmniej można mieć pewność że Soundtrack będzie wyśmienity:)