Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 16 listopada 2016, 15:25

visual novel - co to jest?

Gatunek gier wideo kładący nacisk na warstwę fabularną, co zbliża go do interaktywnej powieści. Rozgrywka koncentruje się na śledzeniu opowiadanej przy pomocy tekstowej narracji historii i na oglądaniu statycznych obrazów, prezentujących sytuację, w której w danym momencie znajduje się postać gracza.

Zaletą visual novel jest niski próg wejścia, dzięki czemu z rozgrywki mogą cieszyć się również mniej doświadczeni gracze. - 2016-11-16
Zaletą visual novel jest niski próg wejścia, dzięki czemu z rozgrywki mogą cieszyć się również mniej doświadczeni gracze.

Cechą charakterystyczną visual novel jest wielowątkowa, często nieliniowa fabuła, której przebieg zależy od poczynań gracza i dokonywanych przez niego wyborów. Sprawia to, że opowiadana historia ma wiele rozgałęzień, prowadzących nierzadko do diametralnie różnych zakończeń, co upodabnia tego typu produkcje do gier paragrafowych.

Visual novel konsekwentnie trzymają się dwuwymiarowej grafiki i mangowej bądź komiksowej stylistyki. Na tle innych gatunków wyróżniają się oryginalnym podejściem do dubbingu – zazwyczaj udźwiękowione zostają jedynie postacie niezależne. Pominięcie głównego bohatera ma w założeniach pomóc w identyfikacji gracza z protagonistą.

Gatunek visual novel cieszy się szczególnie dużą popularnością w rodzimej Japonii, głównie na komputerach osobistych, choć najpopularniejsze tytuły portowane są również na konsole i urządzenia mobilne. Na przestrzeni lat z jego sposobu opowiadania historii korzystały inne gatunki, na czele z przygodówkami.