Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Hitman XBOX ONE

Szósta odsłona kultowej serii gier akcji z pogranicza skradanek i strzelanek o zabójcy znanym jako Agent 47. Hitman jest oderwany fabularnie od poprzednich części (stąd brak podtytułu) i ma bardziej sandboksowy charakter rozgrywki, z większymi obszarami działań i znaczną dowolnością w doborze misji. Ponadto został wydany w modelu przypominającym nieco epizodyczne przygodówki.

Akcji, multiplayer, skradanki, strzelanki, TPP, TPS.

Hitman - screen - 2016-10-31 - 333403Hitman - screen - 2016-10-31 - 333402Hitman - screen - 2016-10-31 - 333401Hitman - screen - 2016-10-31 - 333400Hitman - screen - 2016-10-31 - 333399Hitman - screen - 2016-10-13 - 332553Hitman - screen - 2016-09-28 - 331921Hitman - screen - 2016-09-28 - 331920Hitman - screen - 2016-09-28 - 331919

wersja językowa:
PL napisy, EN napisy i dialogi

Data premiery gry Hitman | XONE

11marca2016

31stycznia2017

premiera PL

Microsoft XBOX ONE
Okładka Hitman (XONE)
Hitman

Kolejne gry z zapoczątkowanej w roku 2000 na komputerach PC serii Hitman udowadniają niezbicie, że bohaterami gier wideo nie muszą być tylko i wyłącznie postaci o nieskazitelnej osobowości. Równie ciekawym, a może nawet ciekawszym, dla graczy doświadczeniem jest możliwość wcielenia się w mrocznego i pozbawionego skrupułów typa spod ciemnej gwiazdy. Takim właśnie bohaterem stał się Agent 47 – zawodowy zabójca o charakterystycznej łysinie i wytatuowanym na potylicy kodzie kreskowym. Na przestrzeni lat 2000-2012 doczekaliśmy się pięciu pełnoprawnych odsłon jego przygód, tj.: Hitman: Codename 47, Hitman 2: Silent Assassin, Hitman: Contracts, Hitman: Blood Money i Hitman: Absolution.

Za powstanie i rozwój cyklu od samego początku odpowiada pochodzące z Danii studio Io-Interactive, znane konsolowym graczom również z oryginalnej i niezwykle udanej serii Kane & Lynch. Tę część Hitmana charakteryzuje nietypowy model biznesowy - w dniu premiery otrzymaliśmy zaledwie fragment zawartości gry (tzn. jedną z planowanych sześciu lokacji), zaś jej brakującą część udostępniono graczom w odstępach miesięcznych, w formie aktualizacji DLC.

Fabuła

Podobnie jak we wszystkich poprzednich odsłonach serii Hitman, w grze wcielamy się ponownie w postać płatnego zabójcy o kryptonimie Agent 47. W związku z całkiem nową, otwartą (czy wręcz sandboksową) formułą rozgrywki, w grze nie znajdziemy tradycyjnej, sztywnej warstwy fabularnej, wymagającej działania w określony sposób i w ustalonej kolejności. Podczas rozgrywki protagonista odwiedza sześć niezwykle rozległych lokacji, rozsianych po całym świecie, gdzie realizuje kolejne zlecenia, składające się na opowiedzianą w grze historię. Pierwsze skrzypce gra tu jednak każdorazowo minifabuła związana z konkretnym zleceniem, a wątek łączący poszczególne misje głównej kampanii rozwija się dopiero w końcowych odcinkach. Całość tworzy razem pierwszy sezon nowych przygód Agenta 47, a autorzy zapowiedzieli już dwa kolejne.

Mechanika

Pod względem rozgrywki, wydany na Xbox One Hitman stanowi kolejny krok na drodze ewolucji serii, łącząc najlepsze rozwiązania jej poprzednich odsłon z mocno uwspółcześnioną mechaniką zabawy. Najważniejszym novum jest tutaj wprowadzenie otwartego świata, a konkretnie kilku rozległych lokacji, w których oprócz celu głównego, na graczy czeka jeszcze sporo wyzwań oraz opcjonalne aktywności związane z fabułą. Poszczególne misje stały się też bardziej rozbudowane i wyraźnie dłuższe, a ich wykonanie (wraz z wszystkimi celami pobocznymi) zająć może nawet kilka godzin zabawy.

Naszym głównym zadaniem jest jednak tradycyjnie likwidacja określonych celów, a gra umożliwia wykonanie tego na wiele możliwych sposobów. Można wdać się w otwarty konflikt z otaczającymi nasz cel strażnikami, jednak najwyżej punktowane są tu znacznie bardziej subtelne metody działania, takie jak przedostanie się na miejsce akcji w przebraniu, przeprowadzanie ataków snajperskich, przekradanie się między strażnikami z pistoletem z tłumikiem i garotą, pozorowanie wypadków, stosowanie trucizn itd. Warto jednak podkreślić, że w przeciwieństwie do poprzednich odsłon serii, nasz protagonista nie może zabrać na misję zbyt dużej liczby przedmiotów, co zmusza graczy do dokładnego przygotowania się do misji i zaplanowania kilku alternatywnych metod działania. Dodatkowo w grze zrezygnowano z niektórych znanych z poprzedniczki uproszczeń, a sztuczna inteligencja strażników została ulepszona, przez co znacznie częściej reagują oni na wszelkie nietypowe sytuacje w swoim bezpośrednim otoczeniu.

Tryby gry

Oprócz standardowego trybu kampanii, w którym realizujemy kolejne cele fabularne, wykonując zlecenia w kilku rozległych lokacjach na całym świecie, twórcy przygotowali też dodatkowy tryb rozgrywki o nazwie Contracts. System pojedynczych, sieciowych kontraktów, w których gracze rywalizują ze sobą o uzyskanie jak najwyższego wyniku punktowego, znany jest chociażby z poprzedniej odsłony cyklu. W najnowszej części Hitmana przeszedł on jednak pewną ewolucję, a oprócz kolejnych kontraktów standardowych, udostępnianych graczom w ramach bezpłatnych aktualizacji, w grze pojawiły się także dwa całkiem nowe typy zleceń. Pierwszą grupę stanowi Eskalacja – pięć następujących po sobie, coraz trudniejszych zadań do wykonania. Drugą nowością są kontrakty Nieuchwytny Cel, których nie da się powtórzyć w wypadku niepowodzenia, ani jeśli nasza postać zginie podczas misji. Każde zadanie głównej kampanii fabularnej oferuje również szereg wyzwań, zachęcających gracza do ponownego wykonania zadania w zupełnie inny sposób.

Kwestie techniczne

Pod względem technicznym, wydany na platformie Xbox One Hitman wykorzystuje potencjał silnika Glacier 2, znanego z gry Hitman: Rozgrzeszenie. W związku z przesiadką serii na konsole ósmej generacji, został on jednak odpowiednio podrasowany, aby w pełni wykorzystać możliwości najnowszego sprzętu, a wynikiem tego stały się m.in. lepszej jakości tekstury i efekty wizualne, a także możliwość znacznie większej interakcji z elementami otoczenia. Warto też odnotować, że w oryginalnej wersji językowej gry, głosu Agentowi 47 użyczył ponownie David Bateson, związany z serią Io-Interactive od momentu jej powstania.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 4.7 / 10 na podstawie 285 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 6.7 / 10 na podstawie 34 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 179,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Hitman

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
Hitman 2 zostanie zapowiedziany 7 czerwca
Hitman 2 zostanie zapowiedziany 7 czerwca

wiadomość5 czerwca 2018

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że pojutrze studio IO Interactive i firma WB Games zapowiedzą nową odsłonę przygód Agenta 47, która najpewniej zatytułowana zostanie po prostu Hitman 2.

Hitman z 13 milionami graczy
Hitman z 13 milionami graczy

wiadomość26 maja 2018

Studio Io-Interactive poinformowało, że wydana w 2016 roku skradanka Hitman może się już pochwalić 13 milionami graczy.

Hitman Definitive Edition debiutuje na rynku
Hitman Definitive Edition debiutuje na rynku

wiadomość15 maja 2018

Dziś swoją premierę ma Hitman: Definitive Edition, czyli specjalna pudełkowa edycja ostatniej odsłony przygód Agenta 47, przeznaczona wyłącznie na konsole Xbox One oraz PlayStation 4. Zawiera ona wszystkie epizody i szereg dodatków specjalnych.

Wszystko o grze Hitman (zapowiedź i szczegóły Definitive Edition, nowe informacje o kontynuacji) - akt. #15
Wszystko o grze Hitman (zapowiedź i szczegóły Definitive Edition, nowe informacje o kontynuacji) - akt. #15

wiadomość4 lutego 2017

Niniejszy artykuł zawiera kompendium wiedzy o najnowszej odsłonie serii Hitman, które będzie na bieżąco uzupełniane wraz z kolejnymi doniesieniami dotyczącymi produkcji studia Io-Interactive. Na chwilę obecną zebraliśmy dla Was wszystkie newsy i materiały o grze, jakie pojawiły się dotąd w naszym serwisie.

Hitman: Sniper Assassin nową grą od Io-Interactive?
Hitman: Sniper Assassin nową grą od Io-Interactive?

wiadomość25 kwietnia 2018

Kolejna komisja klasyfikacyjna potwierdziła istnienie tytułu Hitman: Sniper Assassin. Oficjalne kanały firmy Io-Interactive nadal nie wspominają, co może kryć się pod tą nazwą, choć wydaje się ona podobna do wcześniejszych inicjatyw twórców.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
29.11.2016 13:24
😊
piotrgr
1
Junior

Cześć, czy ktoś może mi wyjaśnić skąd taka niska ocena? Przecież ta gra jest naprawdę dobra. Nie jest może doskonała, no ale 4.0?

27.03.2018 20:11
odpowiedz
PUZZEL69
25
Centurion

Niestety jest to wina gimbusów od PS którzy wiecznie zaniżają ocenę gier rekompensując gorszą konsolę i małe ptaki ;)