Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Vivat Slovakia (PC)
OkładkaVivat Slovakia (PC)

Vivat Slovakia PC

Trzecioosobowa gra akcji z otwartym światem, która czerpie garściami z cyklu GTA. Została osadzona w Bratysławie z połowy lat 90. XX wieku, kiedy miasto to stało się stolicą suwerennej Republiki Słowackiej, krótko po upadku komunizmu.

Akcji | TPP | samochodowe | gangsterskie | sandbox | crowdfunding | indie | lata 90.

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Vivat Slovakia Premiera PC

wczesny dostęp

18kwietnia2024

Steam

18kwietnia2024

producent: Team Vivat wydawca: Team Vivat Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

Vivat Slovakia jest trzecioosobową (TPP) grą akcji, opracowaną i wydaną przez niezależne słowackie studio Team Vivat. Chcąc stworzyć to dzieło, na początku 2022 r. deweloperzy poprosili społeczność o częściowe pokrycie kosztów produkcji na platformie crowdfundingowej StartLab. Ostatecznie udało im się zebrać sześciokrotność kwoty stanowiącej minimalny próg zbiórki. Niewątpliwie jedną z przyczyn dużego zainteresowania projektem były wyraźne inspiracje serią Grand Theft Auto studia Rockstar Games.

Fabuła

Akcja Vivat Slovakia została osadzona w postkomunistycznej Słowacji, a konkretnie w jej stolicy, Bratysławie. Przedstawione wydarzenia rozgrywają się w połowie lat 90. XX wieku, krótko po tym jak dopełnił się rozpad Czechosłowacji i oba powstałe w jego efekcie państwa – Czechy oraz Słowacja – zyskały suwerenność (w 1993 r.), co z kolei nastąpiło kilka lat po uwolnieniu się spod wpływu Związku Radzieckiego.

Młoda wówczas demokracja musiała mierzyć się z mocno zakorzenionym w społeczeństwie komunizmem oraz stojącymi za nim praktykami, na czele z korupcją, przemocą, złodziejstwem i powszechną żądzą pieniądza. Aparat władzy korzysta z „usług” lokalnych gangów, które – pod osłoną prawa – otwarcie manifestują swoje wpływy. Na porządku dziennym są pobicia, haracze oraz mniej lub bardziej krwawe likwidacje, np. poprzez wysadzanie samochodów pułapek.

Gracz wciela się w tajnego agenta, którego metody działania łatwo pomylić z tymi stosowanymi przez przestępców. Działa on pod przykrywką, pozornie pracując jako taksówkarz i nie rzucając się zbyt mocno w oczy – ot, łysy mężczyzna po trzydziestce. Jego zadaniem jest zaprowadzenie porządku na ulicach Bratysławy. Opowiadająca o tym kampania fabularna jest oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Gameplay

Jako że stolica Słowacji nie należy do najmniejszych – mapa otwartego świata gry obejmuje obszar o wielkości ok. 10 km kwadratowych – gracz może poruszać się po niej nie tylko pieszo, ale również za pomocą transportu publicznego czy kilkudziesięciu pojazdów. Źródłem inspiracji dla tych ostatnich są auta charakterystyczne dla regionu i epoki ukazanych w Vivat Slovakia – zarówno „rzęchy” pamiętające ZSRR, jak i cacka z Zachodu importowane przez elity Bratysławy.

Podobne podejście twórcy zastosowali w przypadku arsenału. Niezależnie czy mówimy o broni palnej, czy takiej do walki w zwarciu – każde dostępne narzędzie mordu miało być rzeczywiście używane w ówczesnym przestępczym półświatku. Jeśli zaś chodzi o ich lokalność, za przykład niech posłuży obecność w grze pałki teleskopowej zamiast „amerykańskiego” kija baseballowego.

Z pojazdów i broni gracz robi użytek, przede wszystkim wykonując zadania wchodzące w skład głównego wątku fabularnego, co popycha opowieść do przodu. Poza nimi dostępne są misje poboczne, w których jako NPC nierzadko występują osoby, które przekazały odpowiednią kwotę na produkcję gry w ramach kampanii crowdfundingowej. Ponadto w Vivat Slovakia nie brakuje pomniejszych aktywności czy możliwości eksplorowania miasta w poszukiwaniu sekretów.

Ciekawostki

Wartymi uwagi elementami dzieła studia Team Vivat są również oprawa dźwiękowa oraz opcja przygarnięcia psa. Gra oferuje stacje radiowe pokroju LFO – zawierającej utwory z epoki stworzone przez dwóch popularnych słowackich DJ-ów (Yanko Kral i Subtension) – czy takie bez muzyki, ale za to z rozmowami oddającymi klimat przedstawionych czasów, które prowadzą stand-uperzy znani z programu telewizyjnego Silné Reči.

Co się zaś tyczy zwierząt, deweloperzy podjęli współpracę ze schroniskiem Sloboda Zvierat, w efekcie której w grze pojawia się aż kilkanaście ras psów.

Ostatnia modyfikacja 19 kwietnia 2024

Tryb gry: single player  

Vivat Slovakia cena w dniu premiery: 138,99 PLN

Wymagania wiekowe Vivat Slovakia: 18+

Vivat Slovakia Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-9600 3.1 GHz / AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz
 • 12 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 lub lepsza
 • 60 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-11700 2.5 GHz / AMD Ryzen 7 5800X 3.8 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce RTX 2080 lub lepsza
 • 60 GB HDD
 • Windows 10 64-bit