Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

This War of Mine iOS

Gra osadzona w realiach współczesnego konfliktu wojennego, w której – w odróżnieniu od innych produkcji o tej tematyce – obejmujemy pieczę nad grupką cywilów, starających się przeżyć w mieście, gdzie prowadzone są szeroko zakrojone działania militarne. W trakcie gry musimy zadbać zarówno o podopiecznych, jak i wyposażenie schronu – nie zabrakło również trudnych wyborów moralnych podejmowanych w trakcie rozgrywki. Za produkcję odpowiedzialna jest polska firma 11 bit studios.

Strategiczne, 2.5D, crafting, polskie, przygodowe gry akcji, survival, wojenne, współczesne konflikty.

This War of Mine - screen - 2014-11-17 - 291686This War of Mine - screen - 2014-11-17 - 291685This War of Mine - screen - 2014-11-17 - 291684This War of Mine - screen - 2014-11-17 - 291683This War of Mine - screen - 2014-11-17 - 291682This War of Mine - screen - 2014-11-17 - 291681This War of Mine - screen - 2014-11-17 - 291680This War of Mine - screen - 2014-11-17 - 291679

wersja językowa:
PL napisy, EN napisy i dialogi

Data premiery gry This War of Mine | iOS

15lipca2015

15lipca2015

App Store

Apple iOS
Okładka This War of Mine (iOS)
This War of Mine

This War of Mine to inspirowana autentycznymi wydarzeniami gra osadzona w realiach konfliktu rozgrywającego się w czasach współczesnych, w której silnie zaakcentowany został motyw przetrwania w niesprzyjających okolicznościach. Za stworzenie tej produkcji odpowiada polskie 11 bit studios, mające w swoim dorobku m.in. wielokrotnie nagradzaną i cenioną serię Anomaly, będącą przedstawicielką gatunku „odwróconego tower defense”.

W odróżnieniu od innych gier osadzonych w wojennych realiach, w This War of Mine przejmujemy kontrolę nad grupką cywilów, których podstawowym celem jest przetrwanie w samym środku oblężonego miasta – przebywając w atmosferze ciągłego zagrożenia życia i napotykając szereg nieprzewidywalnych sytuacji wykreowanych przez ciągle zmieniające się warunki na polu walki. W trakcie zabawy mierzymy się m.in. z problemem głodu, braku lekarstw czy niebezpieczeństwem, jakie stwarzają snajperzy.

Istotną rolę w trakcie rozgrywki odgrywa cykl dnia i nocy, determinujący podejmowane przez nas decyzje. Za dnia wyjście na zewnątrz zamieszkiwanego przez kontrolowane postacie schronu równa się natychmiastowej śmierci, zatem koncentrujemy się na wykonaniu czynności związanych z naprawą i ulepszaniem kryjówki – gra pozwala na tworzenie broni, mebli, podstawowych narzędzi czy też destylowanie alkoholu przy wykorzystaniu zgromadzonych przez nas przedmiotów. Istotne jest również dbanie o zdrowie i kondycję psychiczną cywilów. Pod osłoną nocy staramy się z kolei opuścić schronienie i wyjść na ulice miasta w poszukiwaniu rzeczy, które ułatwią naszym postaciom codzienną egzystencję.

Twórcy postarali się, by gracze na przestrzeni całej rozgrywki mogli poczuć atmosferę ciągłej niepewności i walki o przetrwanie – tytuł wielokrotnie zmusza nas do podejmowania trudnych decyzji i wyborów pomiędzy życiem a śmiercią. Niejednokrotnie musimy poświęcić jednego z cywilów dla dobra ogółu, a konsekwencje naszych czynów odbijają się na kondycji psychicznej i fizycznej całej grupy.

Dzięki opcji losowego generowania poziomów oraz kontrolowanych postaci gra oferuje duże zróżnicowanie wyzwań oraz unikalnych lokacji, w których prowadzimy swoje działania. Pomimo tego, że świat This War of Mine został wykonany w pełnym 3D, to akcję obserwujemy z boku (w stylu klasycznych platformówek 2D), a interakcję z otoczeniem prowadzimy za pomocą różnorodnych ikonek, umożliwiających nam wykonanie odpowiednich czynności. Wojenną tematykę przetrwania podkreśla ciemna, ponura stylistyka oprawy graficznej bazująca na systemie świateł i cieni.

Minirecenzja This War of Mine – przejmującego, wojennego survivalu twórców serii Anomaly

PLUSY:
  1. przejmująca tematyka, rzucająca światło na problemy największych ofiar wojny – cywili;
  2. spora nieliniowość rozgrywki, wynikająca z konieczności podejmowania trudnych decyzji;
  3. intrygujący projekt wizualny, przybliżający grę do mrocznego wspomnienia;
  4. wysoki poziom trudności;
MINUSY:
  1. gra stanowi poważne wyzwanie – wielu graczy mobilnych może mu nie podołać;
  2. w dłuższej perspektywie w oczy zaczyna się rzucać schematyczność rozgrywki.

Warszawskie studio 11 bit, mimo że działa od 2010 roku, a w dorobku ma m.in. uznaną strategiczną serię Anomaly, prawdziwy rozgłos zyskało dopiero dzięki This War of Mine. Wojenny survival, w którym pierwszoplanowe role odgrywają nie żołnierze, tylko cywile, zdobył wiele prestiżowych nagród, a koszt produkcji zwrócił się po dwóch dniach od rozpoczęcia sprzedaży edycji pecetowej. Niezwykle przygnębiająca pozycja w połowie 2015 roku została przeniesiona na urządzenia mobilne z systemami Android oraz iOS. Dzięki sporemu doświadczeniu studio 11 bit nie zawiodło i przygotowało bardzo udany port tego ważnego tytułu.

W This War of Mine trafiamy do oblężonego miasta, regularnie bombardowanego i ostrzeliwanego przez snajperów, a także grabionego przez grupy szabrowników. W tej niezbyt ciekawej rzeczywistości muszą odnaleźć się największe ofiary wojny – cywile. Nad garstką z nich przejmuje kontrolę gracz. Za dnia ulepsza i rozwija bazę (np. opuszczony dom), korzystając z rozbudowanego systemu craftingu, a nocami szuka zapasów, wysyłając podopiecznych na niebezpieczne wyprawy. Styl rozgrywki oraz wojenne realia wymuszają na nim podejmowanie wielu bardzo trudnych decyzji, wywracających do góry nogami nawet najlepiej poukładany system wartości.

Wydarzenia, w których bierzemy udział, są niezwykle przygnębiające – nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że This War of Mine to jedna z najbardziej nacechowanych emocjonalnie gier w historii. Charakteryzuje ją przy tym bardzo wysoki poziom trudności, powodujący, że głód, choroba i śmierć towarzyszą nam na każdym kroku, skutecznie wiążąc ręce i uniemożliwiając osiągnięcie nadrzędnego celu, a więc przetrwania wojny. Na szczęście niewiele rzeczy, poza własnymi błędami, nas tu ogranicza. Pod względem technicznym tytuł jest dopracowany w każdym calu, tak jeśli chodzi o szatę graficzną, stabilność, balans rozgrywki i sterowanie. Narzekać można jedynie na pewną schematyczność działań, jednakże aby ją zauważyć, należy zaliczyć co najmniej kilka podejść do gry.

Na urządzeniach mobilnych w This War of Mine gra się wyśmienicie. Duża w tym zasługa systemu kontroli – na pecetach gra się w nią praktycznie tylko przy pomocy myszki. W efekcie przeniesienie sterowania na smartfony i tablety wyposażone w ekrany dotykowe nie wiązało się z żadnymi większymi modyfikacjami. Z kolei podział kampanii na etapy dzienne i nocne sprzyja rozgrywaniu krótkich sesji, np. podczas podróży autobusem. Łącząc dopracowanie techniczne z bogatą zawartością i potężnym ładunkiem emocjonalnym, otrzymujemy grę, obok której nie można przejść obojętnie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena gry 9.0 / 10 na podstawie 62 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.8 / 10 na podstawie 63 głosów czytelników.

Gry podobne do This War of Mine

Wymagania wiekowe This War of Mine

18+

This War of Mine do przetestowania za darmo do końca tygodnia
This War of Mine do przetestowania za darmo do końca tygodnia

wiadomość4 kwietnia 2018

Aby uczcić zbliżającą się premierę strategii Frostpunk, studio 11 bit umożliwiło graczom przetestowanie za darmo swojej poprzedniej produkcji, This War of Mine. Ofercie - obowiązującej do 8 kwietnia - towarzyszy promocja na zakup gry.

This War of Mine doczekało się urodzinowego DLC
This War of Mine doczekało się urodzinowego DLC

wiadomość14 listopada 2017

This War of Mine doczekało się urodzinowego rozszerzenia, które stanowi początek dla trzyodcinkowej serii dodatków. DLC zatytułowane This War of Mine: Stories - Father’s Promise koncentruje się na opowiadaniu historii, co znajduje odzwierciedlenie w nowych elementach rozgrywki.

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (3-9 października 2016 r.)
Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (3-9 października 2016 r.)

wiadomość10 października 2016

Miniony tydzień okazał się dla polskiego rynku gier całkiem owocny. Do sprzedaży trafiła strzelanka BUTCHER, zapowiedziano konsolowe wersje FPS-a Inner Chains, podano datę premiery projektu Alice VR, pokazano Timbermana w wersji na XOne oraz przyznano kolejną prestiżową nagrodę This War of Mine.

This War of Mine: The Little Ones zadebiutowało na PC-tach
This War of Mine: The Little Ones zadebiutowało na PC-tach

wiadomość2 czerwca 2016

Dostępne od kilku miesięcy na konsolach Xbox One i PlayStation 4 This War of Mine: The Little Ones zadebiutowało wczoraj na komputerach osobistych. Projekt dostępny jest w formie płatnego dodatku do podstawowego wydania gry.

This War of Mine: The Board Game sfinansowane na Kickstarterze
This War of Mine: The Board Game sfinansowane na Kickstarterze

wiadomość10 maja 2016

Kilka miesięcy temu dowiedzieliśmy się, że powstanie gra planszowa This War of Mine: The Board Game, a dziś rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na Kickstarterze na rzeczony projekt. Cel minimalny udało się już osiągnąć, w związku z czym tytuł pojawi się na rynku w lutym 2017 roku.

ostatnio oglądali:

Deazzy13

elendi

kalevatar

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
02.09.2017 11:04
_xcnn
2
Chorąży

Choć sterowanie na iPad nie należy do najwygodniejszych, przyjemnie mi się grało w This War of Mine na wspomnianym wyżej iPadzie. Gorąco polecam.

post wyedytowany przez _xcnn 2017-09-02 11:04:56