Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Kingdom Come: Deliverance XBOX ONE

Zrealizowane na silniku CryEngine 3 epickie RPG akcji, osadzone w historycznych realiach krwawych wojen husyckich, które wstrząsnęły środkową Europą pierwszej połowy XV wieku. Za powstanie tytułu odpowiada czeskie studio Warhorse, w skład którego weszli m.in.

RPG, crafting, crowdfunding, FPP, historyczne, indie, RPG akcji, sandbox, średniowiecze.

Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-12-21 - 361905Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-12-21 - 361904Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-12-21 - 361903Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-12-21 - 361902Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-12-21 - 361901Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-12-21 - 361900Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-08-28 - 353998Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-08-28 - 353997Kingdom Come: Deliverance - screen - 2017-08-28 - 353996

wersja językowa:
PL napisy, EN napisy i dialogi

Data premiery gry Kingdom Come: Deliverance | XONE

13lutego2018

13lutego2018

premiera PL

13lutego2018

Xbox Live

Microsoft XBOX ONE
Okładka Kingdom Come: Deliverance (XONE)
Kingdom Come: Deliverance

W ostatnich latach produkcje spod znaku action RPG stały się jednym z najpopularniejszych gatunków gier, z chęcią rozwijanych niemalże na wszystkich liczących się platformach sprzętowych. Jak dotąd jednak, w ręce graczy trafiały głównie produkcje, osadzone w realiach fantasy i wypełnione wszelakiej maści potworami oraz magicznymi przedmiotami. Na tym polu zdecydowanie wyróżnia się produkcja niezależnego czeskiego studia Warhorse pod nazwą Kingdom Come: Deliverance na XONE, która w przeciwieństwie do konkurencji przenosi graczy w realia historyczne, a konkretnie do początków XV wieku.

Ekipa złożona w większości z doświadczonych deweloperów, mających na swoim koncie m.in. kultową Mafię z 2002 roku, w pracy nad grą wzorowała się na wielu ikonicznych dla gatunku tytułach, takich jak serie The Elder Scrolls czy Mount & Blade. Jednocześnie czerpano też inspiracje z wielu nowszych produkcji, w skutek czego elementy modelu walki oraz poziom trudności mogą budzić skojarzenia z cyklem Dark Souls, zaś sposób prowadzenia i rozwijania fabuły z bliskim nam Wiedźminem 3.

Fabuła

Fabuła gry osadzona została w Europie Środkowej na początku XV wieku. Akcja właściwa rozpoczyna się w roku 1403, a więc kilkanaście lat przed krwawymi wojnami husyckimi, które wstrząsnęły nie tylko Czechami, ale także Królestwem Niemieckim czy Polskim, rządzonym w owych czasach przez Władysława Jagiełłę.

W Kingdom Come: Deliverance wcielamy się w postać syna kowala, młodzieńca imieniem Henryk. Kiedy pewnego dnia jego wioska zostaje zrównana z ziemią przez przetaczające się armie wroga, protagonista poprzysięga wypełnić ostatnią wolę ojca i dokonać zemsty na sprawcach napaści. Kierowany chęcią odwetu Henryk szybko zostaje wplątany w wielką politykę oraz sieć intryg, co w konsekwencji postawi przed nim znacznie trudniejsze zadanie uratowania prawowitego władcy swego kraju i przywrócenia porządku w państwie. Realizacja tego celu zajmie naszemu bohaterowi dobrych kilka lat, podczas których odwiedzi on różne rejony Europy Środkowej i weźmie udział w całym szeregu wydarzeń historycznych oraz autentycznych bitew.

Mechanika

Rozgrywka w Kingdom Come: Deliverance na platformie XONE toczy się w rozległym, otwartym świecie średniowiecznej Europy Środkowej. Sama mechanika zabawy nie odbiega w znacznym stopniu od większości współczesnych RPG-ów akcji, tak więc podczas rozgrywki, obserwowanej z perspektywy pierwszej osoby, przychodzi nam walczyć, prowadzić rozmowy z postaciami niezależnymi, rozwijać umiejętności, parać się rzemiosłem i dbać o swoje wyposażenie, a także wykonywać rozmaite zadania główne i poboczne odznaczające się sporą swobodą realizacji, a co za tym idzie nieliniowego rozwijania fabuły. W toku gry do naszego bohatera dołączają też różni towarzysze, przez pewien czas wspierając go swoimi umiejętnościami w walce i wykonywaniu zadań.

W odróżnieniu od większości gier z tego gatunku, utrzymanych najczęściej w konwencji fantasy, Kingdom Come: Deliverance osadzone zostało w realiach historycznych. Podczas rozgrywki nie spotykamy więc żadnych potworów ani magicznych przedmiotów, a na czoło wysuwa się wierne przedstawienie epoki, co znajduje również odzwierciedlenie m.in. w systemie rozwoju bohatera. W grze zabrakło typowego systemu klasowego, a nasz protagonista – opisany czterema podstawowymi współczynnikami (siła, zręczność, witalność, retoryka) – może rozwijać się w różnych kierunkach, wykorzystując np. umiejętności wojownika, barda czy złodzieja. Henryk podnosi swoje umiejętności wykonując związane z nimi czynności, a dodatkowo może przyspieszyć ten proces poprzez czytanie odpowiednich książek czy opłacanie lekcji u nauczycieli.

Istotną rolę w grze pełni walka, której daleko do typowo zręcznościowego modelu. Twórcy dokładnie odtworzyli bowiem prawidła średniowiecznej szermierki, co zaowocowało realistyczną i niezwykle wymagającą mechaniką, z możliwością zadawania ciosów w różne części ciała, blokowania, parowania czy zbijania wrogiego oręża. Warto jednocześnie odnotować, że w toku rozgrywki nasz protagonista bierze udział nie tylko w indywidualnych pojedynkach, ale także w epickich oblężeniach, gdzie czekają nas starcia z udziałem wielu postaci. Na szczególną uwagę zasługuje także niezwykle rozbudowany system ekwipunku. Bohater zakłada na siebie aż szesnaście różnych elementów zbroi lub ubioru, które dodatkowo układają się w warstwy, co daje nam w sumie niezliczoną ilość kombinacji. Sporą część przedmiotów, a także szereg przydatnych wywarów Henryk wytwarza zaś samodzielnie, za sprawą zrealizowanego w formie minigier systemu rzemiosła.

Tryby gry

Produkcja studia Warhorse koncentruje się w całości na fabule w trybie rozgrywki jednoosobowej, tak więc w grze nie znajdziemy żadnej formy zabawy w wariancie multiplayer.

Kwestie techniczne

Wydany na platformie XONE Kingdom Come: Deliverance korzysta z zaawansowanego silnika graficznego CryEngine 3, znanego przede wszystkim za sprawą serii Crysis. Mimo relatywnie niskiego budżetu czeskim deweloperom udało się stworzyć wysokiej jakości oprawę, która równie dobrze prezentuje się na „blaszakach”, jak i na konsolach ósmej generacji. Wykreowany na potrzeby gry świat średniowiecznej Europy jest wyjątkowo żywy i autentyczny. Poszczególne lokacje charakteryzują się odmiennym stylem architektonicznym, będącym efektem ścierania się wpływów różnych kultur, zaś zamieszkujące je postacie niezależne obdarzone zostały zaawansowanymi algorytmami sztucznej inteligencji warunkującymi ich codzienny tryb życia, np. poprzez pracę czy ulubione sposoby spędzania wolnego czasu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 8.3 / 10 na podstawie 33 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.9 / 10 na podstawie 239 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,99 PLN

Gry podobne do Kingdom Come: Deliverance

Klasyfikacja PEGI Kingdom Come: Deliverance

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
Premiera From the Ashes - pierwszego DLC do Kingdom Come Deliverance
Premiera From the Ashes - pierwszego DLC do Kingdom Come Deliverance

wiadomość5 lipca 2018

Pierwsze fabularne rozszerzenie do Kingdom Come: Deliverance zostało udostępnione komputerowym i konsolowym graczom. Dodatek From the Ashes pozwala sprawdzić się w roli zarządców wioski Przybysławice.

Kingdom Come Deliverance - From the Ashes – znamy dokładną datę premiery
Kingdom Come Deliverance - From the Ashes – znamy dokładną datę premiery

wiadomość2 lipca 2018

Studio Warhorse ujawniło datę premiery Kingdom Come: Deliverance - From the Ashes. Pierwsze duże rozszerzenie dla czeskiego RPG-a ukaże się 5 lipca na PC oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4.

Wszystko o Kingdom Come (Hardcore Mode, wymagania, DLC) – akt. #18
Wszystko o Kingdom Come (Hardcore Mode, wymagania, DLC) – akt. #18

wiadomość13 grudnia 2016

W niniejszym artykule znajdziecie kompendium wiedzy poświęcone grze Kingdom Come: Deliverance, stale wzbogacane kolejnymi nowinkami o tym RPG studia Warhorse.

Trailer From the Ashes – fabularnego DLC do Kingdom Come Deliverance
Trailer From the Ashes – fabularnego DLC do Kingdom Come Deliverance

wiadomość26 czerwca 2018

From the Ashes, czyli pierwsze fabularne rozszerzenie do Kingom Come: Deliverance, zadebiutuje w lipcu. Ekipa Warhorse Studios opublikowała trailer, w którym zapoznaje graczy z czekającym na nich zadaniem; tym razem przyjdzie nam pokierować odbudową osady Przybysławice.

Kingdom Come Deliverance otrzymało Hardcore Mode
Kingdom Come Deliverance otrzymało Hardcore Mode

wiadomość26 czerwca 2018

Studio Warhorse wypuściło aktualizację 1.6 do gry Kingdom Come: Deliverance. Wraz z nią w grze pojawił się tryb Hardcore dla wszystkich, którzy poszukują sporego wyzwania. Ponadto już wkrótce ma zadebiutować pierwsze fabularne rozszerzenie, zatytułowane From the Ashes.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
21.05.2016 23:28
3
Lukas_Art
23
Legionista
10

Wizualnie gra zapowiada się wspaniale. Dungeons & No Dragons? Pomysł rewelacyjny. Nareszcie fantasy... bez fantasy, które autentycznie pozwoli poczuć się jakby było się w fantastycznej krainie. Nie udawajmy - fantasy to nic innego jak średniowiecze ubrane w smoczą łuskę i szatę czarodzieja.
Dlatego właśnie to połączenie - prawda historyczna (choć XV wiek to już renesans) + brak elementów fantasy, które jednak będą się same narzucać = potencjalnie przełomowa gra. Poza tym należy pamiętać, że XV wiek to czas płonących stosów, prawdziwych lub fałszywych czarów, wiedźm i legend pełnych diabłów, strzyg i demonów.
Tak więc... szykuje się kolejne fantasy RPG :)

post wyedytowany przez Lukas_Art 2016-05-21 23:28:44
11.06.2017 08:25
👍
odpowiedz
Konr@d
11
Konsul
9.0

Wygląda pięknie i w dodatku zapowiada się ciekawie hype

02.02.2018 20:57
👍
odpowiedz
wata_PL
151
Ogniomistrz
10

Średniowiecze pełna gębą !

14.02.2018 15:42
👍
odpowiedz
Black Ajgor
64
Pretorianin

Mam dość mocnego PC, mam PS4 Pro. Jednak z całą stanowczością wybrałem granie na Xbox One X. Gra działa dobrze w tych 30 klatkach przy 1440p i wygląda całkiem fajnie. Porównałem sobie z moim PC i doszedłem do wniosku że na Xbox One X gra stanowi mieszankę średnie/wysokie z PC.
Ale mój PC w 1080p 60FPS wyje jak opętany, głośniej niż PS4 Pro.:) Xbox One X dobrze sobie radzi z tą grą, choć to pierwsza gra która spowodowała że usłyszałem jak wydajne jest chłodzenie.:)

Sama gra - Gram i będę w nią grać. Jeśli ktoś oglądał filmy na YT i zapoznał się już z tą produkcją na tyle że jest zainteresowany, to starczy tego oglądania! Idź Człowieku, kup i graj! :) Polecam!

13.03.2018 12:03
odpowiedz
wata_PL
151
Ogniomistrz

Wiadomo coś o latce 1.3 nie wiem czy grać czy czekać

28.03.2018 12:51
😡
odpowiedz
1 odpowiedź
Weider_XBOX360
5
Legionista
1.0

myślałem że będę się bawił świetnie a jednak taki wuj
po zainstalowaniu gry na xbox one nie ma dialogów i po naciągnięciu łuku łuk wystrzeliwuje sam naprawda na xbox one totalna katastrofa otoczenie działa dzwięki pogody też ale dialogi kurwa nie i tera muszę pewnie czekać ze dwa jebane lata na jakąś jebaną aktualizacje straciłem pieniądze i pograłem najwyżej 2 godziny bo bez dialogów dupa zimna

ps reinstalowałem grę jakieś 3 razy i nie podziałało

post wyedytowany przez Admina 2018-03-28 17:15:24
31.03.2018 16:01
Mefisto RB
1
Junior

Ja takich problemów nie mam na X. Pisz do nich, może jakiś feler masz.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze