Data wydania: 11 grudnia 2009
Reign: Conflict of Nations to przygotowana przez rosyjskie studio Lesta gra strategiczna z elementami RPG, której akcja rozgrywa się w średniowiecznej Europie. Gracze wcielają się w rolę przywódcy jednej z 26 frakcji i uczestniczą w trwających 300 lat zmaganiach o dominację. W Polsce gra ukazała się pod tytułem Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu i zawierała szereg znaczących zmian w porównaniu z oryginalnym wydaniem.
GRYOnline
Gracze
Steam
Rozbudowana strategia opowiadająca o trzystu historycznych latach Europy. Produkcję opracowało rosyjskie studio Lesta, które zajmuje się przede wszystkim tworzeniem gier strategicznych (Pacific Storm, 9th Company: Roots of Terror, Empire: Time of Troubles) oraz filmów.
Gra Reign: Conflict of Nations przenosi nas do roku 1350, w którym na terenie Azji rozpętała się straszliwa zaraza. Plaga „czarnej śmierci” szybko dotarła na Krymu i do Istambułu, a później do Włoch, Niemiec, Francji, Anglii i w końcu Rosji. Takie wydarzenia stają się tłem dla zaciętej walki o władzę i rozwój własnego państwa, w której oczywiście bierze udział gracz, wcielający się w jedną z 26 dostępnych frakcji.
W roli przywódcy wybranej strony (np. polskich, rosyjskich lub litewskich książąt) wpływamy na szereg najważniejszych aspektów funkcjonowania państwa – od ekonomii i gospodarki, przez politykę i dyplomację, aż po wszczynanie i prowadzenie kampanii wojennych. Całość rozgrywa się w czasie rzeczywistym i jest zakrojona na dość dużą skalę, więc na brak atrakcji narzekać na pewno nie można.
Twórcy szczycą się przemyślanym i wiernym historycznie systemem odpowiadającym za rozbudowę i funkcjonowanie miast, czy chociażby realistycznym drzewkiem rozwoju technologicznego. Gracz otrzymuje rozbudowaną i długą kampanię oraz spory wybór scenariuszy i losowych misji. W działaniach wojennych możemy natomiast wykorzystać ponad 150 jednostek wojskowych, podzielonych na trzy ery technologiczne.
Oprócz powyższych atrakcji autorzy skorzystali z systemów RPG, które pozwalają uczyć jednostki i historyczne postacie nowych umiejętności. Każdy bohater w grze może rozwijać się w kilku dyscyplinach: władcy, dowódcy, duchownego, alchemika, czy chociażby szpiega. Spory wpływ na rozgrywkę mogą mieć także wspomniane epidemie, które rozprzestrzenią się, jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań zapobiegawczych.
Od strony wizualnej tytuł prezentuje się nieźle, bo korzysta z trójwymiarowego silnika, który pozwolił stworzyć sporych rozmiarów mapy z wiernie odwzorowaną europejską topografią. Warto dodać, że podczas zabawy nie toczymy bezpośrednio bitew, chociaż możemy wpływać na kilka elementów (np. na strategię).
Autor opisu gry: Maciej Myrcha
Platformy:
PC Windows
Producent: Lesta Studio
Wydawca: Fulqrum Games / 1C Entertainment
Recenzja GRYOnline
Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu miała być najlepszą i najbardziej wierna historii gra strategiczna naszych czasów. Rzeczywistość okazała się zgoła odmienna.
Firma Cenega Poland informuje, że gra strategiczna Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu (na Zachodzie znanej pod tytułem Reign: Conflict of Nations), której symboliczna premiera odbyła się wczoraj, powinna być już dostępna w najważniejszych punktach sprzedaży w całej Polsce.
gry
Piotr Doroń
12 listopada 2010
W związku z nadchodzącą premierą produkcji pt. Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu w warszawskim Muzeum Narodowym został zorganizowany wykład znanego pisarza, poświęcony tworzeniu gier strategicznych oczami historyka.
gry
Radosław Grabowski
2 listopada 2010
„Tworzenie gry historycznej oczami historyka” to tytuł wykładu, jaki 20 października w Muzeum Narodowym w Warszawie wygłosi Jacek Komuda. Historyk, pisarz i współautor scenariuszy do gier Wiedźmin oraz Earth 2160 opowie o pracach nad strategią Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu.
gry
Aleksander Kaczmarek
10 października 2010
Firma Cenega Poland opisała szczegółowo zawartość edycji kolekcjonerskiej gry Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu, autorstwa rosyjskiego studia deweloperskiego Lesta Studio. Podała również cenę wydawnictwa.
gry
Piotr Doroń
6 października 2010
Popularne pliki do pobrania do gry Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu.
Wymagania sprzętowe gry Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu:
PC / Windows
Rekomendowane wymagania sprzętowe:
Pentium 4 2.8 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 256 MB (GeForce 7800 lub lepsza), 2 GB HDD, Windows XP/Vista.
Średnie Oceny:
Średnia z 1 ocen gry wystawionych przez Recenzentów i Redaktorów GRYOnline.pl, Ekspertów i wybranych Graczy.
Średnia z 959 ocen gry wystawionych przez użytkowników i graczy z GRYOnline.pl.
"Mieszane"
Średnia z 79 ocen gry wystawionych przez użytkowników STEAM.
Oceny Recenzentów i Ekspertów
Maciej Kozłowski
Recenzent GRYOnline.pl
2010.12.15
Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu miała być najlepszą i najbardziej wierna historii gra strategiczna naszych czasów. Rzeczywistość okazała się zgoła odmienna.
Augustyn1972 Legionista
gniot jedna z najgorszych gier jaką widziałem 2.5 /10
RaceyPL Pretorianin
System dyplomacji leży. Żeby wygrać wystarczy zawierać z wszystkimi po koleji sojusze, podchodzić im pod stolice, i nagle je zrywać. Nawet po kilku takich akcjach inne państwa nie reagują w żaden spoób
Balcio1 Junior
Fajna gra, takie lubię, ale teraz mam innego kompa i teraz mi laguje, czyli u mnie lepiej działa na Win 7. ;)
Admin Senator
Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu - recenzje graczy