Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 31 sierpnia 2022, 15:00

autor: Krzysiek Kalwasiński

UFO w grach - od „śmiesznych ludzików” do krwiożerczych bestii

Kosmitów w grach spotykamy naprawdę sporo. Mają też wiele różnych form, począwszy od uroczych i zabawnych, a na okrutnych i przerażających kończąc. Zebraliśmy dla Was najlepsze z nich.

Spis treści

Mass Effect: Edycja legendarna

  1. Gdzie ci obcy? Obecni są wśród wielu napotkanych postaci.
  2. Twórcy: BioWare
  3. Platformy: PS4, PS5, XONE, XSX/S, PC
  4. Data premiery: 14 maja 2021

W serii Mass Effect grać możemy jedynie ludźmi. Nie zmienia to jednak faktu, że w trakcie przygód trafimy na wielu przyjaźnie nastawionych do nas kosmitów. Wystarczy tu wspomnieć asari, ciepłokrwistych salarian czy turian. Każda z tych ras ma swoje wyjątkowe cechy, co też przekłada się na obszary, z jakich się wywodzą. Przy tak dużym zróżnicowaniu nie brakuje też bardziej agresywnych gatunków.

Mass Effect, jak na porządnego przedstawiciela gatunku RPG przystało, oferuje pod tym względem prawdziwe bogactwo. Podobnie jest z interakcjami, wśród których wyróżnić można nie tylko te podstawowe jak rozmowy, ale również możliwość zawarcia przyjaźni czy nawet wejścia w romans – również z przedstawicielami innych ras. Podejmowane przez gracza wybory mają zresztą odbicie na relacji głównej postaci z członkami zróżnicowanej drużyny.

W cyklu Mass Effect ważna jest też walka, w której również mamy do czynienia z kosmitami. Zmierzymy się z przedstawicielami rozmaitych ras, wśród których znajdziemy różnego typu przeciwników, począwszy od zwykłych żołnierzy, a na snajperach kończąc. Nie brakuje też „zombie”, różnorakich zwierząt czy nawet wrogo nastawionych roślin. W kultowej serii BioWare obcych jest od zatrzęsienia. Całą trylogię można poznać za sprawą zbiorczego wydania pod tytułem Mass Effect: Edycja legendarna.

Tekst powstał we współpracy z firmą THQ Nordic, wydawcą gry Destroy All Humans! 2: Reprobed.

Nostalgiczna przyszłość - dlaczego kochamy retrofuturyzm?
Nostalgiczna przyszłość - dlaczego kochamy retrofuturyzm?

Retrofuturyzm obecny jest w filmach, literaturze oraz oczywiście w samych grach. Premiera odświeżonego Destroy All Humans! 2: Reprobed to w końcu dobra okazja, by się na chwilę zatrzymać i spojrzeć w kierunku przeszłości.

Gry, w których możemy być tym ZŁYM
Gry, w których możemy być tym ZŁYM

Nie samymi cnotliwymi bohaterami gry wideo żyją. Niektóre z nich pozwalają graczom wcielić się w postacie złowrogie, nikczemne, o bardzo niemoralnych pobudkach. I właśnie o takich produkcjach dziś sobie opowiemy.