filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 8 września 2018, 15:09

autor: Filip Grabski

Sci-fi poza głównym nurtem – tych filmów możesz nie znać

Fantastyka naukowa w kinie ma się dobrze – filmów jest więcej, niż przeciętny widz jest w stanie obejrzeć. Wśród tego natłoku łatwo przeoczyć coś ciekawego. Sprawdźcie zatem, które z tych kilkunastu mniej znanych tytułów mogą Wam się spodobać.

Spis treści

Duże ilości Netflixa naraz

Netflix otrzymał osobną kategorię, bo największa platforma streamingowa na świecie produkuje najwięcej. Tendencja jest taka, by pomału zmierzać w kierunku filmów z wyższej półki, o lepszej jakości, autorstwa bardziej znanych filmowców, ale bogactwo obecnego katalogu okazuje się na tyle duże, że postanowiłem Wam pomóc.

Fantastyki naukowej na „czerwonym N” jest naprawdę sporo, choć – trzeba to stwierdzić – w zasadzie ani jeden film nie wybija się ponad solidną rzemieślniczą robotę. Niemniej ich natychmiastowa dostępność po jednym kliknięciu może znacznie zwiększyć ich atrakcyjność.

ARQ

Ograniczone miejsce akcji, motyw pętli czasowej (bohater po śmierci budzi się ciągle w tym samym momencie), stopniowo rozbudowująca się historia, szybkie tempo i znana z Jessiki Jones Rachael Taylor w jednej z głównych ról składają się na zaskakująco strawne widowisko w klimatach postapo.

How it Ends

To byłby bardzo dobry film, gdyby nie finał. How it Ends to klasyczne kino drogi – on pędzi do ukochanej, jej tata (były wojskowy) mu pomaga. Panowie się nie lubią, a wokół świat pomału się kończy. Dzieją się rzeczy niewytłumaczalne. Atmosfera gęstnieje. No ale „jak to się kończy”...

Odkrycie

Gdy naukowcy potwierdzają istnienie życia pozagrobowego, ludzie zaczynają masowo popełniać samobójstwa. Jak w tym nowym świecie odnajdzie się para świeżo zakochanych młodych osób? Oto pełen ciekawych pytań i ładnych kadrów film SF, który chciałby być trochę mądrzejszy, niż jest.

Spectral

To jeden z najlepiej zrobionych pod względem wizualnym filmów Netflixa. CGI jest tu na bardzo wysokim poziomie i samo oglądanie Spectrala sprawa dużo radości. Jeśli chodzi o całą resztę tej filmowej machiny, to jest po prostu nieźle. Dzielni żołnierze są zmuszeni walczyć z duchami, a widz się cieszy. Szybka i konkretna rozrywka.

Tau

To z kolei jeden z bardzo wielu filmów podejmujących temat duszy w maszynie. Genialny naukowiec porywa ludzi, by usprawniać przełomową sztuczną inteligencję. W końcu porywa dziewczynę, która pragnie za wszelką cenę wydostać się z pułapki, więc zaprzyjaźnia się z AI. Grają: dziewczyna z Coś za mną chodzi, Francis z Deadpoola i głos Gary’ego Oldmana.

Zagłada

Na koniec niezupełnie klasyczny film o inwazji obcych. Przeciętny facet, ojciec i mąż ma sny przedstawiające przerażające wydarzenia z udziałem tajemniczych najeźdźców. Oczywiście nikt mu nie wierzy i oczywiście wszystko staje się prawdą. Fabuła wędruje w interesujące rejony (świetny zwrot akcji!), ale im dłużej się nad nią zastanawiać, tym mniej ma sensu. Dla ciekawych.

Filip Grabski

Filip Grabski

Z GRYOnline.pl współpracuje od marca 2008 roku. Zaczynał od pisania newsów, potem przeszedł do publicystyki i przy okazji tworzył treści dla serwisu Gameplay.pl. Obecnie przede wszystkim projektuje grafiki widoczne na stronie głównej (i nie tylko) oraz opiekuje się ciekawostkami filmowymi dla Filmomaniaka. Od 1994 roku z pełną świadomością zaczął użytkować pecety, czemu pozostaje wierny do dzisiaj. Prywatnie ojciec, mąż, podcaster (od 8 lat współtworzy Podcast Hammerzeit) i miłośnik konsumowania popkultury, zarówno tej wizualnej (na dobry film i serial zawsze znajdzie czas), jak i dźwiękowej (szczególnie, gdy brzmi ona jak gitara elektryczna).

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak najczęściej oglądasz filmy?

Chodzę do kina
10%
Odtwarzam je z płyty
4,6%
Oglądam w internecie
79,9%
Nie oglądam filmów
3,7%
W telewizji
1,7%
Zobacz inne ankiety